O nas
Kontakt

Zwycięstwo Hiszpańskiej Partii Ludowej w wyborach regionalnych w Galicji

Laura Kowalczyk

PP.

W niedzielne wybory w regionie zwyciężyła Ludowa Partia Galicji, utrzymując bezwzględną większość w parlamencie, którą posiada od 2009 roku.

Hiszpańska konserwatywna opozycyjna Partia Ludowa (PP) zachowała w niedzielę w krótkich wyborach regionalnych większość absolutną w północno-zachodniej Galicji.

Alfonso Rueda, zwycięski prezydent regionu Galicji, powiedział, że było to zwycięstwo zdrowego rozsądku.

„Wszyscy dzisiaj mówili o Galicji. Wszyscy oczekiwali Galicji. Wszyscy nas obserwowali” – powiedział Rueda po zwycięstwie.

Prawicowa PP zdobyła 40 mandatów w 75-osobowym sejmiku regionalnym, drugie miejsce zajął Galicyjski Blok Nacjonalistyczny z 25 mandatami, a za nim Partia Socjalistyczna z 9 mandatami.

Krajowy przywódca partii Alberto Nunez Feijoo był przewodniczącym regionu od 2009 do 2022 r., kiedy urząd objął obecny prezydent Alfonso Rueda.

PP rządzi w Galicji od 15 lat, a zwycięstwo umacnia pozycję Feijoo jako głównej opozycji wobec socjalistycznego premiera Pedro Sancheza.

Region ten jest jednym z najbardziej konserwatywnych w Hiszpanii i miejscem narodzin wieloletniego dyktatora Francisco Franco.