O nas
Kontakt

Zapomnij o zagładzie AI i utopistach. Utrzymanie tego w rzeczywistości jest naszym najlepszym rozwiązaniem

Laura Kowalczyk

Zapomnij o zagładzie AI i utopistach.  Utrzymanie tego w rzeczywistości jest naszym najlepszym rozwiązaniem

Opinia publiczna musi po prostu wybrać prawdę zamiast fantazji, aby chronić ludzkość i zakończyć tę dezinformacyjną wojnę z AI, pisze Fabrizio Fantini.

Wyścig zbrojeń AI powoduje typową polaryzację polityczną, a obie strony postrzegają technologię w zupełnie inny sposób.

Jak zauważyło już kilku ekspertów, jesteś albo skazańcem AI, albo utopistą AI. Niezależnie od tego, w jakim zespole jesteś, tracisz dużą część obrazu.

Sztuczna inteligencja nie zniszczy naszego społeczeństwa, ale potrzebujemy obiektywnego zrozumienia, aby się chronić i uwolnić jej moc.

Czy ślimak morski naprawdę może zniszczyć ludzkość?

W 2023 roku większość ludzi obawia się, że sztuczna inteligencja ukradnie im pracę lub zniszczy ludzkość. Za tę nierealistyczną narrację odpowiadają spolaryzowane artykuły AI.

Manipulują biologicznym strachem ludzi przed nieznanym. Wyolbrzymiają istniejącą wiedzę na temat rozwoju sztucznej inteligencji, która błędnie przedstawia możliwości tej technologii.

Podczas gdy generatywna sztuczna inteligencja pokazała nam swoje ogromne możliwości, nasze wynalazki są dalekie od doskonałości. Jest to coś, co szybko zrozumie każdy, kto bawił się tymi narzędziami.

Zdjęcie AP/Martin Meissner
Odwiedzający oglądają rzeźby z przepływającymi danymi na wystawie „Refik Anadol. Halucynacje maszynowe” w muzeum sztuki Kunstpalast w Düsseldorfie, maj 2023 r.

Utopiści uważają, że sztuczna inteligencja rozwiąże każdy problem naszego świata, podczas gdy skazańcy sądzą, że sztuczna inteligencja zbuntuje się przeciwko nam lub aktywnie zamierza nas skrzywdzić. Dzieje się tak, ponieważ obaj zakładają, że sztuczna inteligencja jest dalej niż jest.

Jednak sztuczna inteligencja wciąż jest „bliższa ślimakowi morskiemu niż wszechwiedzącej maszynie”.

Algorytmy są specyficzne dla zadania, co oznacza, że ​​ich tworzenie zajmuje dużo czasu. Nie mogą wykorzystywać przypadkowych informacji do żadnego zadania. Potrzebują więcej szkoleń i treningów w czerwonej drużynie, niż wielu ludzi rozumie.

Podczas gdy generatywna sztuczna inteligencja pokazała nam swoje ogromne możliwości, nasze wynalazki są dalekie od doskonałości. Jest to coś, co szybko zrozumie każdy, kto bawił się tymi narzędziami.

Nie jest to pierwszy duży postęp technologiczny, z jakim ludzkość miała do czynienia

Rozprzestrzenianie broni nuklearnej nie wyeliminowało życia ludzkiego na Ziemi, tak jak oczekiwaliśmy. Mogło, ale ludzie wprowadzili przepisy zapobiegające zniszczeniu.

Wykształcili się na ten temat i współpracowali, aby chronić ludzkość. Musimy zrobić to samo z AI. Jeśli ludzie mają obawy, że sztuczna inteligencja pomaga nam ewoluować, decydenci i opinia publiczna powinni wyrazić te opinie.

Dyskusja już się rozpoczęła, ponieważ międzynarodowi decydenci szybko opracowują przepisy etyczne, aby odstraszyć złych aktorów.

Zarówno pesymiści, jak i utopiści opowiadają się za silniejszymi regulacjami i bezstronną edukacją na temat tego, jak sztuczna inteligencja może przyczynić się do rozwoju naszej cywilizacji.

Zdjęcie AP/Martin Meissner
Komisarz UE ds. Europy na miarę ery cyfrowej Margrethe Vestager przemawia na konferencji prasowej poświęconej podejściu UE do sztucznej inteligencji w Brukseli, kwiecień 2021 r.

Sztuczna inteligencja oferuje nieskończone możliwości podnoszenia jakości życia i efektywności społeczeństw na każdym etapie rozwoju. Niektóre raporty twierdzą, że dzieci mogą nauczyć się czytać w ciągu zaledwie 18 miesięcy, a osoby poszukujące pracy mogą znaleźć sześciocyfrowe stawki AI.

Przy tak wspaniałym potencjale można powiedzieć, że ludzie za bardzo narzekają na wady sztucznej inteligencji.

Najwyraźniej nasz świat musi wyjść poza boom technologiczny z 2000 roku i znaleźć lepsze sposoby pracy i życia.

Droga do integracji AI również nie jest skomplikowana. Musimy po prostu zastosować wyważone podejście do radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami i przygotować się na inteligentniejsze zastosowania poprzez proaktywne uchwalanie przepisów, które będą chronić naszą przyszłość.

W rezultacie sianie strachu lub stronnicze raportowanie

Część polaryzacji pochodzi od niektórych dziennikarzy — w szczególności w Stanach Zjednoczonych — którzy nie wierzą w równe opowiadanie obu stron historii, zwłaszcza gdy piszą o gorącym temacie, takim jak sztuczna inteligencja.

Stronnicze serwisy informacyjne podsycają te zachowania, ponieważ sztuczna inteligencja jest demonizowana lub czczona w zależności od przynależności politycznej publikacji.

Zdjęcie AP/Martin Meissner
Amerykańskie gazety na stoisku z gazetami w Paryżu, październik 2013 r

W badaniu Pew Research 55% amerykańskich dziennikarzy stwierdziło, że „każda strona nie zawsze zasługuje na równe relacje”. Dla kontekstu, 76% opinii publicznej oczekuje, że dziennikarze będą wierzyć w coś przeciwnego.

Pomimo tych rozbieżności, gracze z branży ciężko pracują, aby edukować nas, jak iść naprzód z AI, a nie przeciwko niej.

Jak powiedział Nick Claig, prezes Meta ds. globalnych, otwartość na sztuczną inteligencję jest najskuteczniejszym sposobem na rozwój tej technologii, co oznacza, że ​​systemy powinny być przejrzyste, otwarte na współpracę i gruntownie zbadane pod kątem wad przed wydaniem.

Te zasady domu pozwolą wszystkim zachować bezpieczeństwo, szczęście i informacje. Niestety, otwartość nikogo nie przekona, że ​​sztuczna inteligencja to dobra rzecz.

Opór wobec postępu jest daremny

Sztuczna inteligencja jest prawdziwa, ale nie jest jeszcze inteligentna w stylu science-fiction. Potrzeba znacznie więcej czasu, aby stać się zagrożeniem dla życia.

Dlatego ludzie muszą przestać przyswajać stronnicze informacje i odwracać uwagę od aktualnych priorytetów, na których muszą się skupić twórcy sztucznej inteligencji.

Przyszłość może stać się dystopijna, ale tylko wtedy, gdy ludzie będą nadal narzekać na zbuntowanego chatbota.

Nasze zmartwienia są absurdalnie naciągane i musimy uchwycić się rzeczywistości. Zamiast tego powinniśmy wykorzystać nasze obawy jako paliwo do projektowania bezpiecznych i innowacyjnych maszyn.

Opieranie się naturalnej ścieżce ewolucji naszej cywilizacji jest ostatecznie daremne. Zmusi społeczeństwo do działania z przestarzałymi systemami i perspektywami, które już nam nie służą.

Zdjęcie AP/Martin Meissner
Humanoidalny robot Ai-Da na zdjęciu podczas AI for Good Global Summit ITU w Genewie, lipiec 2023 r.

Zamiast martwić się o przyszłość, musimy martwić się o teraźniejszość — i planować przyszłość, która zapobiegnie najgorszym zastosowaniom sztucznej inteligencji.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, technologia rozwija się, ponieważ poszerzają się możliwości. Aby ludzkość mogła ewoluować, potrzebne są również nowe wynalazki.

Altman porównał misję OpenAI do Projektu Manhattan, aby zwrócić uwagę na znaczenie ciągłego rozwoju i ograniczania ryzyka dla najbardziej niebezpiecznych wyczynów.

Opieranie się naturalnej ścieżce ewolucji naszej cywilizacji jest ostatecznie daremne. Zmusi społeczeństwo do działania z przestarzałymi systemami i perspektywami, które już nam nie służą.

Opinia publiczna musi po prostu wybrać prawdę zamiast fantazji, aby chronić ludzkość i zakończyć tę wojnę dezinformacji z AI.

Korzyści, jakie przyniesie, zmienią całe gospodarki, firmy i życie osobiste każdej osoby na Ziemi.