O nas
Kontakt

Bank of England tworzy historię, jako pierwszy widząc płatności blockchain

Laura Kowalczyk

The inaugural live payments were made in sterling using an

Celem jest utworzenie szeregu regulowanych, opartych na blockchainie systemów płatności „klasy instytucjonalnej” dla innych głównych walut, nadzorowanych przez ich macierzyste banki centralne.

Fnality, firma zajmująca się płatnościami hurtowymi oparta na blockchain, poinformowała w czwartek, że akcjonariusze Lloyds Banking Group, Santander i UBS przeprowadzili „pierwsze na świecie” transakcje na żywo, które cyfrowo reprezentują środki przechowywane w banku centralnym.

Fnality stara się wypełnić lukę pomiędzy finansami tradycyjnymi a finansami cyfrowymi, aby skrócić czas i koszty rozliczeń, zarządzania zabezpieczeniami oraz dokonywać hurtowych płatności w czasie rzeczywistym za transakcje na rynku finansowym w domu, w skali globalnej.

„Utworzenie nowego, globalnego systemu płatności o znaczeniu systemowym jest wydarzeniem zdarzającym się raz na pokolenie” – powiedział Hyder Jaffrey, dyrektor zarządzający ds. kluczowych inwestycji i projektów strategicznych w UBS.

Pierwszych płatności na żywo dokonano w funtach szterlingach za pomocą „konta zbiorczego” w Banku Anglii, wprowadzonego przez bank centralny w 2021 r. w celu wspierania innowacyjności i konkurencyjności w płatnościach poprzez umożliwienie operatorowi łączenia środków uczestników.

Gwarantowanie transakcji pieniędzmi banku centralnego uspokaja instytucje dokonujące płatności.

Goldman Sachs, Barclays, BNP Paribas, BNY Mellon, CIBC, Commerzbank, DTCC, Euroclear, ING, KBC, Mizuho, ​​MUFG Bank, Nasdaq Ventures, Nomura, Sumitomo Mitsui, State Street i WisdomTree są również akcjonariuszami Fnality, zgłaszając globalne wsparcie w celu wspierania transgranicznych i całodobowych ambicji Fnality.

„Wkraczając w rok 2024, jesteśmy bardziej skupieni na zwiększaniu skali operacji w zarządzanych i zatwierdzonych ramach określonych przez Bank of England oraz na ciągłym postępie w kierunku otwierania nowych zastosowań rynkowych” – powiedział Angus Fletcher, dyrektor generalny Fnality Wielkiej Brytanii w oświadczeniu.

Celem jest utworzenie szeregu regulowanych, opartych na blockchainie systemów płatności „klasy instytucjonalnej” dla innych głównych walut, w tym dolara i euro, nadzorowanych przez ich macierzyste banki centralne.

Fnality planuje także pozyskać więcej uczestniczących banków i wdrożyć powiązane usługi, takie jak cyfrowy rozrachunek papierów wartościowych, śróddzienne repo i śróddzienne swapy walutowe.