O nas
Kontakt

UE będzie nadal finansować UNRWA w związku z badaniem rzekomego udziału personelu w atakach z 7 października

Laura Kowalczyk

Israeli soldiers take position as they enter the UNRWA headquarters in Gaza, Thursday, Feb. 8, 2024.

Komisja Europejska będzie w dalszym ciągu finansować Agencję ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) w miarę kontynuowania dochodzenia w sprawie rzekomego udziału 12 pracowników w atakach Hamasu na Izrael z 7 października.

W piątek rano Komisja potwierdziła, że ​​dokona płatności w wysokości 82 mln euro przewidzianej na rzecz UNRWA w 2024 r., a pierwsza transza w wysokości 50 mln euro zostanie wypłacona w przyszłym tygodniu.

Władza wykonawcza przekaże również dodatkowe 68 milionów euro na nadzwyczajne wsparcie dla Palestyńczyków w całym regionie, które ma zostać wypłacone za pośrednictwem partnerów międzynarodowych, takich jak Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, w miarę narastania obaw związanych z izraelską ofensywą w oblężonej Strefie Gazy.

Pod koniec stycznia Komisja rozpoczęła przegląd swojego wsparcia dla UNRWA po tym, jak Izrael oskarżył kilkunastu pracowników o udział w październikowych atakach Hamasu, w których zginęło ponad 1200 Izraelczyków i wywołało wojnę w Gazie, która pochłonęła życie około 30 000 Palestyńczyków.

Główny dyplomata bloku Josep Borrell i komisarz ds. pomocy humanitarnej Janez Lenarčič oświadczyli, że Izrael nie przedstawił jeszcze dowodów na poparcie swoich zarzutów.

Niektóre kraje zachodnie – w tym Australia, Austria, Kanada, Niemcy, Włochy, Holandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – zdecydowały się tymczasowo zawiesić pomoc w odpowiedzi na oskarżenia, zadając druzgocący cios agencji zależnej od darczyńców, która twierdzi, że od stycznia dostawy ładunków humanitarnych zmniejszyły się o połowę.

Inne kraje, takie jak Hiszpania, Irlandia i Belgia, kontynuowały lub zwiększyły swoje wsparcie.

Decyzja Komisji o kontynuowaniu płatności została podjęta w świetle kroków podjętych przez UNRWA w celu audytu procedur rekrutacyjnych, wzmocnienia wewnętrznych mechanizmów nadzoru i sprawdzenia 30-tysięcznej siły roboczej.

Komisarz UE ds. sąsiedztwa Olivér Várhelyi powiedział to Z zadowoleniem przyjmujemy zaangażowanie UNRWA we „wprowadzenie solidnych środków zapobiegających możliwym niewłaściwym postępowaniu i minimalizujących ryzyko zarzutów”.

Jest postrzegana jako ratunek dla agencji, która ostrzegała, że ​​może zostać zamknięta do końca lutego, jeśli nie wznowione zostaną darowizny. Wywiera także presję na inne kraje, aby zrewidowały swoje decyzje o wstrzymaniu finansowania. W piątek później Belgia ogłosiła, że ​​zobowiąże się do płatności na rzecz UNRWA na lata 2024–2026, w porozumieniu z minister rozwoju Caroline Gennez ostrzeżenie że „odmowa finansowania oznacza wyrok śmierci na 10 000 osób”.

Rzecznik Komisji powiedział, że dyskusje z UNRWA na temat warunków zapewniających przepływ pomocy trwały aż do piątku.

Pomoc humanitarna bloku dla Palestyńczyków – która w 2024 r. wyniesie 125 mln euro – była kontynuowana w trakcie przeglądu. Dzięki piątkowemu ogłoszeniu wsparcie UE dla Palestyńczyków w tym roku wyniesie łącznie 275 mln euro.

Lenarčič pochwalony zaangażowanie dodatkowych 68 milionów euro w pomoc, ostrzegając, że „stawką są tysiące istnień ludzkich”.

Ratunek dla UNRWA

Decyzja zapadła w miarę pogłębiania się kryzysu humanitarnego w Gazie.

W czwartek co najmniej 112 osób zginęło, gdy izraelskie wojsko otworzyło ogień do tłumu głodnych Palestyńczyków, gdy konwój z pomocą zbliżał się do miasta Gaza, na północy pasa.

Masakrę potępili przywódcy UE, w tym przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Potępienie to oznacza zwrot w retoryce von der Leyen, która przez cały konflikt utrzymywała zdecydowane stanowisko proizraelskie.

Również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel – powiedział na platformie mediów społecznościowych X że był „zszokowany i odrażony” zabójstwem, dodając, że „prawo międzynarodowe nie pozwala na podwójne standardy”.

Śmiertelne ataki są następstwem wielokrotnych ostrzeżeń UNRWA, że sytuacja humanitarna na północy enklawy utrudnia niesienie pomocy ze względu na niebezpieczne warunki.

W lutym szef UNRWA Phillippe Lazzarini powiedział w Brukseli, że agencje ONZ nie są w stanie działać przy minimalnej wymaganej ochronie, ponieważ wielu lokalnych funkcjonariuszy policji zginęło lub niechętnie pomagali konwojom z pomocą z obawy o ich bezpieczeństwo.

Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) ogłosił później, że podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw na północ od Gazy „do czasu pojawienia się warunków umożliwiających bezpieczną dystrybucję”.

Oznacza to, że na północy pojawiły się plagi głodu, a Komisja ds. Przeglądu Głodu WFP ostrzega, że ​​do maja ponad 500 000 osób, czyli prawie jedna czwarta populacji, może popaść w klęskę głodu.

Lazzarini powiedział, że exodus darczyńców pozbawił UNRWA tylko w tym roku 450 mln dolarów (418 mln euro) i że współpracuje z wieloma krajami, aby ocenić ich oczekiwania co do umożliwienia uwolnienia środków.

Borrell i inne czołowe osoby w UE konsekwentnie podkreślały, że praca UNRWA w Gazie jest niezastąpiona oraz że wycofanie finansowania miałoby „niebezpieczne konsekwencje dla stabilności regionalnej i miałoby wpływ także na Europejczyków”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu twierdzi, że UNRWA jest „całkowicie zinfiltrowana” przez Hamas i wezwał do rozwiązania tej agencji.