O nas
Kontakt

Były kardynał McCarrick „nie może” stanąć przed sądem pod zarzutem molestowania

Laura Kowalczyk

Były kardynał McCarrick „nie może” stanąć przed sądem pod zarzutem molestowania

Były arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick nie stanie przed sądem pod zarzutem wykorzystywania seksualnego nastolatków po tym, jak sędzia uznał, że nie nadaje się do pracy

Sędzia orzekł, że były rzymskokatolicki kardynał Theodore McCarrick nie jest kompetentny, aby stanąć przed sądem.

Zarzuty oskarżające 93-latka o napaść na tle seksualnym na nastoletniego chłopca w Massachusetts zostały oddalone.

Psycholog zeznał, że McCarrick nie był w stanie uczestniczyć wraz ze swoimi prawnikami we własnej obronie.

Niegdyś wpływowemu amerykańskiemu prałatowi postawiono zarzuty molestowania nastoletniego chłopca na przyjęciu weselnym w 1974 roku.

McCarrick, były arcybiskup Waszyngtonu, został pozbawiony urzędu w 2019 r. po tym, jak wewnętrzne dochodzenie Watykanu wykazało, że molestował seksualnie zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Skandal McCarricka spowodował kryzys wiarygodności Kościoła, głównie dlatego, że istniały dowody, że przywódcy Kościoła w Watykanie i USA wiedzieli, że sypiał z seminarzystami, ale przymknęli oko, gdy McCarrick wspiął się na szczyt amerykańskiego kościoła jako biegły zbieracz datków, który doradzał trzem papieżom .

Podczas środowej rozprawy dr Kerry Nelligan, psycholog zatrudniony przez prokuraturę, stwierdziła, że ​​podczas dwóch przesłuchań w czerwcu McCarricka stwierdziła znaczne ubytki w pamięci i często nie był on w stanie przypomnieć sobie, o czym rozmawiali z godziny na godzinę. Powiedziała, że ​​jak w przypadku każdej formy demencji, nie ma leków, które mogłyby złagodzić objawy.

McCarrick zawsze utrzymywał, że jest niewinny.