Zmiany klimatu są często kojarzone z liczbami i raportami naukowymi, ale poprzez swoje zdjęcia Esther Horvath chce przedstawić ludzi, którzy zbierają dane w wyprawach arktycznych.
Fotografie Esther Horvath tworzących centrum nowej wystawy zostały zrobione w wiosce badawczej, o której mówi się, że jest epicentrum globalnego ocieplenia.
Podkreśliła, że zmiany klimatu nie zdarzają się z dnia na dzień. Badania obserwujące jego skutki są uciążliwe i wymagają cierpliwości, a fotografia Horvatha dokumentuje ten proces.
Od lat 90. coraz więcej kobiet angażuje się w tę pracę.
„Możesz być kruchą kobietą i nadal kochać zimno i jeździć na takie trudne podróże” – powiedziała, „chciałbym inspirację z tymi zdjęciami młodym pokoleniu”.
Dzięki swojej fotografii Horvath koncentruje się na ludziach leżących u podstaw badań naukowych dotyczących zmian klimatu.
„Ta norweska wioska badawcza klimatu, NY-Ålesund, która jest przedmiotem tej wystawy, została założona w 1963 roku i od tego czasu badania trwają codziennie bez wyjątku”.
Horvath sfotografował 25 wypraw arktycznych od 2015 r.
Jej prace zostały uznane między innymi za pierwszą nagrodą Photo World Press i National Geographic Wayfinder Award.
Wystawa fotograficzna „Night Stars of the Arctic” można zobaczyć w Capa Center w Budapeszcie od 25 października do 31 stycznia.
Obserwuj więcej w powyższym graczu.