TylkoGliwice rozmawiał z Władysławem Grochowskim, który wraz z żoną został uznany przez ONZ za zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania uchodźcom w Polsce.
Władysław Grochowski i jego żona Lena zostali wyróżnieni przez Organizację Narodów Zjednoczonych za swoją pracę na rzecz zapewnienia bezpiecznego zakwaterowania uchodźcom.
Polskie małżeństwo założyło w 2014 roku Fundację Leny Grochowskiej, której celem jest wspieranie osób polskiego pochodzenia powracających do kraju. Jednak po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., rozszerzyła swoje działania, aby pomóc napływowi uchodźców przybywających do kraju.
Od tego czasu sieć hoteli Arche zapewniła bezpłatne zakwaterowanie na 500 000 nocy.
„24 lutego przyjęliśmy pierwszych uchodźców w hotelu w Lublinie. Następnego dnia we wszystkich 16 hotelach utworzono centra kryzysowe. Przywitaliśmy wszystkich, którzy do nas przyszli. Jestem dumny, że nam się to wszystko udało. nie lada wyzwanie” – powiedział Władysław Grochowski TylkoGliwice.
Kateryna Darynska to ukraińska uchodźczyni, która obecnie współpracuje z fundacją. Powiedziała TylkoGliwice, że nie wiedziała, czego się spodziewać, kiedy wraz z rodziną przyjedzie do Polski, ale była zaskoczona przyjęciem, jakie ją spotkało.
„Podróżujesz z całą rodziną, z jedną walizką i nie wiesz, dokąd zmierzasz… ani gdzie będziesz spać” – powiedziała. „A kiedy przyjechaliśmy, byli tam szefowie kuchni, wielu pracowników (czekało na nas) i dostaliśmy ciepłe jedzenie”.
„I był cały autobus przesiedleńców z różnych miast Ukrainy. I nas nakarmili, dali pościel, dali nam wszystko. To było dla nas bardzo ważne”.
Rodzina Grochowskich już od dwóch lat wspiera uchodźców. Tylko w 2022 roku ich fundacja zainwestowała 4,1 mln euro w mieszkania dla uchodźców i otworzyła ośrodki w sześciu miastach w Polsce.
Jest to jeden z powodów, dla których UNHCR przyznało im europejską nagrodę Nansena, przyznawaną osobom z całego świata, które „wykraczają poza obowiązek”, by pomagać uchodźcom.
„Oni przekazali uchodźcom znacznie więcej niż tylko pomoc. Wzmocnili pozycję uchodźców, pomagając im w znalezieniu pracy, odbyciu szkolenia i włączeniu społecznym” – powiedział Andreas Kirchhof, starszy doradca ds. stosunków zewnętrznych w UNHCR.
„Po drugie, zmobilizowali społeczność biznesową. Współpracowali z miastami, współpracowali z organizacjami humanitarnymi, więc widzimy tu podejście obejmujące całe społeczeństwo, które przynosi korzyści uchodźcom”.
Światowym zwycięzcą tej prestiżowej nagrody został Abdullahi Mire. Dziennikarz i były uchodźca z Somalii prowadził kampanię na rzecz prawa do edukacji dla wysiedlonych młodych ludzi w Kenii, przekazując im około 100 000 książek.
Rodzina Grochowskich oferuje zakwaterowanie migrantom także na granicy polsko-białoruskiej.