O nas
Kontakt

Włochy: Turyści powinni pozostać w domach, ponieważ fala upałów Nero przynosi bardziej ekstremalne warunki pogodowe

Laura Kowalczyk

Włochy: Turyści powinni pozostać w domach, ponieważ fala upałów Nero przynosi bardziej ekstremalne warunki pogodowe

We Włoszech obowiązują alerty o czerwonym upale.

W 16 miastach we Włoszech obowiązują czerwone alerty upalne, w których temperatura może osiągnąć 40°C.

Czerwony alarm oznacza, że ​​nawet młodzi, sprawni i zdrowi powinni pozostać w pomieszczeniach między 10:00 a 18:00.

Temperatury są spowodowane antycyklonem Nero, który przyniesie temperatury do 38°C, zgodnie z prognozą pogody na stronie internetowej iLMeteo.it.

Antycyklon został nazwany na cześć cesarza oskarżonego o wzniecenie wielkiego pożaru w Rzymie w 64 rne.

Gdzie we Włoszech jest fala upałów?

Najgorsze upały występują na północy iw centrum Włoch, podczas gdy temperatury na południu są bardziej zbliżone do średnich dla tej pory roku.

W Rzymie i Mediolanie, dwóch najpopularniejszych destynacjach turystycznych we Włoszech, obowiązują czerwone alerty, a prognozowane temperatury sięgają 37°C.

Turyści odwiedzający Neapol, Genuę i Florencję są również ostrzegani, aby nie przebywać na słońcu w najgorętszej części dnia.

Inne włoskie miasta, w których obowiązują ostrzeżenia przed upałem, to: Turyn, Bolonia, Bolzano, Brescia, Frosinone, Latina, Palermo, Perugia, Rieti i Werona.

Europa Press/ABACA
Termometr wskazuje temperaturę 40ºC podczas czwartej fali upałów lata, 21 sierpnia 2023 r., w Badajoz, Estremadura, Hiszpania.

Jaka jest teraz pogoda we Włoszech?

Nero przyniósł front o wysokiej wilgotności, więc pogoda we Włoszech jest bardzo lepka. Niektórzy opisali ten rodzaj ciepła jako „nie do oddychania”.

Noce są bardzo parne. Pomóc może spanie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub skorzystanie z klimatyzatora lub wentylatora.

Jak długo potrwa fala upałów Nero?

Prognozy mówią, że upały powinny się uspokoić pod koniec tygodnia, kiedy spodziewany jest spadek temperatur wraz z nadejściem burz z silnymi podmuchami wiatru.

Włochy znajdują się w czołówce ekstremalnych zjawisk pogodowych, odkąd fala upałów nawiedziła południową Europę w zeszłym miesiącu, a upalne temperatury doprowadziły do ​​zwiększonego ryzyka pożarów i śmierci.

Jak zachować bezpieczeństwo podróżując podczas upałów

Oficjalną radą włoskiego rządu jest pozostanie w pomieszczeniach po południu, kiedy upały są najbardziej intensywne, picie dużej ilości wody i unikanie ćwiczeń w ciągu dnia.

Inne sposoby na dobre samopoczucie podczas upałów:

  • Noś krem ​​​​przeciwsłoneczny o SPF30 lub wyższym

  • Jeśli musisz przebywać na słońcu, załóż kapelusz i luźne ubranie, aby zachować chłód

  • Jedz 4 małe posiłki zamiast 3 dużych

  • Jedz świeżą żywność i dużo owoców i warzyw

  • Nie pij alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko odwodnienia, wyczerpania cieplnego lub udaru cieplnego

Problemy zdrowotne związane z upałem mogą nadwyrężyć lokalne placówki medyczne, dlatego konieczne jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego na wypadek konieczności leczenia.

Czy możesz ubiegać się o ubezpieczenie podróżne, jeśli odwołasz podróż z powodu fali upałów?

O ile nie wydano zalecenia dotyczącego wszystkich podróży, jest mało prawdopodobne, że będziesz mógł ubiegać się o ubezpieczenie w przypadku podróży odwołanych z powodu ekstremalnych upałów.

Wyjątkiem są sytuacje, w których ze względów medycznych nie możesz podróżować w czasie upałów i posiadasz zaświadczenie lekarskie na dowód.

Ubezpieczenie podróżne jest niezbędne – zwłaszcza ze względu na zwiększone ryzyko medyczne związane z podróżowaniem podczas ekstremalnych upałów.

Jeśli obawiasz się podróży podczas fali upałów, możesz zmienić datę podróży lub miejsce docelowe za pośrednictwem swojego dostawcy usług turystycznych.

Czy zmiany klimatyczne są winne fali upałów?

Naukowcy potwierdzili, że fale upałów zdarzają się coraz częściej i przynoszą wyższe temperatury z powodu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka.

Nero to trzecia fala upałów we Włoszech tego lata. Ostatni, w lipcu, spowodował rozległe przerwy w dostawie prądu i kilka zgonów.

Rok 2023 był jednym z najgorętszych lat we Włoszech w historii, z 11 ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi dziennie w ciągu pierwszych 7 miesięcy roku.

Wiele innych części Europy doświadczyło w tym roku ekstremalnych warunków pogodowych i przewiduje się, że przyspieszy to, jeśli rządy i korporacje nie zredukują emisji dwutlenku węgla.