O nas
Kontakt

Spotify zwolni 17% personelu pomimo zwiększenia zysków

Laura Kowalczyk

Spotify zwolni 17% personelu pomimo zwiększenia zysków

Dyrektor naczelny Spotify, Daniel Ek, powiedział, że podjął „trudną” decyzję, ponieważ wzrost gospodarczy „dramatycznie zwolnił”… pomimo osiągnięcia zysku w wysokości 65 mln euro za kwartał wrzesień-listopad.

Popularna aplikacja do strumieniowego przesyłania muzyki Spotify ogłosiła, że ​​w celu zaoszczędzenia kosztów zwolni 17 procent siły roboczej, mimo że w swoich najnowszych wynikach kwartalnych ogłosiła zysk.

Dla porównania, Spotify zatrudnia około 9 000 osób, co oznacza, że ​​w wyniku obecnej rundy zwolnień zostanie utraconych 1500 stanowisk pracy.

Platforma streamingowa zwolniła już w styczniu 6 procent swoich pracowników, twierdząc, że robi to, aby promować „szybkość”.

Teraz dyrektor naczelny Daniel Ek powiedział, że podjął „trudną” decyzję, ponieważ wzrost gospodarczy „dramatycznie zwolnił”.

„Zdaję sobie sprawę, że będzie to miało wpływ na wiele osób, które wniosły cenny wkład” – napisał Ek. „Mówiąc szczerze, odejdzie od nas wielu mądrych, utalentowanych i ciężko pracujących ludzi”.

Pomimo osiągnięcia zysku w wysokości 65 mln euro za kwartał wrzesień-listopad (pierwszy zysk kwartalny od ponad roku), a także posiadania obecnie 601 mln użytkowników (wzrost z 345 mln na koniec 2020 r.), zwolnienie 1500 pracowników jest zaskakująco duży.

„Debatowaliśmy nad wprowadzeniem mniejszych redukcji w latach 2024 i 2025” – napisał Ek. „Jednak biorąc pod uwagę rozbieżność między naszym docelowym stanem finansowym a obecnymi kosztami operacyjnymi, zdecydowałem, że najlepszym sposobem na osiągnięcie naszych celów będzie podjęcie znaczących działań mających na celu skorygowanie kosztów”.

W ostatnich wiadomościach Taylor Swift została ogłoszona najlepszym artystą roku platformy, po tym jak według doniesień zarobiła ponad 100 milionów dolarów z tantiem tylko od Spotify.

Jednak Spotify wprowadziło ostatnio kontrowersyjne zmiany na swojej platformie, w tym próg 1000 odtworzeń w celu generowania tantiem.

W serwisie dostępnych jest około 100 milionów utworów, z czego tylko około 37,5 miliona spełnia nowe wymagania, aby generować przychody.