O nas
Kontakt

Zbyt szybkie ograniczenie inwestycji naftowych doprowadzi do niepokojów społecznych, ostrzega szef federacji bankowej

Laura Kowalczyk

Wim Mijs, CEO of the European Banking Federation on The Big Question

W tym odcinku Wielkiego pytania dyrektor generalny Europejskiej Federacji Bankowej dzieli się swoimi przemyśleniami na temat zakończenia inwestycji w paliwa kopalne i problemu związanego z tak pochopnym posunięciem.

Celem Zielonego Ładu UE jest zbudowanie Europy charakteryzującej się czystą energią i zrównoważonym przemysłem, a celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednakże w miarę kontynuowania wyścigu o czystą energię finansowanie paliw kopalnych będzie kontynuowane, co oznacza całkowite odejście od ropy i gazu stwarzałoby zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Z badania wynika, że ​​od podpisania Porozumienia Klimatycznego w Paryżu w 2016 r. banki na całym świecie przekazały przemysłowi paliw kopalnych około 6,5 biliona euro.

Według raportu Banking on Climate Chaos Barclays zajmuje 8. miejsce na świecie, jako największy europejski płatnik. Jednakże Barclays zobowiązał się do zapewnienia zrównoważonego i pomostowego finansowania o wartości 1 biliona dolarów (923,9 miliarda euro) w okresie od 2023 r. do końca 2030 r. Ponadto na początku tego roku bank zobowiązał się do zakończenia bezpośredniego finansowania nowych projektów naftowo-gazowych oraz ograniczenia finansowania przedsiębiorstw które skupiają się wyłącznie na poszukiwaniu i wydobyciu paliw kopalnych.

Bank, podobnie jak wiele innych jego konkurentów, zwiększa także presję na swoich klientów z sektora energetycznego, aby dostosowali swoje biznesy tak, aby można je było traktować jako aktywa przejściowe.

W obliczu zbliżających się terminów i podjętych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju Angela Barnes z The Big Pytanie spotkała się z Wimem Mijsem, dyrektorem generalnym Europejskiej Federacji Bankowej, aby omówić, dlaczego zbycie nie jest tak proste, jak się wydaje, oraz inne wyzwania stojące przed europejskim sektorem bankowym.

Co by się stało, gdybyśmy jutro wyeliminowali wszystkie inwestycje w paliwa kopalne?

Wim twierdzi, że banki odgrywają ważną rolę w finansowaniu zielonej transformacji i pomaganiu przedsiębiorstwom energetycznym w dążeniu do przyszłości dzięki alternatywnym źródłom energii.

Chociaż wstrzymanie inwestycji z dnia na dzień z pewnością byłoby dla banku szybkim i łatwym sposobem na szybkie przejście na ekologię, Wim ostrzega przed konsekwencjami.

„Co wtedy zrobiłeś?” Podważyłeś swoją rolę jako banku w społeczeństwie, ponieważ doprowadzi to do masowego bezrobocia, niepokojów społecznych i moim zdaniem obowiązkiem banków jest określenie jasnych celów w zakresie tego, czego oczekujemy, jeśli będziemy finansować przyszłość tego typu przedsiębiorstw, oraz posiadanie jasnego planu zmierzającego ku przyszłości bez paliw kopalnych, ale bez ich natychmiastowego ograniczenia, byłoby całkowicie nieodpowiedzialne. »

„To powiedziawszy, cele zrównoważonego rozwoju są niezbędne dla naszej przyszłości, przyszłości naszych dzieci” – dodał Wim.

Dyrektor generalny Europejskiej Federacji Bankowej Wim Mijs dołącza do Angeli Barnes w studiu w Brukseli.

W jaki sposób Europa może osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju?

Aby osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju, Wim podkreślił potrzebę dalszego inwestowania w europejski biznes i przemysł.

Jednak Wim twierdzi, że jedną z największych przeszkód dla naszego postępu jest ograniczenie inwestycji transgranicznych.

„Musimy finansować nasze przejście na bardziej zrównoważoną gospodarkę. Musimy finansować transformację cyfrową. Musimy więcej inwestować w obronę. A wszyscy europejscy politycy wyliczyli, że nie będą w stanie tego wszystkiego sfinansować z pieniędzy obywateli. »

Pomysł unii rynków kapitałowych od dawna reklamowany jest jako rozwiązanie tego problemu. Ale potrzeba było czasu, aby to przyniosło efekty. (Po raz pierwszy został uruchomiony w 2014 r. przez byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera.)

„Dokładnie przeanalizowaliśmy sytuację, ale nie zrobiliśmy nic, aby temu zaradzić. To powiedziawszy, nabrała już dynamika polityczna” – stwierdził optymistycznie Wim.

Bez tego Wim obawia się, że talenty biznesowe będą nadal szukać wzrostu po drugiej stronie Atlantyku, podczas gdy Europa straci konkurencyjność.

„Mamy na tym kontynencie genialne umysły, ale wszyscy zawsze mi mówią, że genialne rozwiązania fintechowe lub technologiczne, pierwsze 20 milionów ich firm inwestują w Europie i budują w Europie.

„A gdy tylko osiągną 20 milionów, przeprawiają się przez Atlantyk do Stanów Zjednoczonych, bo rynki finansowe i private equity są bardziej rozwinięte. »

Jaki wpływ będą miały amerykańskie wybory na europejską gospodarkę?

Amerykańska ustawa o redukcji inflacji, która, jak zauważył Wim, nie dotyczy ani inflacji, ani redukcji, odegrała ważną rolę w utrzymaniu konkurencyjności kraju, wraz z dużą pulą inwestycyjną.

Jednak polityka może odegrać rolę na rynkach i teraz wszyscy zastanawiają się, jak wyniki wyborów w USA wpłyną na rynek?

„Zwykle, jeśli Republikanie wygrywają, rynki niemal instynktownie reagują wyżej, ponieważ Republikanie mogą chcieć położyć większy nacisk na gospodarkę. Może to oznaczać niższe podatki. I to jest pozytywne.

„To powiedziawszy, niepewność na rynku polega oczywiście na tym, jak nowo wybrany prezydent Trump zareaguje na rozwój sytuacji geopolitycznej. Zatem w tym tkwi niepewność. Ale w tej niepewności powiedziałbym, że większość rzeczy jest pewna. »

Najważniejsze pytanieto seria wydawana przez TylkoGliwice Business, w której zasiadamy z liderami branży i ekspertami, aby omówić niektóre z najważniejszych tematów dzisiejszego programu.