O nas
Kontakt

Aby poprawić rentowność, Deutsche Bank planuje zwolnić 3500 pracowników

Laura Kowalczyk

A flag for Deutsche Bank flies outside the German bank

Największy bank Niemiec, pomimo spadających zysków, chce zwiększyć wynagrodzenia inwestorów, zwalniając pracowników w celu finansowania nowych projektów.

Największy niemiecki bank szczegółowo przedstawił w czwartek swoje długoterminowe plany zwolnień, przygotowując się do zwolnienia 3500 pracowników do 2025 roku.

Posunięcie to jest następstwem spadających cen akcji i niższych zysków finansowych, przy czym Deutsche Bank odnotował zysk netto w wysokości 1,26 miliarda euro w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku.

Kwota ta jest niższa od 1,8 miliarda euro odnotowanej rok wcześniej, gdyż bank obciążony jest wydatkami restrukturyzacyjnymi, kosztami jednorazowymi i wyższym podatkiem.

Obrót, czyli dochód wygenerowany bez uwzględnienia wydatków, wzrósł w ciągu roku o 5% do 6,66 mld euro, a zysk przed opodatkowaniem spadł o 10% do 698 mln euro.

Jednak mimo rozczarowujących zysków spółka chce zwiększyć dywidendę dla akcjonariuszy.

Deutsche Bank stwierdził, że jest na dobrej drodze do zwrócenia inwestorom 1,6 miliarda euro w pierwszej połowie tego roku, w tym 675 milionów euro w postaci wykupu akcji własnych.

Wykup oznacza, że ​​Deutsche Bank odkupi wcześniej sprzedane akcje, zmniejszając w ten sposób liczbę akcji pozostających w obrocie i zwiększając udział pozostałych inwestorów.

Deutsche Bank stwierdził, że strategia umożliwi mu osiągnięcie celu, jakim jest wypłacenie akcjonariuszom 8 miliardów euro w latach 2022–2026.

Podniesiono także cele dotyczące przychodów banku, które w 2025 roku prognozują obrót na poziomie 32 miliardów euro.

Pozwoliłoby to osiągnąć roczny cel wzrostu na poziomie 5,5% do 6,5%, podniesiony z poprzednich oczekiwań na poziomie 3,5% do 4,5%.

Dzięki wysokim stopom procentowym w strefie euro Deutsche Bank osiągnął ostatnio wyższe zwroty ze swoich inwestycji, choć prawdopodobnie wkrótce się to zmieni wraz z oczekiwanymi obniżkami stóp procentowych ze strony EBC w tym roku.

Deutsche Bank ma nadzieję, że redukcja zatrudnienia poprawi rentowność pomimo mniej korzystnego klimatu dla wyników.

Giełda we Frankfurcie pozytywnie zareagowała na ogłoszoną w czwartek wiadomość, a późnym popołudniem akcje Deutsche Banku wzrosły o prawie 6%.