O nas
Kontakt

Włoszka Giorgia Meloni rzuca kapelusz na ring przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Laura Kowalczyk

Italian Premier Giorgia Meloni arrives at the tomb of the unknown soldier for the solemn Liberation Day commemoration, in Rome

Na żywo z konferencji programowej Fratelli d'Italia w Pescarze premier Włoch ogłosiła swoją kandydaturę w wyborach europejskich w czerwcu przyszłego roku

Giorgia Meloni jest oficjalnie kandydatką w czerwcowych wyborach europejskich. Z etapu konferencji programowej swojej partii Bracia Włosi w Pescarze premier zapowiedział jej kandydowanie.

Meloni przypomniała na scenie poprzednie wyzwania wyborcze w Europie: z 2014 r., kiedy partia nie osiągnęła kworum wynoszącego 4 proc., i z 2019 r., kiedy osiągnęła 6,5 ​​proc. „W ciągu sześciu lat odnotowaliśmy wzrost o dwa procent, w ciągu ostatnich trzech osiągnęliśmy 26,5 procent” – powiedział Meloni. „Nie pamiętam tej historii jako retorycznego ćwiczenia samozadowolenia i świętowania. Mówię ją, aby przypomnieć sobie i nam wszystkim, że to, na co zapracowaliśmy, nie jest czymś, co zdobyliśmy na zawsze. Musimy nadal na to zasługiwać. .” dodał Meloni.

Meloni twierdziła następnie, że ponownie umieściła Włochy w centrum Europy i polityki międzynarodowej, udało jej się po raz pierwszy sprowadzić Papieża na kolejne posiedzenie G7 w Apulii, a następnie zaatakowała opozycję, krytykując symbolikę wyborów wyborczych Partii Demokratycznej i również Ruchu Pięciu Gwiazd, ten ostatni umieścił w logo słowo „pokój”.

Premier przypisuje sobie porozumienia z Tunezją i Egiptem w zakresie zarządzania migrantami i zaatakowała lewicę, która groziła „wyrzuceniem Ediego Ramy z socjalistów, ponieważ ośmielił się udostępnić centroprawicowemu rządowi pomoc Włochom zamiast dziękując mu” – powiedział Meloni, nawiązując do porozumienia między Rzymem a Tiraną w sprawie ośrodków dla migrantów na terytoriach Albanii.

Nie zabrakło krytyki Europejskiego Zielonego Ładu i „biurokratów zamkniętych w szklanym pałacu”. Meloni zobowiązał się do podniesienia klasy energetycznej do osiągnięcia w ciągu kilku lat, a w odniesieniu do samochodów elektrycznych powtórzył, że Europa musi się zatrzymać, „musi pozostawić w gestii badań, rynku i przedsiębiorstw opracowanie najczystszych technologii oraz Państw Członkowskich, także w oparciu o swój model społeczny, aby zdecydować, jak osiągnąć te cele” – stwierdziła Meloni i dodała: „Ponieważ ratując środowisko, chcemy także ocalić tysiące przedsiębiorstw i tysiące miejsc pracy”.

Fratelli d'Italia miał sześciu zastępców w IX kadencji Parlamentu Europejskiego, należących do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ecr. Według niedawnego sondażu Ipsos dla TylkoGliwice partia Meloniego może uzyskać w kolejnych wyborach w czerwcu aż 24 mandaty, zdobywając 27 proc. głosów.