O nas
Kontakt

X przywraca wyszukiwania Taylor Swift po tym, jak głębokie podróbki spowodowały chwilową blokadę

Laura Kowalczyk

Taylor Swift waves after the AFC Championship NFL football game between the Baltimore Ravens and the Kansas City Chiefs, Sunday, Jan. 28, 2024

Platforma mediów społecznościowych Elona Muska przywraca wyszukiwania Taylor Swift, ponieważ rozprzestrzenianie się wyraźnych fałszywych obrazów spowodowało chwilowe wstrzymanie niektórych wyszukiwań związanych z piosenkarką.

W zeszłym tygodniu nastąpił gwałtowny wzrost liczby fałszywych zdjęć Taylor Swift o charakterze jednoznacznie seksualnym i obraźliwych, krążących w X, dawniej Twitterze, co czyni ją najbardziej widocznym celem poważnego problemu, z którym platformy technologiczne i grupy przeciwdziałające molestowaniu z trudem radzą sobie.

Grupa zajmująca się wykrywaniem fałszywych treści, Reality Defender, zgłosiła znaczny napływ nielegalnych materiałów pornograficznych przedstawiających Swifta, szczególnie w serwisie X. Niektóre z tych obrazów trafiły również na Facebooka i inne platformy mediów społecznościowych należące do Meta.

Podczas próby wyszukania na platformie nazwiska Taylor Swift bez cudzysłowu w poniedziałek użytkownicy napotkali komunikat o błędzie: „Nie martw się – to nie twoja wina”.

Jednak umieszczenie jej nazwiska w cudzysłowie pozwoliło na pojawienie się postów wzmiankujących o niej.

Joe Benarroch, dyrektor ds. operacji biznesowych w X, wyjaśnił, że blokowanie niektórych wyszukiwań jest tymczasowym środkiem zapobiegawczym, podkreślając zaangażowanie platformy w priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa w tej kwestii.

W przeciwieństwie do tradycyjnych, sfabrykowanych obrazów, które wcześniej wpływały na celebrytów, deepfake Swifta zostały wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji, która jest w stanie natychmiastowo tworzyć nowe obrazy na podstawie pisemnego podpowiedzi.

Po rozpowszechnieniu tych zdjęć w Internecie fani Swift, znani jako „Swifties”, rozpoczęli kontrofensywę na X, używając hashtagu #ProtectTaylorSwift, aby zalać platformę pozytywnymi wizerunkami gwiazdy popu. Niektórzy fani zgłosili również konta udostępniające deepfake.