O nas
Kontakt

Kreml przechwala się na wystawie w Moskwie zachodnią bronią zdobytą na Ukrainie

Laura Kowalczyk

Moscow sets up exhibition of captured Western military equipment from Ukraine

Sprzęt wojskowy, w tym czołgi, zdobyte przez Rosję na Ukrainie, można oglądać w Parku Zwycięstwa na miesięcznej wystawie plenerowej poprzedzającej obchody Dnia Zwycięstwa w kraju.

W środę w stolicy Rosji otwarto wystawę zachodniego sprzętu wojskowego zdobytego przez siły kijowskie podczas walk na Ukrainie.

Na miesięcznej wystawie zaprezentowanych zostanie około 30 czołgów, pojazdów opancerzonych i innej broni, które rzekomo zostały podarowane Ukrainie przez różne kraje, w tym USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Szwecję, Australię i Republikę Południowej Afryki.

W niedzielę rosyjska telewizja państwowa wyemitowała materiał filmowy przedstawiający przygotowania do programu.

Film, opisywany jako świętowanie sukcesu Rosji „przeciwko ukraińskim bojownikom i ich zachodnim zwolennikom”, przedstawia ciężkie ciężarówki przewożące wielotonowe pojazdy i dźwigi podnoszące je na pozycje w Parku Zwycięstwa na Wzgórzu Pokłonnym, wyznaczonym przez Moskwę miejscu pokazu.

Tablice na wystawie głosiły: „Nasze zwycięstwo jest nieuniknione!”

Wystawa ma miejsce w czasie, gdy siły rosyjskie zagarniają coraz więcej terenów we wschodniej Ukrainie, wykorzystując opóźnienia w zachodniej pomocy wojskowej, aby odepchnąć niedostatecznie uzbrojone siły kijowskie.

Żandarmeria wojskowa pilnuje wystawy czołgów, transporterów opancerzonych i dział ukraińskich sił zbrojnych zdobytych podczas walk.  Moskwa, Rosja, 26 kwietnia 2024 r.
Rosyjski żołnierz przechodzi obok czołgu Leopard 2A6 należącego do armii ukraińskiej, wystawionego w Moskwie.  Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.

Wśród zaprezentowanych pojazdów znalazł się niemiecki czołg Leopard 2, który rzekomo natknął się na minę przeciwpancerną podczas bitwy pod Berdyczami na Ukrainie, powodując uszkodzenie jego prawego gąsienicy.

Eksponaty obejmują także amerykański czołg bojowy M1 Abrams i pojazd opancerzony Bradley, opancerzony wóz piechoty Marder z Niemiec oraz francuski AMX-10RC.

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow okrzyknął moskiewską wystawę „genialnym pomysłem”.

Tymczasem niektórzy kwestionują autentyczność programu sponsorowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Warto zauważyć, że Republika Południowej Afryki nie przekazała Ukrainie żadnego sprzętu wojskowego od czasu inwazji Rosji na pełną skalę na jej zachodniego sąsiada w lutym 2022 r. Na wystawie Victory Park prezentowany jest co najmniej jeden pojazd oznaczony flagą tego afrykańskiego kraju.