O nas
Kontakt

Arabia Saudyjska: Wschodząca gwiazda międzynarodowego futbolu

Laura Kowalczyk

Arabia Saudyjska: Wschodząca gwiazda międzynarodowego futbolu

We współpracy z Media City Qatar. Arabia Saudyjska skłoniła wszystkich do gadania, ponieważ nadal przyciąga niektóre gwiazdy futbolu.

Świat był świadkiem jednego z największych wstrząsów w historii piłki nożnej podczas letniego okienka transferowego 2023 roku.

W całej Europie sprawy przebiegały jak zwykle, a ligi podpisywały kontrakty z graczami z lewej i prawej strony. Ale Arabia Saudyjska skłoniła wszystkich do gadania, ponieważ nadal przyciąga niektóre gwiazdy futbolu.

„Piłka nożna jest już czymś w rodzaju stylu życia w Arabii Saudyjskiej. Już co tydzień widzieli na stadionie 70-80 000 widzów, zanim to wszystko zaczęło się od sprowadzania supergwiazd. Chcą zrobić kolejny krok w rozwoju”. wyjaśnił Mohammed Hamdi, były dyrektor Al Jazira FC.

Cristiano Ronaldo utorował drogę na Bliski Wschód, przenosząc się do Al-Nassr krótko po Mistrzostwach Świata FIFA 2022 w Katarze. Po dobrze udokumentowanej wpadce w Manchesterze United, gwiazda podczas turnieju została ogłoszona wolnym agentem. Nadal grał dla swojego kraju i przechodził przez rundy pucharowe.

30 grudnia 2022 roku podpisał przedwstępną umowę, która weszła w życie 1 stycznia. Według doniesień pensja Ronaldo jest najwyższa w historii futbolu. Jego nowy klub, Al-Nassr, od razu odczuł korzyści z lądowania tak masywnej gwiazdy. Z dnia na dzień ich profil jako klubu piłkarskiego gwałtownie wzrósł. Zyskali ponad 15 milionów obserwujących na Instagramie w mniej niż tydzień, ponieważ fani Ronaldo z całego świata desperacko chcieli dowiedzieć się o jego nowym klubie.

Samah Zidan/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Ronaldo był gwiazdą w Arabii Saudyjskiej

Na boisku jego transfer przyniósł mieszane rezultaty. Zdobycie 14 bramek w 16 występach to fantastyczny wynik, ale jego drużyna mogła zająć drugie miejsce w Pro League dopiero za rywalem z Rijadu, Al-Hilalem.

Jego przybycie na Bliski Wschód otworzyło wrota dla innych. Kilku czołowych graczy opuściło Europę i przeniosło się do Arabii Saudyjskiej, w tym obecny Ballon’or Winner i były kolega Ronaldo z Realu Madryt, Karim Benzema, który dołączył do Al-Ittihad z Dżuddy.

Uri Levy, założyciel bliskowschodniego portalu informacyjnego o piłce nożnej Babagol, uważa, że ​​jego przybycie ma ogromne znaczenie kulturowe obok jego sportowego uznania.

Myślę, że Karim Benzema to zawodnik, który jest wystarczająco dobry, aby wystartować w każdej drużynie w Europie w tym sezonie, ale wybiera Arabię ​​​​. Myślę też, że Benzema jako praktykujący muzułmanin może oznaczać, że stanie się bardziej znaną twarzą w tym projekcie. Oczywiście, musisz strzelać gole i asystować, ale on dostanie bezwarunkową miłość”.

STR/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Praktykujący muzułmanin Benzema będzie postacią kulturalną

Ponadto, dołączając do Benzemy i Ronaldo w regionie, było wielu talentów z angielskiej Premier League. Byli piłkarze Chelsea, Edouard Mendy i N’Golo Kante, dołączyli odpowiednio do Al-Ahli i Al-Ittihad. Podczas gdy gwiazda Wolverhampton Wanderers, Ruben Neves, dołączył do mistrzów Al-Hilal, mając nadzieję, że jego nowy zespół utrzyma tytuł w następnym sezonie.

Nie tylko gracze przenoszą się do Arabii Saudyjskiej. Steven Gerrard został nowym menedżerem Al-Ettifaq w Dammam. Jego podpisanie jest pierwszą tak znaną nominacją na stanowisko kierownicze w regionie. Były pomocnik Liverpoolu ma ogromne doświadczenie w angielskiej Premier League. Zaledwie dwa lata temu wygrał szkocką Premier League z Celtic Rangers. Gerrard jest uważany za jednego z najbardziej ekscytujących młodych menedżerów, których Ettifaq mógł zatrudnić.

„Jest to sytuacja korzystna dla obu stron. Gerrard potrzebuje świeżego startu i miejsca, w którym będzie mógł, wiesz, umieścić swoje odciski palców na swojej piłce nożnej. Nie chcę mówić, że będzie miał nieograniczone zasoby, aby to zrobić, ale będzie miał bardzo hojne zasoby, aby wybrać swoich graczy i swoje metody. ” Uri Levy kontynuował.

Ettifaq to jeden z mniejszych klubów w Saudi Pro League. Gerrard może mieć trudności z przyciągnięciem graczy o wielkich nazwiskach. Mając mniej pieniędzy do wydania niż niektóre większe kluby, ich celem w tym sezonie będzie zajęcie miejsca w pierwszej szóstce w następnym. Można by to uznać za sukces Steve’a Gerrarda.

Arabia Saudyjska jest wiodącym hotspotem dla najlepszych piłkarzy. Sprawiając, że jest to ekscytujący czas na śledzenie piłki nożnej na Bliskim Wschodzie. Plotka głosi, że o wiele więcej znanych graczy może wykonać ruch następnym razem, gdy okno transferowe zostanie otwarte w styczniu.