O nas
Kontakt

Małe zwycięstwa sektora produkcyjnego w strefie euro w miarę ustępowania spowolnienia

Laura Kowalczyk

Małe zwycięstwa sektora produkcyjnego w strefie euro w miarę ustępowania spowolnienia

W listopadzie spowolnienie w działalności produkcyjnej nieco osłabło, a poziom zaufania przedsiębiorców osiągnął najwyższy poziom od trzech miesięcy. Eksperci uważają jednak, że ożywienie gospodarcze jest dalekie od możliwego.

Według danych Hamburg Commercial Bank (HCOB) i dostawcy indeksu S&P Global, indeks menedżerów ds. zakupów w sektorze produkcyjnym (PMI) w strefie euro wyniósł w listopadzie 44,2%, co stanowi najwyższy poziom od szóstego miesiąca i oznacza wzrost z 43,1% w październiku. .

Dane PMI, oparte na odpowiedziach na ankietę przeprowadzoną wśród około 3000 firm z sektora prywatnego z siedzibą w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Irlandii i Grecji, analizują wskaźniki mierzące kondycję sektora produkcyjnego, w tym: nowe zamówienia , produkcja, zatrudnienie, czas dostaw dostawców, zapasy i zakupy.

Liczba poniżej 50 sugeruje kurczenie się gospodarki, a liczba powyżej oznacza ekspansję.

„Listopad nie był najpiękniejszym miesiącem” – stwierdził w odpowiedzi na te dane dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

Dodał: „Produkcja nadal spada, a firmy zmniejszają zatrudnienie szósty miesiąc z rzędu. Oczywiście prawie wszystkie subindeksy nieco odrobiły straty. Jednak poprawa jest w większości nieśmiała i brakuje jej dynamiki potrzebnej do zasygnalizowania tendencji wzrostowej”.

Nowe zamówienia

Liczba nowych zamówień otrzymanych przez przedsiębiorców strefy euro w listopadzie spadła w wolniejszym tempie, choć popyt pozostaje słaby.

Wiele firm przypisuje brak popytu niepewności geopolitycznej i gospodarczej.

Zjawisko to zaobserwowano także na poziomie krajowym w Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii, choć w różnym stopniu.

Wyjść

Produkcja w strefie euro ponownie znacząco spadła w listopadzie, ale w wolniejszym tempie niż w ostatnich miesiącach.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro wyniósł 44,6%, co stanowi najwyższy poziom od szóstego miesiąca i wzrósł z 43,1% w listopadzie.

To powiedziawszy, sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli spojrzeć na cztery główne gospodarki strefy euro.

Spośród Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii Niemcy są jedynym krajem, w którym zmniejsza się spadek produkcji.

Istnieją także krajowe różnice w podatkach produkcyjnych, czyli cenie gotowych produktów sprzedawanych przez przedsiębiorstwa.

W strefie euro koszty produkcji spadają od maja, ponieważ niższe koszty pozwalają firmom oferować swoim klientom bardziej konkurencyjne ceny.

Dzieje się tak również we Włoszech, mimo że ceny producentów rosną we Francji i Niemczech.

Stanowisko

Wraz ze spadkiem popytu na towary spada również poziom zatrudnienia w strefie euro, w najszybszym tempie od szczytu pandemii Covid-19 w sierpniu 2020 r.

We Francji utrzymał się marginalny wzrost zatrudnienia w firmach usługowych, ale firmy produkcyjne redukowały zatrudnienie w najbardziej dramatycznym tempie od maja 2020 r.

Z niepotwierdzonych danych wynika, że ​​spadek liczby pracowników był częściowo skutkiem nieprzedłużania umów na czas określony.

We Włoszech producenci zwalniają miejsca pracy w najszybszym tempie od ponad trzech lat, a HCOB i S&P ostrzegają przed „głębokim niedoborem wykwalifikowanych pracowników”.

Niemcy również nie uniknęły spadku poziomu zatrudnienia, choć w listopadzie utrata miejsc pracy była stosunkowo niewielka.

Kto jest w skurczu?

PMI dla przemysłu strefy euro, listopad.

Spośród ośmiu krajów uwzględnionych w indeksie PMI dla przemysłu strefy euro sześć z nich znajduje się w fazie kryzysu gospodarczego.

W listopadzie w najgorszej sytuacji znajdowała się Austria, tuż za nią plasowały się Niemcy i Francja.

Niemniej jednak spowolnienie produkcji w tych krajach maleje, co nie ma miejsca we Włoszech.

Tylko Grecji i Irlandii udało się w listopadzie zwiększyć swoje gospodarki, przy czym w tej pierwszej odnotowano poprawę wzrostu, która osiągnęła najwyższy poziom od trzech miesięcy.

Irlandzka gospodarka zdołała ustabilizować się po długotrwałym spowolnieniu.