O nas
Kontakt

Amerykański impas w sprawie pomocy dla Ukrainy „już” ma konsekwencje na polu bitwy, ostrzega Stoltenberg

Laura Kowalczyk

The US Congress is knee-deep in a legislative battle over a foreign aid bill that earmarks $60 billion for Ukraine.

Impas w Kongresie USA w sprawie nowej pomocy dla Ukrainy „miał już konsekwencje” na polu bitwy, ostrzegł Jens Stoltenberg.

„Ma to wpływ na przepływ wsparcia” – powiedział Sekretarz Generalny NATO w środowe popołudnie po dwudniowym spotkaniu ministrów obrony w Brukseli.

„W pewnym stopniu można to zrekompensować zwiększonym wsparciem ze strony innych sojuszników. Europejscy sojusznicy i Kanada wzmagają wysiłki, robią więcej. Jeśli połączymy wsparcie wojskowe, gospodarcze i humanitarne, w rzeczywistości Kanada i europejscy sojusznicy zapewnią większe wsparcie niż Stany Zjednoczone” – kontynuował.

„Ale Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym sojusznikiem – oczywiście bardzo ważne jest, aby nadal zapewniały wsparcie, dlatego nadal oczekuję, że będą w stanie podjąć decyzję tak szybko, jak to możliwe”.

Demokratyczni i republikańscy prawodawcy od tygodni toczą po kolana w zawziętej batalii legislacyjnej dotyczącej proponowanej ustawy, która uwolniłaby świeże pieniądze dla Kijowa, który desperacko potrzebuje zaawansowanej broni, aby uzupełnić wyczerpane zapasy i stawić czoła nacierającym wojskom rosyjskim.

Najnowsza ustawa zatwierdzona przez Senat przewiduje przeznaczenie 60 miliardów dolarów (55,7 miliardów euro) dla Ukrainy na wsparcie militarne i finansowe, 14 miliardów dolarów dla Izraela, 9,2 miliarda dolarów na pomoc humanitarną, w tym dodatkową pomoc dla Strefy Gazy i 8 miliardów dolarów dla regionu Indo-Pacyfiku. region.

Jednak ponadpartyjne poparcie w izbie wyższej czeka żmudna walka, którą należy powtórzyć w Izbie Reprezentantów, gdzie twardogłowi Republikanie, pod wpływem kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, przysięgli zablokować to rozwiązanie.

Republikański spiker Mike Johnson powiedział w środę, że Izba nie będzie „spieszona” z przyjęciem pakietu o wartości 95,2 miliarda dolarów, który nie przewiduje pieniędzy na kontrolę granic i zarządzanie migracjami, co jest obowiązkowym priorytetem jego partii podczas negocjacji.

Wobec braku jasnej ścieżki dalszego rozwoju w Waszyngtonie Stoltenberg wystosował z Brukseli apel o przełamanie impasu „w ten czy inny sposób” w nadchodzących dniach.

Wspieranie Ukrainy, stwierdził, jest „przykładem transatlantyckiego podziału obciążeń”, a nie czymś, co Stany Zjednoczone robią „samotnie”. Następnie Sekretarz Generalny powtórzył swoje przesłanie, że zapobieżenie zwycięstwu Władimira Putina jest celem leżącym w interesie wszystkich narodów demokratycznych.

„Jeśli prezydent Putin wygra na Ukrainie, będzie to również wyzwanie dla nas. Będzie to sygnał dla autorytarnych przywódców nie tylko Putina, ale także prezydenta Xi (Jinpinga), że używając siły militarnej, dostaną to, czego chcą” – powiedział Stoltenberg reporterzy.

„To, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie, jutro może wydarzyć się na Tajwanie. Ma to zatem znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i ma znaczenie dla bezpieczeństwa USA”.