O nas
Kontakt

Wybrzeże Amalfi: Jeden z najpopularniejszych kierunków we Włoszech zyska w lipcu własne lotnisko

Laura Kowalczyk

Salerno Costa d’Amalfi Airport is getting a facelift and opening as a commercial airport with flights starting as early as July 2024.

Lotnisko Salerno Costa d'Amalfi przejdzie modernizację i zostanie otwarte jako lotnisko komercyjne, a loty rozpoczną się w lipcu.

Pastelowe wioski i tarasowe klify z gajami cytrynowymi na włoskim wybrzeżu Amalfi przyciągają około pięciu milionów turystów rocznie.

Ale chociaż linia brzegowa jest wymarzona, podróż tam nie jest. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do miast takich jak Amalfi i Positano jest lot na lotnisko w Neapolu, a następnie skorzystanie z czasochłonnej kombinacji pociągów i autobusów, aby dotrzeć do celu.

Podróżni z pewnością ucieszą się na wieść, że w tym roku dotarcie do regionu wpisanego na listę UNESCO będzie łatwiejsze, ponieważ bliżej położone lotnisko zacznie obsługiwać loty międzynarodowe.

Lotnisko Salerno Costa d'Amalfi przejdzie modernizację i zostanie otwarte jako lotnisko komercyjne, a loty rozpoczną się w połowie lipca.

Jak dotrzeć na wybrzeże Amalfi w 2024 roku

W tym roku podróżni będą mogli dotrzeć na wybrzeże Amalfi korzystając z niedawno otwartego węzła transportowego.

Lotnisko Salerno Costa d'Amalfi znajduje się 45 kilometrów na południowy wschód od miasta Amalfi. Jest również oddalone o 21 kilometrów od Salerno, które obecnie jest wykorzystywane jako kolejny punkt wejścia na wybrzeże, gdzie turyści przyjeżdżają pociągiem i przesiadają się na lokalne autobusy.

Lotnisko zbudowano w 1926 roku i przez lata pełniło funkcję lotniska wojskowego, szkoły lotniczej, ośrodka przeciwpożarowego i prywatnego lotniska.

W 2007 roku przeprowadzono prace modernizacyjne, aby umożliwić obsługę lotów komercyjnych, lecz w 2016 roku lotnisko zostało całkowicie zamknięte.

Salerno Costa d'Amalfi zostanie ponownie otwarte na połączenia międzynarodowe od lata tego roku.

Pas startowy został przedłużony, a prace nad nowym terminalem pasażerskim mają zostać ukończone do 2027 roku.

Jakie linie lotnicze będą latać na Wybrzeże Amalfi w 2024 roku?

11 lipca hiszpańska tania linia lotnicza Volotea uruchomi loty komercyjne z lotniska Salerno Costa d'Amalfi (QSR).

Firma ogłosiła już uruchomienie czterech połączeń łączących wybrzeże z Cagliari, Weroną i Katanią we Włoszech oraz Nantes we Francji.

Loty do Nantes i Cagliari rozpoczną się w lipcu, natomiast do Werony i Katanii mają rozpocząć się we wrześniu.

EasyJet oferuje również bezpośrednie loty do i z Salerno Costa d'Amalfi oraz lotnisk takich jak Londyn Gatwick i Bazylea.

Władze twierdzą, że prace budowlane będą trwały do ​​2043 roku. Lotnisko ma nadzieję, że do tego czasu będzie w stanie obsłużyć około sześciu milionów pasażerów rocznie.

Projekt został przyjęty z zadowoleniem przez przedsiębiorstwa z branży turystycznej i hotelarskiej wzdłuż wybrzeża, ale pojawiły się również obawy dotyczące wpływu rosnącej liczby turystów na infrastrukturę i środowisko naturalne tego obszaru.