O nas
Kontakt

Brazylia wkracza do działań w odpowiedzi na epidemię gorączki denga

Laura Kowalczyk

A public health agent holds a tube with a captured mosquito to be taken to a lab for analysis, at a scrapyard in Nova Iguacu, Rio de Janeiro, Brazil, Tuesday, Feb. 6, 2024

Miliony ludzi zostaną zaszczepione przeciwko wirusowi tropikalnemu, który czasami może być śmiertelny.

Służby zdrowia w Rio de Janeiro pracowały nad wychwytywaniem i identyfikacją zakażonych komarów, gdy w kilku brazylijskich miastach wybuchła epidemia gorączki denga.

Wzrost liczby przypadków dengi w Brazylii spowodował, że kilka stanów ogłosiło stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego. Wśród nich są Acre, Minas Gerais i Goias, Okręg Federalny i miasto Rio de Janeiro.

Zaczęto zgłaszać przypadki wirusa typu 3 (DENV-3), który nie występował w kraju od 2002 r., co skłoniło departament zdrowia Rio de Janeiro do rozpoczęcia projektu odkurzania komarów w celu zidentyfikowania rodzaju wirusa, którym są zakażone. z.

Podsekretarz Departamentu Zdrowia Stanu Rio de Janeiro powiedział Mário Sérgio Ribeiro, że oczekuje się, że wariant ten dotknie dużą część populacji.

Denga to infekcja wirusowa przenoszona na ludzi w wyniku ukąszenia zarażonych komarów. Częściej występuje w klimacie tropikalnym.

Kryzys klimatyczny, który prowadzi do wyższych temperatur i dużych opadów, wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na dengę, stwierdziła w grudniu Światowa Organizacja Zdrowia.

U większości osób zakażonych dengą nie występują objawy, ale jeśli wystąpią, mogą to obejmować wysoką gorączkę, ból głowy, bóle ciała, nudności i wysypkę.

Choć u większości osób poprawa następuje po około tygodniu, u niektórych rozwija się ciężka postać i wymagają hospitalizacji – w takich przypadkach denga może być śmiertelna.

Według ministerstwa zdrowia w marcu 2023 r. Brazylia zatwierdziła szczepionkę przeciwko dendze i stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził ją w ramach publicznego systemu zdrowia.

W 2024 r. ponad 3 miliony osób miało otrzymać szczepionkę.