O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Największy atak dronów na Rosję, dwie osoby zginęły w Kijowie, zniszczone ukraińskie łodzie motorowe

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Największy atak dronów na Rosję, dwie osoby zginęły w Kijowie, zniszczone ukraińskie łodzie motorowe

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Największy atak dronów na Rosję od początku walk

Moskwa oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie rzekomo jednego z największych ataków dronów na rosyjską ziemię od czasu jej inwazji 18 miesięcy temu.

Drony uderzyły w lotnisko w zachodnim obwodzie pskowskim w Rosji, w pobliżu granicy z Estonią i Łotwą, wywołując ogromny pożar – poinformował gubernator i lokalne media.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony więcej dronów zestrzelono nad Orłem, Briańskiem, Ryazanem, Kaługą i obwodem moskiewskim otaczającym stolicę Rosji.

W środę odwołano wszystkie loty do i z lotniska w Pskowie, aby w świetle dziennym można było ocenić skutki jednego strajku, w którym wzięło udział od 10 do 20 dronów.

Jak poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass, powołując się na służby ratunkowe, uszkodzone zostały cztery samoloty transportowe Ił-76.

Na nagraniach i zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych widać dym unoszący się nad Pskowem i wielki pożar.

Gubernator regionu Michaił Wiedernikow powiedział, że nie ma ofiar, a ogień został opanowany. Dodał, że był to największy atak dronów na rosyjską ziemię od rozpoczęcia walk w lutym 2022 roku.

Dwie osoby zginęły w ataku drona na Kijów

Według władz wojskowych stolicy Ukrainy w środę rano w największym rosyjskim strajku na Kijów „od wiosny” zginęły dwie osoby.

Spadające gruzy zabiły dwóch mężczyzn, a drugiego zraniły po tym, jak Rosja przeprowadziła „masowy połączony atak” na stolicę Ukrainy z wykorzystaniem dronów i rakiet – napisał w Telegramie szef lokalnej administracji wojskowej Siergiej Popko.

Wybuchy na Ukrainie odnotowano także w południowej Odessie i obwodzie czerkaskim.

W maju Ukraina oświadczyła, że ​​przeciwstawiła się „największemu atakowi dronów” na Kijów „od początku rosyjskiej inwazji”. Co najmniej 59 dronów wystrzelono w stronę stolicy Ukrainy, po czym zginęły dwie osoby.

Ukraińskie łodzie motorowe zniszczone – twierdzi Rosja

Moskwa twierdziła, że ​​u wybrzeży zaanektowanego Półwyspu Krymskiego zniszczyła ukraińskie łodzie wojskowe przewożące siły specjalne.

W środę około północy rosyjski samolot na Morzu Czarnym „zniszczył cztery wojskowe łodzie motorowe (przewożące) grupy desantowe ukraińskich sił specjalnych liczące do 50 osób” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Więcej informacji nie podano.

Doniesiono także o ataku ukraińskiego drona na okupowany Krym, ale lokalny rosyjski gubernator Michaił powiedział, że sytuacja jest „pod kontrolą”.

Nie powiedział jednak, ile dronów zostało zniszczonych.

Ukraina pogratulowała sobie w czwartek przeprowadzenia rzadkiej operacji komandosów na Półwyspie Krymskim, zaanektowanym przez Moskwę w 2014 roku.

22 sierpnia Rosja twierdziła również, że „zniszczyła” łódź z ukraińskimi żołnierzami na Morzu Czarnym, po tym jak tego samego dnia poinformowała o zniszczeniu statku zwiadowczego.