O nas
Kontakt

Zostaw mnie w spokoju: introwertycy polecają najlepsze miejsca na samotne podróże

Laura Kowalczyk

Zostaw mnie w spokoju: introwertycy polecają najlepsze miejsca na samotne podróże

Nie jesteś człowiekiem? To najlepsze kierunki podróży ze względu na przestrzeń, ciszę i samotność.

Uwielbiasz gubić się w anonimowości nieznanego miasta? Czy samotne odosobnienie w górach brzmi jak niebo? Czy czujesz się komfortowo jedząc samotnie?

Samodzielne podróżowanie staje się coraz popularniejsze, a samotni tropiciele poszukują wolności, elastyczności, samopoznania i ucieczki od rutyny.

Ale nie wszędzie jest to akceptowane – restauracje w Barcelonie trafiły ostatnio na pierwsze strony gazet za odrzucanie samotnych gości na korzyść grup turystycznych.

Więc jeśli jesteś bardziej samotnym typem podróżnika, gdzie powinieneś się udać?

Oto najlepsze miejsca dla introwertycznych podróżników, według użytkowników subreddita r/travel na Reddicie.

Finlandia: „Najbardziej zamknięty w sobie naród na świecie”

Usiana jeziorami, lasami i ośnieżonymi szczytami Finlandia to raj dla miłośników przyrody. To także „najbardziej introwertyczny naród na świecie”, według jednego z użytkowników Reddita.

„Z mojego doświadczenia wynika, że ​​Finowie są naprawdę miłymi, gościnnymi ludźmi, ale zostawiają cię w spokoju, chyba że się z nimi zaangażujesz” – dodają.

„Ludzie lubią tam przestrzeń osobistą” — mówi inny użytkownik. „I prawdopodobnie nie będą z tobą rozmawiać, chyba że są pijani”.

Członkowie Subreddit twierdzą, że Helsinki, stolica kraju, są „bezpieczne, po których można spacerować i są ciche”.

Jeśli jesteś typem samotnego podróżnika, który szuka odosobnienia w lesie, będziesz w swoim żywiole podczas wędrówek, pływania kajakiem i wędkowania, które oferuje Finlandia.

Jest idealny do „wędrówek po jeziorach, które oznaczają przebywanie głównie w samotności w otoczeniu dzikiej przyrody”.

Islandia: Wybierz się na samotną wycieczkę po Krainie Ognia i Lodu

Płótno
Podziwiaj zorzę polarną na Islandii.

Oszałamiająca sceneria, bezpieczeństwo i przyjaźni mieszkańcy to jedne z głównych powodów, dla których introwertycy polecają Islandię na samotny wypad.

„Wynajmij samochód kempingowy i podróżuj po okolicy” — sugeruje jeden z użytkowników Reddita.

„Początek września to mój ulubiony czas (na wizytę), ponieważ maskonury i zorza polarna pokrywają się” – mówi inny użytkownik.

Inny komentarz na subreddicie zaleca „latanie Icelandair i skorzystanie z programu Stopover”.

Linia lotnicza umożliwia dodanie postoju na Islandii trwającego od jednego do siedmiu dni na dowolnej trasie transatlantyckiej bez dodatkowych kosztów – to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy dla podróżujących w pojedynkę, którzy często borykają się z zawyżonymi kosztami.

Samotni podróżujący Reddit twierdzą, że istnieje również wiele jednodniowych wycieczek z Reykjaviku, które są świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas samotnej podróży.

Szkocja: Dla surowego i cichego piękna

Płótno
Zejdź z sieci w Szkocji.

Dzięki bogatym w historię miastom, odległym wyspom i surowym wyżynom Szkocja jest idealnym miejscem na odłączenie się od sieci.

„Wyżyny są puste i piękne, idealne miejsce na kontemplacyjne wakacje” – mówi jeden z użytkowników Reddita. „Podróżuj po Hebrydach Zewnętrznych, są absurdalnie piękne i bardzo odległe” – radzi inny.

Odległe wędrówki z dala od zaludnionych centrów są silnym tematem wśród introwertyków podróżujących w pojedynkę na Reddit. Jeden komentarz sugeruje, że obszar wokół Assynt jest „szczególnie piękny” z „mnóstwem wędrówek”. W Highlands prawdopodobnie nie będziesz musiał rozmawiać z wieloma ludźmi.

Niektórych może zniechęcić kiepska reputacja Szkocji, ale zaufaj introwertykowi, który to zmieni: „Wspaniała pogoda do czytania i spania, ale także orzeźwiająca, jeśli jesteś w tym miejscu” – mówi jeden z użytkowników.

Szwajcaria: podziwiaj zapierające dech w piersiach krajobrazy w ciszy

Płótno
Ucieczka w góry w Szwajcarii.

Dzięki ukrytym alpejskim zaciszom i malowniczym przejażdżkom pociągiem Szwajcaria jest idealnym miejscem na odpoczynek.

„Nikt nie będzie z tobą rozmawiał. Nie ma dużo imprezowania ani hałasu. Najpiękniejszy kraj na ziemi” – twierdzi jeden z użytkowników Reddita. „Możesz po prostu wybrać się na przejażdżkę pociągiem przez Szwajcarię i nic nie robić, tylko patrzeć w ciszy na zapierającą dech w piersiach scenerię i całkowicie się bawić”.

Jeśli wolisz zwiedzać pieszo, spróbuj wędrówki Via Alpina. „Minęło 19 dni, a ja przeszedłem cały kraj” — mówi członek ar/Travel. „Każdego wieczoru lądujesz w nowym mieście. Zacznij w Sargans i zakończ w Montreux.

Inne rekomendacje dla introwertyków obejmują górską wioskę Grindelwald – gdzie latem można wędrować, a zimą jeździć na nartach – wsiąść na gondolę na górę Pilatus i przejść 170-kilometrowy szlak Tour du Mont Blanc.

Japonia: do samodzielnego jedzenia na wyższym poziomie

Płótno
Zjedz samotnie w komfortowych warunkach w Japonii.

Wyrusz poza Europę, a zostaniesz nagrodzony innowacjami, o których europejscy introwertycy mogą tylko pomarzyć.

Udaj się do Tokio w Japonii na „słynną sieć ramen Ichiran Ramen – raj dla introwertyków”, poleca jeden z użytkowników Reddita. „Został zaprojektowany w taki sposób, że nigdy nie musisz z nikim wchodzić w interakcje”.

Po wybraniu posiłku na automacie biletowym udajesz się do jednoosobowej budki jadalnej – „podobnie jak kabina do głosowania” – gdzie danie jest dostarczane przez mały otwór serwisowy.

Japoński szacunek dla trzymania się siebie nie ogranicza się również do jedzenia. „Ludzie zostawiają cię w spokoju”, mówi jeden z komentatorów. „Tokio jest bardzo bezpieczne, (jest) wiele rzeczy do zrobienia, a ludzie zajmują się tylko swoimi sprawami” — zgadza się inny.

Według użytkowników Redditors Japonia „uzyskuje również najwyższe noty za bezpieczeństwo”, twierdząc, że jest to „najbardziej przyjazny kraj dla introwertyków, w jakim kiedykolwiek byłem”.

Rozbudowany i punktualny system transportu publicznego w kraju jest również atrakcją dla podróżujących w pojedynkę.

„Spędź kilka dni w Tokio, a potem złap Shinkansen (kolejowy pociąg) do prawie każdego miejsca na Kiusiu (trzeciej co do wielkości wyspie Japonii), aby przeżyć urocze wiejskie życie” — radzi jeden z użytkowników.

Korea Południowa: do ulicznego jedzenia i karaoke solo

Płótno
Odwiedź świątynie i pałace w Seulu w Korei Południowej.

Innym krajem Azji Wschodniej, który jest wysoce polecany introwertycznym podróżnikom, jest Korea Południowa.

„Tamtejsi ludzie mają tendencję do trzymania się na uboczu, a (Seul) jest naprawdę łatwy w nawigacji metrem” – twierdzą członkowie r/Travel.

Twierdzą, że stolica jest wyjątkowo bezpieczna – „nawet jeśli jesteś pijany i tracisz przytomność na środku ulicy o 3 nad ranem”. Jest też „wiele rzeczy do zrobienia w pojedynkę, aw większości miejsc mówi się lub pisze po angielsku”.

Po odkryciu niekończących się świątyń i zabytkowych pałaców w mieście, napchaniu się smacznym ulicznym jedzeniem i spróbowaniu samotnego karaoke w pokoju, udaj się na górę Dobongsan na malownicze wędrówki, narodową rozrywkę Korei Południowej.