O nas
Kontakt

Wojna między Izraelem a Hamasem ma szkodliwe konsekwencje dla izraelskiej gospodarki

Laura Kowalczyk

People walk past a wall with photographs of hostages, mostly Israeli civilians who were abducted during the Oct. 7, unprecedented Hamas attack on Israel, in Tel Aviv, Israel.

Produkcja gospodarcza Izraela spadła w ostatnich trzech miesiącach 2023 r., głównie w wyniku gwałtownego spadku konsumpcji prywatnej.

Izraelska gospodarka mocno ucierpiała w wyniku wojny z Hamasem po ataku na Izrael 7 października 2023 r., a produkcja w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. spadła o 19,4% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r.

Według pierwszych szacunków izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego spadek był większy, niż oczekiwali analitycy rynku, i był największym spadkiem od prawie czterech lat.

Spadek ten był częściowo spowodowany spadkiem działalności handlowej, w związku z powołaniem pracowników do służby wojskowej, a pracownikom palestyńskim odmówiono wjazdu na terytorium Izraela.

Głównym czynnikiem spadku była konsumpcja prywatna, która spadła o 26,9%, podczas gdy inwestycje przedsiębiorstw spadły o 67,8%.

Eksport spadł o 18,3%, a import o 42%.

Jednocześnie wydatki publiczne zrekompensowały część strat, zwiększając się o 88,1%, głównie na wydatki wojenne.

Według urzędu statystycznego izraelska gospodarka w 2023 r. wzrosła o 2%, ale w porównaniu z 6,5% w 2022 r.

Giełda w Tel Awiwie nie wykazywała żadnych oznak niepokoju, a referencyjny indeks TA-35 zamknął się niewielkim wzrostem o około 1%.

Moody’s, jedna z największych agencji ratingowych na świecie, obniżyła w zeszłym tygodniu rating kredytowy Izraela, stwierdzając: „Negatywny wpływ na instytucje kraju i finanse publiczne… może „okazać się poważniejszy, niż obecnie szacuje Moody’s”.

Ratingi służą inwestorom jako wskazówka przy ocenie ryzyka obligacji danego kraju w oparciu o takie czynniki, jak perspektywy gospodarcze i ryzyko polityczne.