O nas
Kontakt

Z Amsterdamu do Stambułu: oto, dokąd warto się udać w Europie w te Święta Wielkanocne

Laura Kowalczyk

Why not explore springtime in Amsterdam this Easter break?

Ponieważ Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, biuro podróży Expedia ma wgląd w najpopularniejsze wycieczki tej wiosny.

Wiosna już na dobre zawitała do nas i już tylko kilka tygodni dzieli nas od Wielkanocy. Gdy kwiaty kwitną, a temperatura wzrasta, wielu z nas planuje jak najlepiej wykorzystać sezon i wybrać się w podróż życia.

Tegoroczna przerwa wielkanocna potrwa od 29 marca do 12 kwietnia. Jeśli nadal nie wiesz, dokąd się udać, możemy Ci pomóc.

Biuro podróży Expedia opublikowało coroczną listę najpopularniejszych wycieczek – Easter Travel Outlook – wraz z poufnymi informacjami na temat tego, kiedy dokładnie podróżować i jak uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny podczas wiosennej ucieczki.

Gdzie są popularne kierunki w Europie?

Chociaż odległe lokalizacje, takie jak Bangkok, Nowy Jork i Tokio, są oficjalnie najgorętszymi miejscami do odwiedzenia w tę Wielkanoc, niektóre z najbardziej znanych miast Europy również będą niezwykle popularne.

Na szczycie listy siedmiu obiektów Expedii znajduje się zawsze popularny Amsterdam. Niekoniecznie będzie to najbardziej zachęcająca lektura dla Holandii, która próbuje otrząsnąć się z wizerunku stolicy jako miasta „imprezowego”, przyciągającego pijanych brytyjskich turystów.

Turysta robi zdjęcia kwitnących tulipanów w Keukenhof, znanym jako Ogród Europy, wiosennym parku z około siedmioma milionami cebul kwiatowych, niedaleko Amsterdamu
Turysta robi zdjęcia kwitnących tulipanów w Keukenhof, znanym jako Ogród Europy, wiosennym parku z około siedmioma milionami cebul kwiatowych, niedaleko Amsterdamu

TylkoGliwice Travel zastanawia się, czy prowadzona przez holenderski rząd kampania „Odnów swój widok”, która zachęca turystów do zobaczenia miasta oczami miejscowego, jest naprawdę możliwa. Przeczytaj o tym tutaj.

Niemniej jednak „Wenecja Północy” jest zawsze popularnym wyborem turystów wiosną, ze względu na łagodny klimat, pozornie nieskończoną ofertę kulturalną i miliony tulipanów wyrastających w pobliskim Keukenhof.

Paryż i Barcelona – dwa ulubione miejsca europejskich podróżników

Przed tegorocznymi Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w tym mieście, Paryż zajmuje drugie miejsce na liście. Wyłaniając się z chłodu zimy, Miasto Świateł naprawdę budzi się do życia wiosną. Od rozkoszowania się pożywną francuską zupą cebulową w kawiarni przy bulwarze po zobaczenie zawsze kultowej Wieży Eiffla pośród gałęzi pobliskich kwiatów wiśni – Paryż jest zawsze dobrym pomysłem.

Jest jednak znane z tego, że jest dość drogim miastem, chociaż absolutnie można to zrobić przy ograniczonym budżecie. Przeczytaj nasze sugestie dotyczące wizyty przyjaznej dla portfela tutaj.

Czy kultowe zabytki Paryża są na Twojej liście „obowiązkowych atrakcji” tej wiosny?
Czy kultowe zabytki Paryża są na Twojej liście „obowiązkowych atrakcji” tej wiosny?

Trzecie na liście jest Barcelona, ​​prawdopodobnie najlepsze miasto do zwiedzania. Pod koniec marca temperatury będą sięgać kilkunastu stopni, co będzie idealne na tysiące kroków, które bez wątpienia wykonasz.

Hiszpański ulubieniec jest nierozerwalnie powiązany z legendarnym katalońskim architektem Antonim Gaudim dzięki jego wkładowi w zwiedzanie miasta, a w tym roku na turystów czeka jeszcze więcej atrakcji inspirowanych motywem Gaudiego. Barcelona niedawno uczciła jego arcydzieło, słynną bazylikę Sagrada Familia, otwierając dwie nowe wieże.

Jeśli odwiedzisz budowle poświęcone ewangelistom Mateuszowi i Janowi, będziesz jedną z pierwszych, którzy zobaczą ich ukończenie, jakieś 142 lata po rozpoczęciu budowy. Przeczytaj więcej o tym procesie tutaj.

Park Güell w Barcelonie to kolejna atrakcja tego hiszpańskiego miasta
Park Güell w Barcelonie to kolejna atrakcja tego hiszpańskiego miasta

Jakie są najlepsze miejsca do odwiedzenia w Rzymie i Maladze?

Wieczne Miasto jest wiecznie na czołowych europejskich listach miejsc docelowych – i nie bez powodu. Rzym jest uważany za jedno z najstarszych miast na świecie i może poszczycić się znanymi na całym świecie atrakcjami, które trzeba zobaczyć, takimi jak Koloseum i Forum Romanum, ale to nie tylko ikony architektury.

W zeszłym miesiącu TylkoGliwice Travel rozmawiał z historykiem Alexandrem Mariotti, który dał swoje najlepsze wskazówki, jak uniknąć tłumów, a jednocześnie jak najlepiej wykorzystać stolicę Włoch. Przeczytaj o nich wszystko tutaj.

Fontanna di Trevi w Rzymie to nie jedyne miejsce, które warto zobaczyć w Wiecznym Mieście – ale jest to dobre miejsce na początek
Fontanna di Trevi w Rzymie to nie jedyne miejsce, które warto zobaczyć w Wiecznym Mieście – ale jest to dobre miejsce na początek

Hiszpania to jedyny kraj na liście Expedii, który został wyróżniony dwukrotnie. Tym razem jest to Malaga na południu, która jest reklamowana jako najpopularniejszy cel podróży.

Położony mocno nad Morzem Śródziemnym, klimat jest idealny przez cały rok, co oznacza, że ​​odwiedzający mogą cieszyć się subtropikalnym słońcem przez cały rok z gorącym latem i łagodną zimą. Wiosna to niewątpliwie najlepszy czas na wizytę, zanim rtęć będzie zbyt wysoka.

Ponadto dzięki niedawnej propozycji przedłużenia nowej linii kolejowej biegnącej z Malagi do Fuengiroli wzdłuż wybrzeża Costa del Sol zwiedzanie niektórych z najpopularniejszych nadmorskich miast i wiosek w Hiszpanii może wkrótce stać się jeszcze łatwiejsze. Przeczytaj nasze szczegółowe omówienie tych możliwości tutaj.

Malaga może poszczycić się uprzywilejowanym położeniem nad Morzem Śródziemnym
Malaga może poszczycić się uprzywilejowanym położeniem nad Morzem Śródziemnym

Stambuł i Lizbona: dwie obowiązkowe wizyty w Europie w te Święta Wielkanocne

Stambuł, plasujący się na szóstym miejscu na liście Expedii, znajduje się w naprawdę uprzywilejowanej pozycji na krańcu Europy i słynie z tego, że jest bramą do Azji.

Oferując mieszankę ikon kultury i architektury obu kontynentów, jest również znane jako „jedyne miejsce na świecie”, gdzie można pływać między nimi, co sprawdziliśmy tutaj.

Jeśli wolisz przebywać na suchym lądzie, udaj się do słynnej bizantyjskiej Hagia Sophia. Obecnie jest to meczet, a wcześniej był to kościół z imponującą kopułą z VI wieku i rzadkimi mozaikami chrześcijańskimi, które dają wyobrażenie o tym, jak różnorodne i fascynujące jest to miasto.

Bizantyjska Hagia Sophia w Stambule jest doskonałym przykładem połączenia Wschodu z Zachodem
Bizantyjska Hagia Sophia w Stambule jest doskonałym przykładem połączenia Wschodu z Zachodem

Listę Expedii uzupełnia Lizbona. Stolica Portugalii zawsze była popularna, ale napływ cyfrowych nomadów uczynił ją jeszcze bardziej popularną.

Dzięki niemal gwarantowanemu słońcu przez cały rok jest nadal znany jako niedrogie miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od ośrodków sztuki współczesnej po jedne z najlepszych potraw w całej Europie. Tutaj możesz przeczytać więcej o ulubionych atrakcjach miasta TylkoGliwice Travel.

Można po nim także spacerować – pomimo wzgórz – i na szczęście dla osób, które nie przepadają za wchodzeniem po schodach, transport publiczny jest niezwykle kultowy. Wsiądź do tramwaju nr 28 i zwiedź dzielnice takie jak Graça, Alfama i Baixa, a także wiele atrakcji historycznych.

Tramwaj nr 28 w Lizbonie jest znany jako idealny środek transportu turystycznego
Tramwaj nr 28 w Lizbonie jest znany jako idealny środek transportu turystycznego

Kiedy jest najlepszy czas na podróż w Wielkanoc?

Expedia przewiduje, że najtańszym terminem lotu będzie 30 marca, czyli Sobota Wielkanocna.

Tak było również w 2023 r., kiedy w sobotę między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną średnia cena biletu była najniższa, zarówno na loty międzynarodowe, jak i krajowe.

Jeśli zależy Ci na wakacjach szkolnych, podczas których ceny zwykle gwałtownie rosną, nadal możesz skorzystać z niedrogiej przerwy.

Rzecznik firmy Expedia twierdzi, że „unikanie najbardziej ruchliwych dni w podróży może zapewnić oszczędność kosztów i czasu. Wyloty w środę są najdroższe, ale odloty w sobotę są najtańsze zarówno w przypadku lotów międzynarodowych, jak i krajowych, które na podstawie historycznych danych lotów są zwykle o 15 procent tańsze”.

Radzą również, aby unikać wtorków, jeśli nie lubisz ruchliwych lotnisk i lotów, i wyjaśniają, że soboty i niedziele to najmniej pracowite dni na podróż.