Irański raper Toomaj Salehi był wcześniej oskarżony o „korupcję na Ziemi” i został zwolniony z więzienia dwa tygodnie temu po ponad roku pozbawienia wolności.
Iran wysłał popularnego rapera z powrotem do więzienia niecałe dwa tygodnie po jego zwolnieniu z więzienia za kaucją.
Mizanonline.ir, internetowy serwis informacyjny powiązany z irańskim wymiarem sprawiedliwości, podał, że władze aresztowały Toomaja Salehiego pod nowym zarzutem „szerzenia kłamstw i naruszania opinii publicznej”.
Salehi jest znany głównie ze swoich piosenek protestacyjnych dotyczących kwestii społecznych Iranu i polityki rządu Islamskiej Republiki Iranu – takich piosenek jak „Mouse Hole”, „Turkmenchay” i „Pomegranate”.
Został zwolniony z więzienia w połowie listopada po spędzeniu ponad roku w areszcie pod zarzutami, które zdaniem jego zwolenników opierały się na muzyce hiphopowego artysty i udziale w protestach, które wybuchły w Iranie po śmierci 22-letniego Mahsy. Amini.
Amini zmarła w areszcie krajowej policji ds. moralności po tym, jak została zatrzymana za zbyt luźne noszenie hidżabu.
Według doniesień Salehiemu postawiono zarzuty „działalności propagandowej skierowanej przeciwko rządowi, współpracy z wrogimi rządami i tworzenia nielegalnych grup z zamiarem wywoływania braku bezpieczeństwa w kraju”.
Jego ostatni teledysk na YouTube opublikowany przed aresztowaniem w 2022 r. zawierał słowa: „Czyjaś zbrodnia tańczyła z włosami na wietrze / Czyjaś zbrodnia polegała na tym, że był odważny i krytykowany… 44 lata twojego rządu / To jest rok o błędzie.”
Na początku tego tygodnia Salehi powiedział w wiadomości wideo, że był torturowany po aresztowaniu w październiku 2022 r., kiedy media państwowe opublikowały wideo, na którym widać go z zawiązanymi oczami i przepraszającego za swoje słowa, co prawdopodobnie zostało złożone pod przymusem.
W lipcu sąd skazał Salehiego na ponad sześć lat więzienia. Obrońca powiedział na początku tego miesiąca, że apelacja rapera doprowadziła do jego zwolnienia za kaucją po tym, jak Sąd Najwyższy odesłał sprawę do sądu niższej instancji.
W wyniku stłumienia przez Teheran protestów, które w dużej mierze ucichły na początku tego roku, aresztowano prawie 20 000 osób. Ośmiu z nich zostało straconych za rzekome ataki na siły bezpieczeństwa. Zostali skazani przez tajne sądy, gdzie organizacje praw człowieka twierdzą, że odmówiono im prawa do obrony.