O nas
Kontakt

Zakładnik umiera, gdy Izrael przedstawia wizję powojennej Strefy Gazy

Laura Kowalczyk

Israeli combat reservists and tank forces take part in training drills on the Lebanese front in the Israeli-controlled Golan Heights, Thursday, Jan. 4, 2024.

Izrael znalazł się pod silną presją międzynarodową, aby nakreślić swoją wizję przyszłości enklawy palestyńskiej, ale nie zrobił tego aż do teraz.

Według społeczności jego kibucu Nir Oz izraelski zakładnik porwany podczas ataku Hamasu 7 października i przetrzymywany w Gazie zmarł w niewoli.

Społeczność nie podała szczegółów na temat przyczyny śmierci Tamira Adara, który miał 38 lat.

Około 80 z 250 zakładników wziętych przez bojowników 7 października należało do kibucu, który liczy około 400 osób.

Według izraelskiej armii Hamas nadal przetrzymuje 113 zakładników. Trzej z nich – Alon Shamriz, Yotam Haim i Samer Talalka – zostali zastrzeleni 15 grudnia przez żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych (IDF) w Gazie, machając białą flagą.

Podczas tymczasowego rozejmu między 24 listopada a 1 grudnia Hamas uwolnił 105 zakładników, którzy wrócili do Izraela w ramach wymiany więźniów.

Izrael przedstawia wizję powojennej Strefy Gazy

Minister obrony Izraela nakreślił w czwartek kolejne kroki po wojnie z Hamasem, przedstawiając wstępne plany dotyczące sposobu rządzenia Gazą, jeśli i kiedy Izrael przejmie nad nią pełną kontrolę.

W obliczu zbliżającej się wizyty sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena Yoav Gallant powiedział, że Izrael zachowa kontrolę nad bezpieczeństwem, podczas gdy nieokreślony, kierowany przez Izrael organ palestyński zajmuje się codzienną administracją.

Stany Zjednoczone i inne państwa będą nadzorować wysiłki na rzecz odbudowy, a izraelski minister obrony również szczegółowo opisał, że wojna zostanie ograniczona.

Dodał, że w północnej Gazie zostanie zastosowane „nowe podejście do walki”, podczas gdy na południu walka z Hamasem będzie kontynuowana „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Gallant przedstawił swój plan w dokumencie zatytułowanym „Wizja trzeciej fazy” wojny, choć jego biuro stwierdziło, że kolejny etap jeszcze się nie rozpoczął.

Określono również, że idee te stanowią politykę Gallanta, a nie oficjalną politykę, która zostanie zdefiniowana przez izraelskie gabinety wojny i bezpieczeństwa.

Izrael znalazł się pod silną presją ze strony sojuszników, aby przedstawił swoją powojenną wizję enklawy palestyńskiej, ale nie zrobił tego aż do teraz.

Kwestia ta znajdzie się w porządku obrad podczas weekendowych rozmów pomiędzy Blinkenem, Izraelem i przedstawicielami innych krajów regionu.

Niejasność wizji Gallanta utrudnia ocenę, czy Waszyngton się zgodzi.

Stany Zjednoczone naciskają jednak na Izrael, aby ograniczył swoje operacje wojskowe w Gazie w obliczu gwałtownie rosnących ofiar wśród ludności cywilnej i tragicznej sytuacji humanitarnej.

Władze palestyńskie twierdzą, że od rozpoczęcia izraelskiego ataku zginęło ponad 22 000 osób – głównie kobiet i dzieci.

Większa część północnej Gazy została zrównana z ziemią nie do poznania w wyniku izraelskich bombardowań, ponieważ około 85% z 2,3 miliona mieszkańców Strefy Gazy zostało wypędzonych ze swoich domów.

The Wall Street Journal doniósł, że prawie połowa budynków w Gazie została uszkodzona lub zniszczona w wyniku walk.