O nas
Kontakt

Wymykający się spod kontroli pożar trawi hiszpańską Teneryfę, dotykając tysiące osób

Laura Kowalczyk

Wymykający się spod kontroli pożar trawi hiszpańską Teneryfę, dotykając tysiące osób

Wymykający się spod kontroli pożar na hiszpańskiej wyspie kanaryjskiej Teneryfie spłonął tysiące akrów i dotknął prawie 8000 osób, które zostały ewakuowane lub uwięzione, poinformowały w czwartek władze.

Prezydent regionu Fernando Clavijo powiedział, że około 250 strażaków i członków hiszpańskiej armii walczy z pożarem, który znajduje się na północy wyspy, kluczowej destynacji turystycznej. Clavijo powiedział, że ogień miał prawie 30-kilometrowy obwód.

„To prawdopodobnie najbardziej skomplikowany pożar, jaki mieliśmy na Wyspach Kanaryjskich, jeśli nie kiedykolwiek, od co najmniej ostatnich 40 lat” – powiedział dziennikarzom Clavijo. Powiedział, że ekstremalne temperatury na wyspie dodały się do „specyficznych warunków meteorologicznych” spowodowanych pożarem, który zamienił ten obszar w wirtualny piec.

Pożar, który rozpoczął się we wtorek wieczorem, koncentruje się na skalistym, górzystym obszarze, do którego brygady ratunkowe mają utrudniony dostęp. Hiszpańskie władze stwierdziły, że ich głównym celem jest powstrzymanie pożaru i zapobieżenie jego dotarciu do bardziej zaludnionych obszarów. Główne miasto wyspy, Santa Cruz, znajduje się 20 kilometrów od płomieni.

Pożar zagraża sześciu gminom. Około 7600 mieszkańców w okolicy zostało ewakuowanych lub nakazano im pozostać w domach w czwartek z powodu niebezpiecznej jakości powietrza. Clavijo powiedział, że strażacy pracowali dzień i noc, ale pożar „wymknął się spod kontroli”.

Archipelag siedmiu wysp położony jest u północno-zachodniego wybrzeża Afryki i na południowy zachód od kontynentalnej części Hiszpanii.

Teneryfa to jedno z turystycznych miejsc w Hiszpanii. Biuro Turystyczne Tenerife podkreśliło w oświadczeniu w czwartek po południu, że główne obszary turystyczne i miasta wyspy są z dala od ognia. Biuro poinformowało, że biznes toczy się jak zwykle w obiektach noclegowych, plażach i innych miejscach turystycznych położonych na obszarach w pobliżu wybrzeża i w środkowej części kraju.

Ale dostęp do Parku Narodowego Teide, najważniejszej atrakcji turystycznej na Teneryfie po plażach, będzie zamknięty dla zwiedzających od czwartku o godzinie 18:00 czasu lokalnego (17:00 GMT) – poinformowały władze regionalne Wysp Kanaryjskich. Wszystkie obiekty turystyczne wokół wulkanu Teide, w tym obiekty noclegowe, zostaną ewakuowane wraz z personelem Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich.

W najbliższych godzinach spodziewane są dalsze ewakuacje w kilku dzielnicach. Pożar jest szczególnie zjadliwy po jego północnej stronie.

Podłużnik /AP
Płomienie przesuwają się przez las w pobliżu miasta El Rosario, podczas gdy pożar nadal płonie na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich, środa, 16 sierpnia 2023 r.

Temperatury na Wyspach Kanaryjskich osiągnęły w ostatnich dniach ponad 40 stopni Celsjusza. W sobotę temperatura ponownie wzrośnie.

Pożar może stać się jak dotąd najgorszym pożarem w Hiszpanii tego lata, ponieważ kraj cierpi kolejny rok dotkliwej suszy.

Ponad 2000 osób zostało ewakuowanych w pożarze na pobliskiej wyspie La Palma w zeszłym miesiącu, który dotknął około 4500 hektarów.

Według danych hiszpańskiego rządu pożary strawiły prawie 64 000 hektarów w Hiszpanii w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku. To trzeci najwyższy wynik w ostatniej dekadzie.

Hiszpania odpowiadała za prawie 40 procent z prawie 800 000 hektarów spalonych w Unii Europejskiej w 2022 r., zgodnie z Europejskim Systemem Informacji o Pożarach Lasów.