O nas
Kontakt

Biennale w Rydze odwołane z powodu powiązań organizatorów z Rosją

Laura Kowalczyk

Biennale w Rydze odwołane z powodu powiązań organizatorów z Rosją

Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Rydze na Łotwie miało zostać otwarte w sierpniu po rocznym przełożeniu.

Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Rydze (RIBOCA), które pierwotnie miało się rozpocząć w przyszłym miesiącu, zostało odwołane ze względu na związki jego organizatorów z Rosją w świetle trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Decyzja zapada po rocznym odroczeniu i w obliczu rosnących napięć między obydwoma krajami.

Odwołanie trzeciej edycji RIBOCA, która ma się rozpocząć 10 sierpnia, jest zakorzenione w dziedzictwie jej członków wykonawczych, w tym osób pochodzenia rosyjskiego, litewskiego i łotewskiego.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Riga Biennial (@rigabiennial)

Rosyjski atak na Ukrainę ponownie rozpalił napięcia związane z okupowaną przeszłością Łotwy.

W rezultacie organizatorzy uznali, że dziedzictwo ich członków wykonawczych, szczególnie w odniesieniu do powiązań z Rosją, stało się zbyt znaczące, aby można je było przezwyciężyć.

Założycielka RIBOCA, Agniya Mirgorodskaya, ma zarówno rosyjskie, jak i litewskie korzenie i wcześniej przyjmowała wsparcie filantropijne od swojego ojca, Giennadija Mirgorodskiego, rosyjskiego potentata rybackiego.

David M. Benett/Getty Images dla Whitechapel Gallery
Założycielka RIBOCA, Agniya Mirgorodskaya, na zdjęciu w Londynie, 2020 r

Rosyjskie poparcie dla Biennale było kwestią sporną w łotewskim środowisku artystycznym, biorąc pod uwagę skomplikowaną historię kraju z reżimem sowieckim.

W ubiegłym roku RIBOCA ogłosiła przełożenie trzeciej edycji z powodu trwającego konfliktu na Ukrainie.

Organizatorzy wyrazili solidarność z ofiarami wojny i potępili rosyjski atak, podkreślając nie do pomyślenia celebrowanie sztuki i wspólnoty w czasie zajadłego konfliktu na Ukrainie.

Co goście zobaczyliby na odwołanym wydarzeniu?

Główna wystawa RIBOCA miała zaprezentować ponad 60 artystów pod tytułem „W pokoju jest słoń”.

Artyści, w tym znane nazwiska, takie jak Alicja Kwade, Ayşe Erkmen, Richard Wentworth i Tamar Harpaz, mieli stworzyć nowe zamówienia odpowiadające społecznemu i politycznemu krajobrazowi Rygi.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Alicję Kwade (@alicjakwade)

Artystka Alicja Kwade brała już udział w H3H Biennale w Holandii

Łotwa, jako kraj graniczący z Rosją, bezpośrednio doświadczyła skutków konfliktu. W odpowiedzi udzielił schronienia około 6000 ukraińskich uchodźców, stając się schronieniem dla uciekających przed przemocą.

Wojna spowodowała największy kryzys humanitarny w Europie od czasów II wojny światowej, w wyniku którego miliony ludzi zostały przesiedlone na Ukrainie, a kolejne miliony szukały schronienia w krajach sąsiednich.

AP Photo/Alexander Zemlianichenko
Ambasada Łotwy w Moskwie – na początku tego roku łotewski rząd obniżył poziom stosunków dyplomatycznych z Rosją w odpowiedzi na konflikt

Odwołanie RIBOCA rodzi pytania o rolę sztuki i biennale w czasach wojny i konfliktu.

„Musimy ponownie rozważyć ważność formatu biennale w czasach takich jak te”, powiedzieli organizatorzy RIBOCA w 2021 r., wyrażając potrzebę dyskursu na temat tego, w jaki sposób świat sztuki i biennale mogą angażować społeczeństwa w tak trudnych okresach.

Dodali wtedy: „Jakiej platformy do wyrażania opinii i wymiany potrzebują artyści, kuratorzy i nasze społeczeństwo?”