O nas
Kontakt

Wydaje się, że lider Partii Republikańskiej w Senacie USA Mitch McConnell znów zamarł, tym razem podczas wydarzenia w Kentucky

Laura Kowalczyk

Wydaje się, że lider Partii Republikańskiej w Senacie USA Mitch McConnell znów zamarł, tym razem podczas wydarzenia w Kentucky

Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell zdawał się na chwilę zastygnąć w bezruchu i nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie reportera podczas środowego wydarzenia w Kentucky, kilka tygodni po podobnym epizodzie w Waszyngtonie.

Jak widać na nagraniu wideo lokalnej stacji informacyjnej, 81-letniego McConnella zapytano, czy będzie ubiegał się o reelekcję w 2026 r. Senator poprosił reportera, aby powtórzył pytanie, po czym zamilkł i przez około 10 sekund patrzył prosto przed siebie.

Następnie doradca stojący z przodu sali z McConnellem zapytał go, czy usłyszał pytanie, i powtórzył mu je. Kiedy McConnell nie odpowiedział, adiutant oznajmił sali, że „będziemy potrzebować minuty”, a McConnell w dalszym ciągu patrzył przed siebie. W sumie milczał przez około 30 sekund.

Niedawny incydent, który miał miejsce w środę w Covington w stanie Kentucky, tylko pogłębia pojawiające się w ostatnich miesiącach pytania dotyczące stanu zdrowia McConnella i tego, czy Republikanin, który został po raz pierwszy wybrany do Senatu w 1984 r. i pełni funkcję lidera GOP od 2007 r., pozostanie w Kongresie i jego stanowisko kierownicze.

AP/AP
Przywódca mniejszości w Senacie USA Mitch McConnell, R-Ky., przemawia w Izbie Handlowej NKY w Madison Event Center, środa, 30 sierpnia 2023 r. w Covington, Ky.

Jego reakcja była podobna do zdarzenia z lipca, kiedy zamarł na około 20 sekund podczas konferencji prasowej na Kapitolu. Tym razem wrócił do swojego biura z doradcami, a następnie wrócił, aby odpowiedzieć na więcej pytań.

W końcu McConnell odpowiedział podczas wydarzenia w Kentucky na dwa dodatkowe pytania – choć nie na to dotyczące kampanii w 2026 r. – i najwyraźniej miał pewne trudności z mówieniem. Następnie doradca zakończył konferencję prasową, a McConnell powoli opuścił salę.

Jego biuro poinformowało później, że McConnell miał „chwilowe zawroty głowy” i przed następnym wydarzeniem zamierza udać się do lekarza. Podobnie po lipcowym odcinku doradcy powiedzieli, że McConnell miał zawroty głowy, a kilka godzin później McConnell powiedział reporterom, że „wszystko w porządku”. Biuro McConnella jak dotąd odmówiło podania dalszych szczegółów na temat tego, co się stało i dlaczego.

Ostatnie wstrzymanie obrad nastąpiło po tym, jak McConnell wygłosił już 20-minutowe przemówienie. W tej części programu wydawał się bardziej swobodny, omawiając nadchodzące posiedzenie Senatu i w pewnym momencie żartując, że jego praca przypomina „ogrodnika na cmentarzu”. Wszyscy są pod tobą, ale nikt nie słucha.

W marcu McConnell doznał wstrząśnienia mózgu i złamania żebra po upadku i uderzeniu w głowę po kolacji w hotelu. Do Senatu nie wrócił przez prawie sześć tygodni. Odkąd wrócił, wydawało się, że chodzi wolniej, a jego mowa często brzmiała bardziej nierówno.

McConnell miał polio we wczesnym dzieciństwie i od dawna przyznał, że jako dorosły ma pewne trudności ze wchodzeniem po schodach. Oprócz upadku w marcu cztery lata temu w swoim domu w Kentucky potknął się i upadł, powodując złamanie barku wymagające operacji.

Po zakończeniu wydarzenia w środę McConnell zadzwonił do kilku swoich najwyższych zastępców w kierownictwie GOP, w tym do senatora z Południowej Dakoty Johna Thune’a, republikanina nr 2 w Senacie, postrzeganego jako jeden z jego potencjalnych następców. McConnell „mówił jak zwykle i był w dobrym nastroju” – powiedział rzecznik Thune, Ryan Wrasse.

W środę wieczorem McConnell wziął udział w wydarzeniu w Louisville wraz z przedstawicielem Jimem Banksem, który kandyduje do Senatu stanu Indiana. Banks zamieścił zdjęcie obu mężczyzn na platformie X, znanej wcześniej jako Twitter, i stwierdził, że podobała mu się szeroko zakrojona dyskusja z McConnellem „na temat przyszłości naszego kraju”.

Zapytany w środę po południu o McConnella, prezydent Joe Biden powiedział, że właśnie usłyszał, co się stało. „Jak wiecie, Mitch jest przyjacielem” – powiedział Biden. „To nie żart. … Jest dobrym przyjacielem. Spróbuję się z nim skontaktować dzisiaj po południu. ”