O nas
Kontakt

Zwycięstwo argentyńskiej Milei może zniweczyć umowę handlową UE-Mercosur

Laura Kowalczyk

Zwycięstwo argentyńskiej Milei może zniweczyć umowę handlową UE-Mercosur

Ten polityczny outsider błyskawicznie doszedł do władzy i pojawił się na scenie dopiero w 2021 roku.

Zwycięstwo Javiera Milei w wyborach prezydenckich w Argentynie może potencjalnie wykoleić negocjacje w sprawie umowy handlowej między UE a Mercosurem, biorąc pod uwagę, że skrajnie prawicowy libertarianin zagroził opuszczeniem południowoamerykańskiego bloku handlowego utworzonego przez jego kraj, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj.

Jeśli porozumienie nie dojdzie do skutku, największym przegranym będzie UE, powiedział TylkoGliwice Gustavo Muller, badacz z Leuven Centre for Global Governance Studies, chcąca poszerzać swoje wpływy w tym regionie.

„Nieosiągnięcie porozumienia z krajami Mercosur i nieratyfikowanie układu o stowarzyszeniu byłoby: a) wielką stratą dla Unii Europejskiej, nie tylko na froncie gospodarczym, ale także pod względem symbolicznym i politycznym w stosunkach z Ameryką Łacińską, – powiedział TylkoGliwice.

„W ciągu ostatnich kilku lat UE usilnie starała się umocnić wpływy w Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy UE próbowała zgromadzić jak najwięcej sojuszników”.

Pomimo tych trudności Bruksela nadal pogratulowała Milei i oświadczyła, że ​​zamierza utrzymać partnerstwo, w szczególności poprzez jak najszybsze sfinalizowanie negocjacji w sprawie umowy UE-Mercosur.

Umowa handlowa została zasadniczo uzgodniona w 2019 r., po dwudziestu latach rozmów, ale dodatkowe zobowiązania środowiskowe, których UE zażądała w tym roku, skłoniły Brazylię i Argentynę do poszukiwania nowych koncesji, co przedłużyło negocjacje.

Teraz wybór negacjonisty zmian klimatycznych, jakim jest Milei, może stać się dla niektórych państw UE, zwłaszcza Francji i Austrii, kolejnym argumentem za zakończeniem rozmów.

„Nowy rząd w Argentynie, który zaprzecza skutkom zmian klimatycznych, stanowi nową przeszkodę, szczególnie z punktu widzenia UE, a zwłaszcza stanowiska Parlamentu Europejskiego” – powiedział Muller.

„Ale (w) tym samym czasie najważniejszym krajem w tych negocjacjach – jeśli chodzi o zmiany klimatyczne – jest ten, w którym znajduje się większa część Puszczy Amazońskiej, czyli Brazylia, i tam musi odbywać się większość negocjacji .”

Następny szczyt Mercosuru zaplanowano na 7 grudnia w Rio de Janeiro, a niektórzy już naciskali na podjęcie decyzji podczas tego spotkania, zanim Milei obejmie urząd zaledwie kilka dni po 10 grudnia.