O nas
Kontakt

„Zła” pielęgniarka: dożywocie dla najbardziej płodnego seryjnego mordercy w Wielkiej Brytanii, który polował na dzieci

Laura Kowalczyk

„Zła” pielęgniarka: dożywocie dla najbardziej płodnego seryjnego mordercy w Wielkiej Brytanii, który polował na dzieci

Lucy Letby wstrzykiwała noworodkom powietrze, atakowała je fizycznie, karmiła inne mlekiem na siłę i otruła dwie osoby narkotykami.

Brytyjska pielęgniarka została skazana na dożywocie za zamordowanie siedmiorga dzieci i próbę zabicia sześciu innych osób podczas pracy w szpitalu.

Lucy Letby – która odmówiła stawienia się w sądzie – pozostanie za kratkami, dopóki nie umrze za serię przerażających przestępstw na oddziale noworodkowym w Chester, w pobliżu granicy Anglii i Walii, które pozostawiły inne dzieci z poważnymi niepełnosprawnościami.

Jest najbardziej płodnym seryjnym mordercą dzieci w Wielkiej Brytanii we współczesnych czasach.

Powody, dla których Letby zabił niemowlęta, mogą nigdy nie zostać w pełni zrozumiane, a pielęgniarka neonatologiczna nie wyjaśniła swoich motywów.

Prokuratorzy spekulowali, że zrobiła to, aby zwrócić na siebie uwagę kolegi lekarza, w którym była „zauroczona”, podczas gdy prawnik Nick Johnson powiedział podczas procesu, że Letby lubił „bawić się w Boga”.

„Życie noworodków zakończyło się niemal natychmiast po jego rozpoczęciu i wyrządzono krzywdę na całe życie” – powiedział sędzia Justice Goss, wydając rzadki nakaz dożywocia – najsurowsza kara dostępna w Wielkiej Brytanii.

„Kochający rodzice zostali okradzieni ze swoich dzieci, a inni muszą ponieść tego konsekwencje… rodzeństwo musi żyć bez braci i sióstr” – powiedział.

„Powody twoich działań są znane tylko tobie”.

33-latek zaatakował i zabił niemowlęta, niektóre mające zaledwie kilka godzin, w szpitalu Countess of Chester w okresie od czerwca 2015 r. do czerwca 2016 r.

JAKUB KING/AFP
Spotkanie mediów przed szpitalem Countess of Chester, 18 sierpnia 2023 r.

Celowo wstrzykiwała dzieciom powietrze, atakowała je fizycznie, karmiła innymi mlekiem na siłę i truła insuliną dwójkę dzieci, celowo próbując wmówić swoim kolegom, że umarły w sposób naturalny.

Letby brała także udział w próbie reanimacji jednej ze swoich ofiar.

Podczas procesu, który rozpoczął się w październiku 2022 r., prokuratura nazwała ją „wyrachowaną i przebiegłą”, dodając, że „podpalała gazem” kolegów, aby zatuszować „mordercze napaści”.

Odczytując w poniedziałek swój wyrok przed Sądem Koronnym w Manchesterze, sędzia zauważył, że Letby, pochodzący z Hereford, prowadził „chorobliwą dokumentację” zgonów.

„Zafascynowałeś się dziećmi i ich rodzinami, szukając ich na Facebooku. W twoim domu znaleziono kartkę papieru z gęstym pismem. Napisałeś„ świat jest lepszy beze mnie ”i„ Jestem zły zrobił to’.”

Proces zszokował Wielką Brytanię, a wiele osób było oburzonych faktem, że Letby mógł odmówić stawienia się w sądzie.

AFP PHOTO / CHESHIRE CONSTABULARY / HANDOUT
Zdjęcie ulotki pobrane z materiału policyjnego z kamery bodycam opublikowanego przez policję Cheshire Constabulary w Manchesterze 17 sierpnia 2023 r. podczas aresztowania Letby’ego.

W poniedziałek premier Rishi Sunak nazwał ją „tchórzliwą”, potwierdzając, że rząd planuje zmienić prawo, aby zmusić skazanych do stawienia się na wyrok.

Sąd wysłuchał zeznań rodzin ofiar dziś rano, zanim ogłoszenie wyroku w telewizji rozpoczęło się o godzinie 12:30 czasu lokalnego.

„Myślałaś, że masz prawo igrać z życiem naszych dzieci w Boga” – powiedzieli rodzice bliźniaków, które zaatakował Letby – jedno zmarło, drugie przeżyło, ale pozostało z uszkodzeniem mózgu.

Inna matka twierdzi, że morderstwo jej syna „przypominało coś z horroru”.

Zarzuty wobec Letby i jej późniejszy wyrok skazujący wywołały dochodzenie rządowe w odpowiedzi na pytania, w jaki sposób udało jej się tak długo unikać wykrycia.

Szefowie szpitala nie zbadali jej i próbowali uciszyć lekarzy, którzy podnieśli alarm, powiedział BBC na początku tygodnia dr Stephen Brearey, główny konsultant na oddziale noworodkowym, na którym pracowała.

Powiedział, że po raz pierwszy wyraził obawy dotyczące Letby w 2015 r., twierdząc, że szpital zwlekał z wezwaniem policji pomimo wielomiesięcznych ostrzeżeń ze strony kolegów, że mogła ona krzywdzić dzieci.

Według doniesień dyrektorzy naczelnego szczebla poprosili lekarzy o napisanie przeprosin dla Letby, która nakazała im zaprzestać stawiania jej zarzutów.

W poniedziałek starszy menedżer NHS został zawieszony za rzekome ignorowanie jego obaw.

Policja bada obecnie przypadki 4000 dzieci w Szpitalu Kobiet w Liverpoolu, gdzie Letby pracowała przed przeniesieniem na oddział noworodkowy w Chester.