O nas
Kontakt

Wojna między Izraelem a Hamasem: co najmniej 80 osób zginęło w izraelskim strajku w obozie dla uchodźców w Gazie po odrzuceniu wezwań do zawieszenia broni

Laura Kowalczyk

Wojna między Izraelem a Hamasem: co najmniej 80 osób zginęło w izraelskim strajku w obozie dla uchodźców w Gazie po odrzuceniu wezwań do zawieszenia broni

Najnowsze wydarzenia z wojny Izrael-Hamas.

Ministerstwo Zdrowia Hamasu ogłasza, że ​​w dwóch atakach na obóz dla uchodźców zginęło ponad 80 osób

Ministerstwo zdrowia Hamasu poinformowało, że w dwóch odrębnych izraelskich atakach na prowadzony przez ONZ obóz dla uchodźców w północnej Strefie Gazy zginęło ponad 80 osób.

Ani armia izraelska, ani Agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) nie skomentowały tego natychmiast.

W wyniku pierwszego strajku co najmniej 50 osób zginęło „o świcie w szkole al-Fakhoura” w obozie Jabalia, gdzie przebywali wysiedleńcy, powiedział AFP urzędnik ministerstwa.

Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych przedstawiały ciała, niektóre pokryte krwią, inne zakurzone, na podłogach budynku, w którym pod szkolnymi stołami zainstalowano materace.

Podczas drugiego strajku ministerstwo ogłosiło śmierć 32 członków tej samej rodziny, w tym 19 dzieci, publikując listę nazwisk rodziny Abou Habal.

Na początku listopada rząd Hamasu ogłosił, że w wyniku różnych strajków rozłożonych na trzy dni w izraelskich bombardowaniach obozu dla uchodźców Jabalia zginęło ponad 200 osób, a setki zostało rannych.

Dżabalia to największy obóz dla uchodźców w Strefie Gazy, w którym ponad 80% mieszkańców to uchodźcy lub potomkowie uchodźców, którzy opuścili swoje domy w 1948 r., kiedy powstało państwo Izrael.

Wszystkie są prowadzone przez UNRWA, która zarządza ośmioma obozami na małym terytorium.

W Jabalii zarządzają 26 szkołami i dwoma ośrodkami zdrowia.

Według agencji ONZ co najmniej 71 wysiedleńców zginęło, a 573 zostało rannych podczas schronienia się w niektórych ze 154 obiektów otwartych w Strefie Gazy.

Według UNRWA w schroniskach tych przebywa obecnie około 813 000 wysiedleńców.

Palestyńczycy migrują do południowych części Strefy Gazy z północy, przejeżdżając przez izraelskie pojazdy wojskowe, podczas gdy izraelskie ataki w mieście Gaza trwają
Palestyńczycy migrują do południowych części Strefy Gazy z północy, przejeżdżając przez izraelskie pojazdy wojskowe, podczas gdy izraelskie ataki w mieście Gaza trwają

Żadnej „znaczącej” przerwy przed uwolnieniem zakładników – urzędnik USA

Przerwa w walkach między Izraelem a Hamasem i „znaczący” wzrost pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy nastąpi po uwolnieniu zakładników wziętych przez tę grupę bojowników, powiedział wyższy rangą urzędnik amerykański w Bahrajnie.

Sytuacja na terytorium palestyńskim, ostrzeliwanym i obleganym przez Izrael przez 43 dni po ataku palestyńskiego ruchu islamistycznego na jego ziemi, jest „straszna” i „nie do zniesienia”, Brett McGurk, koordynator Białego Domu na Bliski Wschód i Afrykę Północną powiedział.

Ale „napływ pomocy humanitarnej, napływ paliwa (i) przerwa w walkach nastąpi po uwolnieniu zakładników” – dodał podczas corocznego forum bezpieczeństwa organizowanego przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).

„Uwolnienie dużej liczby zakładników doprowadziłoby… do znacznej przerwy w walkach i masowego napływu pomocy humanitarnej” – dodał McGurk.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do „pilnych i długotrwałych przerw humanitarnych”, ale Izrael odmawia zawieszenia broni do czasu uwolnienia wszystkich zakładników.

Ayman Safadi, minister spraw zagranicznych Jordanii, powiedział podczas tego samego wydarzenia, że ​​„niedopuszczalne” jest łączenie przerw humanitarnych z kwestią zakładników.

Safadi przemawiał także w imieniu przywódców krajów arabskich, ponawiając ich wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni.

Przewodniczący Komisji Europejskiej sprzeciwił się „przymusowym wysiedleniom” Palestyńczyków

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po spotkaniu z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem al-Sissi w Kairze oświadczyła, że ​​sprzeciwia się „przymusowym wysiedleniom” Palestyńczyków.

„Omawiałem trwający kryzys humanitarny w Gazie z prezydentem al-Sissi. Podziękowałem Egiptowi za jego kluczową rolę w zapewnianiu i ułatwianiu pomocy humanitarnej bezbronnym Palestyńczykom. Zgadzamy się co do zasady zakazu przymusowych wysiedleń Palestyńczyków i horyzontu politycznego opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym” – napisała von der Leyen na X (dawniej Twitterze).

Następnie przewodniczący Komisji Europejskiej udał się na Synaj, aby odwiedzić przejście graniczne w Rafah, dokonać kontroli pomocy humanitarnej i odwiedzić rannych Palestyńczyków w szpitalu.

Poleciała na lotnisko Al-Arich, miejsce, gdzie od tygodni gromadziła się pomoc międzynarodowa, zanim dotarła do Rafah, punktu granicznego między Egiptem a Gazą.

Rafah pozostaje jedynym wejściem do Strefy Gazy, a pomoc wciąż napływa.

Ewakuowano szpital Shifa – z wyjątkiem 120 pacjentów i wcześniaków

Urzędnicy ds. zdrowia w Gazie twierdzą, że wielu pacjentów, personelu medycznego i przesiedleńców opuściło największy szpital w regionie, który został przejęty przez siły izraelskie na początku tygodnia.

Urzędnicy palestyńscy i izraelska armia przedstawiły sprzeczne wersje na temat przyczyn masowego exodusu ze szpitala Shifa.

Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że w sobotę rano otrzymali od wojska nakaz ewakuacji, a wojsko oświadczyło, że zapewniło bezpieczny przejazd osobom chcącym opuścić miasto. Przed wyjazdem kilka tysięcy osób, w tym pacjenci w ciężkim stanie, zostało uwięzionych w Shifie w tragicznych warunkach.

Według urzędników ds. zdrowia w Strefie Gazy w szpitalu przebywa około 120 pacjentów i wcześniaków.

W Shifie opiekuje się tymi pacjentami kilku lekarzy – poinformowali AFP urzędnicy placówki.

Od wielu dni szpitale w Strefie Gazy informują, że nie mają już wystarczającej ilości paliwa. Po strajkach i strzelaninach w karetkach pogotowia, szczególnie przy bramach Al-Chifa, ich kierowcy twierdzą, że nie mogą już kierować pojazdami.

W ostatnich dniach podczas nalotu na szpital izraelscy żołnierze zniszczyli materiałami wybuchowymi kilka oddziałów, w tym parter oddziału chirurgicznego.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​znalazła broń i sprzęt wojskowy ukrytą wokół szpitala oraz w pojeździe na zewnątrz, a także laptop, który według nich należał do bojownika Hamasu. Opublikowała także filmy przedstawiające tunel, który wciąż jest badany. Twierdzeń wojska nie udało się niezależnie zweryfikować.

Izrael nie przedstawił jednak jeszcze dowodu na to, że pod szpitalem znajduje się centrum dowodzenia i kontroli Hamasu, o którym wcześniej mówiono.

Ograniczony dostęp do Internetu i telefonu powraca do Gazy

Palestyńska firma telekomunikacyjna Paltel ogłosiła, że ​​usługi telefoniczne i internetowe w Gazie znów częściowo działają po dostarczeniu paliwa w celu ponownego uruchomienia generatorów zasilających sieci.

NetBlocks, grupa monitorująca przerwy w dostępie do Internetu, potwierdziła, że ​​w Strefie Gazy „łączność internetowa jest częściowo przywracana”.

W czwartek Paltel poinformował, że z powodu braku paliwa spadły wszystkie usługi telekomunikacyjne, w tym połączenie stacjonarne, sieć komórkowa i łącze internetowe.

Następnego dnia Izrael zgodził się wpuszczać do Gazy dwie cysterny z paliwem o pojemności 60 000 litrów dziennie.

Urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział, że 10 000 litrów dziennego spożycia zostanie wykorzystane do zasilania sieci komunikacyjnej enklawy.

Przed tym tygodniem Izrael całkowicie zakazał wwozu paliwa do Gazy w obawie, że może ono zostać przejęte przez Hamas i użyte przeciwko nim.

Międzynarodowy Trybunał Karny zbiera informacje na temat domniemanych przestępstw

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan twierdzi, że jego biuro otrzymało „znaczną ilość informacji i dowodów” na temat rzekomych zbrodni popełnionych podczas wojny Izrael-Hamas.

Khan nie wyjaśnił szczegółowo charakteru informacji, które otrzymało jego biuro.

W piątek skomentował to w pisemnym oświadczeniu, w którym potwierdził, że Republika Południowej Afryki, Bangladesz, Boliwia, Komory i Dżibuti złożyły oficjalne uwagi państwowe do sądu w sprawie „sytuacji w państwie Palestyna”, którą jego biuro bada od marca 2021 r. Republika Południowej Afryki ogłosiła skierowanie sprawy w czwartek.

Dochodzenie MTK sięga ostatniej dużej wojny między Izraelem a Hamasem w 2014 r., ale obejmuje także trwający konflikt w Gazie.

Khan twierdzi, że jego prokuratura „będzie kontynuować współpracę ze wszystkimi właściwymi podmiotami, czy to władzami krajowymi, społeczeństwem obywatelskim, grupami ocalałych, czy partnerami międzynarodowymi, aby zapewnić postęp w dochodzeniu”.

Mówi także, że „będzie kontynuował wysiłki, aby odwiedzić Państwo Palestyna i Izrael, aby spotkać się z ocalałymi, wysłuchać opinii organizacji społeczeństwa obywatelskiego i nawiązać kontakt z odpowiednimi odpowiednikami krajowymi”.