O nas
Kontakt

Chcesz być cyfrowym koczownikiem? Te zdalne prace wymagają minimalnego doświadczenia

Laura Kowalczyk

Chcesz być cyfrowym koczownikiem?  Te zdalne prace wymagają minimalnego doświadczenia

Praca zdalna jest łatwiej dostępna niż kiedykolwiek dzięki szerokiej gamie ofert pracy dla osób o niskim doświadczeniu dostępnych dla osób, które chcą zarabiać podczas podróży.

Jeszcze przed pandemią wielu z nas marzyło o zamianie szarego biura na słońce, morze i piasek.

Teraz, wraz z rozwojem pracy hybrydowej i zdalnej, więcej pracowników niż kiedykolwiek opuszcza biuro (lub swój salon) i udaje się na bardziej malownicze wybrzeża.

Podczas gdy praca zdalna pasuje do wielu ról, niektóre są trudniejsze do przeniesienia. Nie powstrzymuje to jednak rosnącej liczby osób szukających świeżego startu w przestrzeni cyfrowych nomadów. Wielu pracowników zaczyna ponownie na stanowiskach, które wymagają niewielkiego lub żadnego doświadczenia i są idealne dla wędrownego pracownika.

Dlaczego praca zdalna jest tak popularna?

Poza oczywistą elastycznością, na jaką pozwala praca zdalna i faktem, że większość z nas woli patrzeć na piękne krajobrazy niż migoczące światło LED z biurka, praca zdalna daje ludziom szansę na podróżowanie, poznawanie innych kultur i poszerzanie swoich umiejętności.

Praca zdalna faktycznie przynosi korzyści także firmom. Według amerykańskich badań cyfrowi nomadzi są o 45 procent bardziej produktywni niż ich odpowiednicy pracujący w biurze. Są też szczęśliwsi, a 91 procent wymienia satysfakcję z pracy i wymienia elastyczność jako główną korzyść.

Dedykowane centra pracy zdalnej pojawiają się wszędzie, od Szwajcarii po Maderę, a wiele krajów – takich jak Portugalia, Kanada i Niemcy – stworzyło wizy dla cyfrowych nomadów i zmieniło przepisy, aby zachęcić do turystyki pracowniczej. Pracownicy mogą dosłownie wybrać plażę i założyć sklep.

Andy Stofferis, bloger i założyciel Sendabee, agencji marketingu cyfrowego działającej zdalnie, przez lata spotkał wielu cyfrowych nomadów i opowiada się za korzyściami płynącymi ze stylu życia.

„Naprawdę wierzę, że przyjęcie cyfrowego nomadycznego stylu życia wymaga od jednostek ciągłego wychodzenia ze swoich stref komfortu, nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi i dostosowywania się do nieznanych środowisk” — mówi.

Prawa autorskie — Kristin Wilson
Praca z dowolnego miejsca jest prostsza niż mogłoby się wydawać

W jakich zawodach możesz zacząć na drabinie pracy zdalnej?

Istnieje wiele ról, które szczególnie dobrze nadają się do pracy zdalnej i wymagają bardzo niewielu umiejętności. Oto niektóre z najpopularniejszych opcji pracy dla cyfrowych nomadów po raz pierwszy.

Wirtualny asystent

Jak napisano na opakowaniu, ta rola zasadniczo wymaga bycia zdalnym administratorem dla zapracowanych ludzi lub firm. Praca wymaga dobrych umiejętności organizacyjnych i jest niezwykle przyjazna dla pracy zdalnej.

Może to obejmować zarządzanie skrzynkami odbiorczymi, planowanie kalendarzy, wprowadzanie danych i podejmowanie wszelkich innych zleceń ad hoc. Zrób to z plaży, pokoju hotelowego lub zbocza góry (zakładając, że działa 4G).

Przedstawiciel Biura Obsługi Klienta

Dawno minęły czasy rzędów biurek wyposażonych w pracowników noszących słuchawki. Rozwiązuj problemy klientów, sprzedawaj produkty i zapytania w terenie, siedząc wygodnie na leżaku jako zdalny przedstawiciel call center.

Ta rola wymaga doświadczenia w zakresie biegłej znajomości podstawowego języka firmy i niektórych umiejętności interpersonalnych.

Operator wprowadzania danych

Chcesz uciec od tego wszystkiego? Bycie urzędnikiem ds. zdalnego wprowadzania danych może być Twoją rolą, ponieważ wymaga minimalnej interakcji społecznej.

Ta rola obejmuje zbieranie i wprowadzanie danych do internetowych baz danych oraz utrzymywanie dokładnych rejestrów informacji o firmie. Jest to powszechne w branży medycznej, bankowej i logistycznej.

Wybierz miejsce, skup się i zacznij edytować dane – ale upewnij się, że masz bezpieczne połączenie Wi-Fi.

transkrypcjonista

Popularny wybór dla pracowników zdalnych, transkrypcja może się całkiem nieźle opłacić. Nie zakładaj jednak, że to takie proste, na jakie wygląda.

Rozmyte pliki audio, mocne akcenty i przesłuchy mogą utrudniać transkrypcję, więc dobrze jest mieć trochę doświadczenia (lub przynajmniej trochę poćwiczyć).

Aplikacje do transkrypcji wydają się być mniej dokładne w językach innych niż angielski, więc ta rola jest szczególnie odpowiednia dla osób z innymi umiejętnościami językowymi.

Jak możesz wykorzystać swoje umiejętności jako cyfrowy nomad?

Wiele ról zdalnych wymaga pewnej istniejącej wiedzy, choć w wielu przypadkach może być minimalna.

Bezpłatne narzędzia do nauki online to dobry sposób na opanowanie podstaw lub uzupełnienie braków w wiedzy. Firmy takie jak LinkedIn, Udemy i Coursera oferują bezpłatne lub niedrogie podnoszenie kwalifikacji.

Inne doświadczenia mogą być samoukiem.

Zarządzanie mediami społecznościowymi

Te role są teraz niezwykle powszechne i łatwe do wykonywania zdalnie. Wymagają podstawowej znajomości popularnych platform, takich jak Facebook, Twitter, Instagram i TikTok.

Systemy używane do zarządzania nimi można stosunkowo łatwo znaleźć po odrobinie badań online.

Umiejętności pisania i podstawowa znajomość narzędzi do projektowania, takich jak Canva lub Photoshop, są również przydatne w tej roli.

Korepetycje online

Korepetycje online to przystępny punkt wejścia do pracy zdalnej – szczególnie w zakresie języków.

Wielu pracowników uczy swojego języka ojczystego po bardzo krótkim szkoleniu. Te prace są jednak łatwiejsze do zabezpieczenia dzięki kwalifikacjom, więc uzyskanie certyfikatu TEFAL (lub równoważnego) może pomóc.

Zostań wirtualnym przyjacielem

Masz ochotę na coś bardziej lewego pola? Spróbuj być wirtualnym przyjacielem.

Wiele osób pragnie towarzystwa, ale trudno im się z nimi połączyć. Niektóre stanowiska płacą do 20 € za godzinę tylko za rozmowę z tymi osobami podczas rozmowy wideo.

Firmy takie jak Rent A Friend i Rent a Cyber ​​Friend sprawiają, że rejestracja i rozpoczęcie pracy są stosunkowo łatwe.

Wiele stanowisk pracy jest przyjaznych pracy zdalnej

Jest rzeczą oczywistą, że praca zdalna nie musi wymagać niskich kwalifikacji.

Andy spotkał ludzi, którzy pracują w różnych branżach na różnych stanowiskach — w tym asystentów AI i lektorów. Wiele ról nadaje się do pracy zdalnej, pod warunkiem, że istnieje stałe połączenie z Internetem, a strefy czasowe nie stanowią problemu.

„Takie doświadczenia mogą doprowadzić do prawdziwej zmiany sposobu myślenia, motywując ludzi do odkrywania nowych możliwości zawodowych i wyłamywania się z rutyny, którą ustalili przez lata” — dodaje Andy.