O nas
Kontakt

Zmniejszają się luki w rozmowach o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem, mówi Blinken podczas wizyty na Bliskim Wschodzie

Laura Kowalczyk

U.S. Secretary of State Antony Blinken,third left, listens, during a meeting with Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukry, in Cairo, Egypt, Thursday, 21 March, 2024.

„Sądzę, że porozumienie jest bardzo możliwe” – powiedział sekretarz stanu USA Blinken podczas swojej szóstej wizyty w regionie od 7 października. Oczekuje się, że w piątek uda się do Izraela.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że „zmniejszają się luki” w negocjacjach między Izraelem a Hamasem w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników za pośrednictwem USA, Egiptu i Kataru.

Szósta wizyta Blinkena w regionie od 7 października rozpoczęła się w Arabii Saudyjskiej, od przystanku w Egipcie w czwartek i jednej w Izraelu zaplanowanej na piątek.

Blinken powiedział w środę, że mediatorzy współpracowali z Izraelem, aby przedstawić „mocną propozycję”. Chociaż Hamas to odrzucił, wrócił z żądaniami, które są obecnie rozpatrywane.

„Myślę, że porozumienie jest bardzo możliwe” – powiedział Blinken.

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych w Gazie

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie podniosło w czwartek liczbę ofiar śmiertelnych na tym terytorium do prawie 32 000 Palestyńczyków.

Choć ministerstwo nie rozróżnia w swoich statystykach cywilów i bojowników, twierdzi, że dwie trzecie ofiar stanowią kobiety i dzieci.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności ostrzegła, że ​​w północnej Strefie Gazy „nieuchronnie nadchodzi głód”.

Palestyńscy bojownicy zabili około 1200 osób w niespodziewanym ataku 7 października w Gazie, który wywołał wojnę, i uprowadzili kolejnych 250 osób. Nadal uważa się, że Hamas przetrzymuje około 100 osób jako zakładników oraz szczątki 30 innych osób.