O nas
Kontakt

Alec Baldwin nie przyznaje się do nowego zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci podczas kręcenia śmiertelnego planu filmowego

Laura Kowalczyk

Alec Baldwin pleads not guilty to new involuntary manslaughter charge in fatal film set shooting - here pictured at United Nations headquarters in 2015

Za skazanie hollywoodzkiego aktora Aleca Baldwina grozi do 18 miesięcy więzienia. Pozostaje na wolności do czasu procesu pod warunkiem, że nie będzie posiadać broni palnej, nie spożywał alkoholu ani nie opuszczał kraju.

Aktor Alec Baldwin nie przyznał się do zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci w wyniku śmiertelnego postrzelenia operatorki Halyny Hutchins podczas próby na planie filmu Rdza.

Z dokumentów sądowych złożonych w środę (31 stycznia) wynika, że ​​65-letni Baldwin złożył apelację do stanowego sądu rejonowego w Santa Fe, rezygnując z postawienia w stan oskarżenia, który miał odbyć się na odległość w drodze wideokonferencji następnego dnia.

Baldwin, główny aktor i współproducent westernu, celował z pistoletu w Hutchins podczas próby pod Santa Fe w październiku 2021 r., kiedy pistolet wystrzelił, zabijając ją i raniąc reżysera Joela Souzę.

Wielka ława przysięgłych w Santa Fe oskarżyła Baldwina w styczniu po tym, jak prokuratorzy otrzymali nową analizę tej broni, ponawiając zarzuty pierwotnie złożone przez prokuratorów, a następnie oddalone w kwietniu 2023 r.

Jeśli Baldwinowi zostanie skazany, grozi mu do 18 miesięcy więzienia.

Aktor pozostaje na wolności do czasu procesu pod warunkiem, że nie będzie posiadać broni palnej, nie spożywał alkoholu ani nie opuszczał kraju. Jeśli chodzi o promocję, Baldwin może mieć ograniczony kontakt ze świadkami Rdza, który nie został udostępniony do publicznego wglądu. Baldwinowi nie wolno zadawać członkom Rdza obsady lub ekipy do udziału w powiązanym filmie dokumentalnym.

Muzyk gra na skrzypcach za fotografią autorki zdjęć Halyny Hutchins podczas czuwania na jej cześć w Albuquerque, Nowy Meksyk – 23 października 2021
Muzyk gra na skrzypcach za fotografią autorki zdjęć Halyny Hutchins podczas czuwania na jej cześć w Albuquerque, Nowy Meksyk – 23 października 2021

Rdza kierownik ds. broni Hannah Gutierrez-Reed również została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci, a rozprawa przysięgłych ma rozpocząć się 22 lutego. Nie przyznała się do tego zarzutu i drugiego zarzutu fałszowania dowodów w sprawie śmierci Hutchins.

Gutierrez-Reed została również oskarżona o wniesienie broni do baru w centrum Santa Fe na kilka dni przed zatrudnieniem jej jako płatnerza w Rdza. Ona również nie przyznała się do tego zarzutu.

Śmiertelne postrzelenie Hutchinsa spowodowało serię procesów cywilnych, w tym roszczeń o bezprawną śmierć złożonych przez członków rodziny Hutchinsa, skupiających się na oskarżeniach stawianych Baldwinowi i producentom filmów Rdza nie przestrzegali standardów bezpieczeństwa. Baldwin i inni oskarżeni kwestionują te zarzuty.

Rdza zastępca dyrektora i koordynator ds. bezpieczeństwa David Halls nie zgłosił sprzeciwu w związku z niebezpiecznym obchodzeniem się z bronią palną w marcu ubiegłego roku i otrzymał sześciomiesięczny wyrok w zawieszeniu. Zgodził się współpracować w dochodzeniu w sprawie śmiertelnej strzelaniny.