O nas
Kontakt

Współpracownicy twierdzą, że krytyk Kremla Władimir Kara-Murza zniknął z więzienia

Laura Kowalczyk

Russian opposition activist Vladimir Kara-Murza stands in a glass cage in a courtroom at the Moscow City Court in Moscow, Russia, Monday, July 31, 2023.

42-latek odsiadujący 25 lat więzienia za zdradę stanu jest obecnie zaginiony po przeniesieniu w nieznane miejsce.

Władimir Kara-Murza, wybitny działacz opozycji w Rosji, odsiadujący 25 lat więzienia za zdradę stanu, zniknął z syberyjskiego więzienia, w którym był przetrzymywany – poinformowali w poniedziałek jego koledzy.

Aktywista i dziennikarz Aleksander Podrabinek napisał na Facebooku, że próbował wysłać list do Kara-Murzy przebywającej w więzieniu w obwodzie omskim, ale dokument został zwrócony z adnotacją, że krytyka Kremla już tam nie ma.

Według kanału informacyjnego Telegram Agentstvo prawnik Kara-Murzy Wadim Prochorow powiedział, że w poniedziałek inny prawnik próbował odwiedzić działacza politycznego i dziennikarza, ale powiedziano mu, że nie przebywa on w więzieniu.

Kara-Murza, lat 42, przeżył dwa zatrucia, za które obwinił władze rosyjskie. W 2022 roku został aresztowany, a następnie skazany na 25 lat więzienia na podstawie zarzutów wynikających z przemówienia wygłoszonego w tym samym roku w Izbie Reprezentantów Arizony w USA, w którym potępił inwazję Rosji na Ukrainę.

Odrzucił stawiane mu zarzuty, co uważa za karę za przeciwstawienie się Władimirowi Putinowi. Sprawę przeciwko niemu porównał do procesów pokazowych Józefa Stalina.

Rodzina wyraziła zaniepokojenie jego zniknięciem.

„Nie ma podstaw do jego przekazania, co jeszcze bardziej przeraża, ponieważ mój mąż jest w rękach tych samych osób, które dwukrotnie próbowały go zabić, w 2015 i 2017 r.” – powiedziała jego żona Evgenia Kara-Murza.

„Żądam, aby rząd rosyjski udzielił nam informacji o miejscu pobytu mojego męża”.

Przenoszenie więźniów w ramach rosyjskiego systemu więziennictwa jest owiane tajemnicą. Niedawno przez wiele tygodni nie było znane miejsce pobytu uwięzionego przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego, ponieważ był on przenoszony w nowe miejsce, a zniknięcie to bardzo zaniepokoiło jego zwolenników.

Nawalny, który odsiaduje 19 lat więzienia, przebywa obecnie w maleńkiej celi karnej w arktycznym więzieniu.