O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: jak nowe amerykańskie sankcje dotyczące chmury i technologii wpłyną na Rosję i jej sojuszników

Laura Kowalczyk

What do the US’ new tech sanctions mean for Russia?

Najnowsze amerykańskie sankcje wchodzą w życie w czwartek i są wymierzone także w kraje prowadzące handel z Rosją.

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek na Rosję sankcje na oprogramowanie i usługi informatyczne (IT) po ogłoszeniu tego w czerwcu przed szczytem G7 we Włoszech.

Najnowszy zakaz ogranicza świadczenie usług i wsparcia IT „każdej osobie w Federacji Rosyjskiej”, ale dotyczy także krajów prowadzących handel z Rosją.

Dlaczego Stany Zjednoczone skupiają się na usługach IT?

To nie pierwsza runda sankcji nałożonych na Rosję. Chociaż wcześniejsze sankcje nie powstrzymały przedostawania się nielegalnych towarów do Rosji, ich celem jest utrudnienie Rosji pozyskiwania określonych technologii i zwiększenie kosztów ich nabycia.

Departament Skarbu USA oświadczył w czerwcu, że jego celem jest „ograniczenie możliwości rosyjskiej bazy wojskowo-przemysłowej do korzystania z niektórych amerykańskich programów i usług (IT)” oraz „zakłócenie funkcjonowania rosyjskiej bazy wojskowo-przemysłowej poleganie na zagranicznych IT (systemach)”.

Sankcje będą również wymierzone w firmy wspierające wojnę Rosji na Ukrainie, ponieważ Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje wtórne i nowe wobec podmiotów rosyjskich i zagranicznych, które pomagały Rosji w pozyskiwaniu materiałów wojennych.

Celem jest „ukierunkowanie na ponad 300 osób i podmiotów zarówno w Rosji, jak i poza jej granicami – w tym w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Afryce, Azji Środkowej i na Karaibach – których produkty i usługi umożliwiają Rosji kontynuowanie wysiłków wojennych i uniknąć sankcji” – stwierdził Departament Skarbu USA.

Stany Zjednoczone już wcześniej ścigały chińskie firmy za wysyłkę sprzętu wojskowego, a ich czerwcowe oświadczenie przewidywało nowe sankcje, które miałyby zastosowanie do chińskich dostawców chipów, których technologię odkryto w rosyjskim sprzęcie wojskowym.

Jednakże według ukraińskich urzędników w rosyjskim sprzęcie wojskowym wykryto również chipy i inne technologie wyprodukowane w USA i na Zachodzie.

Co zakaz oznacza w praktyce?

Zakaz zabrania świadczenia jakiejkolwiek osobie na terenie Federacji Rosyjskiej usług doradztwa i projektowania IT; oraz usługi wsparcia informatycznego i usługi oparte na chmurze w zakresie oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem oraz oprogramowania do projektowania i produkcji, twierdzi Departament Skarbu USA.

Oznacza to, że amerykańskie firmy muszą zaprzestać oferowania doradztwa informatycznego, projektowania, usług w chmurze lub wsparcia IT osobom mającym siedzibę w Rosji i grozić zagranicznym instytucjom finansowym sankcjami, jeśli prowadzą interesy z niemal każdym podmiotem rosyjskim objętym sankcjami.

Jakie są konsekwencje najnowszego zakazu IT?

Zakaz może mieć wpływ na zdolność Rosji do obsługi swoich systemów, ponieważ większość głównych producentów oprogramowania ma siedziby w USA.

Zakaz miałby także wpływ na dostęp Rosji do często wykorzystywanych przez firmy programów, takich jak analityka biznesowa (BI) czy projektowanie wspomagane komputerowo (CAD).

Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że Stany Zjednoczone „zdecydowanie wspierają swobodny przepływ informacji i komunikacji na całym świecie” oraz że wprowadzone środki „nie mają na celu zakłócania społeczeństwa obywatelskiego i telekomunikacji obywatelskiej”.

Wyjątki od zakazu

Od zakazu istnieją pewne wyjątki, które są następujące:

  • Amerykańska firma sprzedająca rosyjskiej firmie subskrypcję oprogramowania do elektronicznej dokumentacji medycznej w chmurze;

  • Amerykańska firma świadcząca usługi obsługi klienta na rzecz osoby z Rosji, która doświadcza problemów technicznych z jej publicznie dostępną aplikacją internetową z arkuszami kalkulacyjnymi w chmurze;

  • Osoba z USA pracująca w firmie z kraju trzeciego świadczy usługi obsługi klienta osobie z Rosji, która doświadcza problemów technicznych z jej bezpłatną, publicznie dostępną aplikacją do telekonferencji;

  • Amerykańska firma świadcząca usługi wsparcia informatycznego osobie rosyjskiej w zakresie oprogramowania nieobjętego gwarancją.

Od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę dwa lata temu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ponad 4000 rosyjskich firm i osób.