O nas
Kontakt

Zambia ogłasza stan nadzwyczajny w kraju, ponieważ susza niszczy dostawy żywności i energii elektrycznej

Laura Kowalczyk

Zambian President Hakainde Hichilema declared the country’s debilitating drought a national disaster and emergency.

Tuż po wybuchu śmiertelnej cholery 84 ze 116 okręgów kraju dotkniętych jest przedłużającą się suszą.

Prezydent Zambii Hakainde Hichilema ogłosił w czwartek wyniszczającą suszę za klęskę narodową i stan nadzwyczajny.

Powiedział, że zdewastowało to produkcję żywności i wytwarzanie energii elektrycznej, gdy naród walczy o powrót do zdrowia po niedawnej śmiertelnej epidemii cholery.

Podobnie jak niektórzy z jego sąsiadów, ten południowoafrykański kraj cierpi z powodu poważnej suszy, ponieważ zjawisko pogodowe El Nino pogarsza trudne warunki pogodowe, częściowo spowodowane zmianami klimatycznymi.

W przemówieniu do narodu Hichilema powiedział, że poinstruował siły bezpieczeństwa, aby w większym stopniu skupiły się na produkcji żywności w tym w dużej mierze spokojnym kraju.

Dodał, że przedłużającą się suszą dotknięte są 84 ze 116 okręgów w kraju. Władze będą odbierać żywność z obszarów, w których jest jej nadmiar, i rozdawać ją potrzebującym.

Ponadto kraj planuje większy import żywności i mobilizuje do pomocy agencje ONZ i lokalne przedsiębiorstwa.

Susza powoduje niedobory żywności i prądu

Stwierdził, że susza zniszczyła około 1 miliona hektarów z 2,2 miliona hektarów, na których uprawiana jest podstawowa uprawa kukurydzy.

„Ta susza ma niszczycielskie skutki dla wielu sektorów, takich jak rolnictwo, dostępność wody i zaopatrzenie w energię, zagrażając naszemu narodowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i źródłom utrzymania milionów naszych ludzi” – wyjaśnił Hichilema.

„Przewiduje się, że okres suszy utrzyma się nawet w marcu i dotknie ponad milion naszych gospodarstw rolnych”.

Nie oszczędzono również wytwarzania energii elektrycznej, a kraj spodziewa się deficytu mocy w wysokości około 430 megawatów, który według prezydenta Zambii „potencjalnie osiągnie 520 megawatów do grudnia” w miarę spadku poziomu wody w głównym źródle energii wodnej kraju, zaporze Kariba , którą dzieli z sąsiadem Zimbabwe.

Aby sobie poradzić, kraj będzie importować energię elektryczną, a także racjonować dostawy dla około 20 milionów ludzi, powiedział.

Zambia została niedawno dotknięta jedną z najgorszych epidemii cholery, w wyniku której zginęło ponad 400 osób, a ponad 10 000 zostało zakażonych.

Niektórzy Zambijczycy, zmęczeni ciągłymi kryzysami, ukuli piosenki, w których określają epidemie koronaawirusa i cholery, a także obecną suszę „potrójną tragedią” – stwierdziła Hichilema.

Najbardziej suchy luty od 40 lat

Chociaż wiele krajów Afryki Południowej nie ogłosiło jeszcze klęski narodowej, według agencji ONZ Światowego Programu Żywnościowego znajdują się one również w tragicznej sytuacji z powodu wpływu zjawisk pogodowych El Nino.

W niektórych częściach Zambii, Zimbabwe i Botswany luty jest najbardziej suchy od 40 lat, natomiast poważne niedobory opadów odnotowano w południowym Malawi, wschodniej Angoli i częściach Mozambiku, podała WFP w biuletynie z tego tygodnia.

Agencja Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych, agencja pomocy zagranicznej rządu USA, oszacowała za pośrednictwem sieci systemów wczesnego ostrzegania przed głodem, że 20 milionów ludzi w Afryce Południowej będzie potrzebować pomocy żywnościowej w okresie od stycznia do marca.

USAID twierdzi, że wiele osób na obszarach budzących największe obawy, takich jak Zimbabwe, południowe Malawi, części Mozambiku i południowy Madagaskar, nie będzie w stanie wyżywić się na początku 2025 r. z powodu El Nino.