O nas
Kontakt

Co ewentualny zakaz TikTok oznacza dla stosunków USA-Chiny?

Laura Kowalczyk

The TikTok logo is displayed on a mobile phone in front of a computer screen.

Stany Zjednoczone przyjęły nowe prawo zmuszające spółkę-matkę ByteDance do sprzedaży TikTok. Co to oznacza dla stosunków USA-Chiny?

TikTok zapowiedział, że zakwestionuje nowe amerykańskie ustawodawstwo wymagające od jego spółki-matki sprzedaży pod groźbą zakazu sądowego.

Ustawa podpisana w tym tygodniu przez prezydenta USA Joe Bidena stanowi, że ByteDance, chińska spółka-matka TikToka, ma 270 dni z możliwością przedłużenia o 90 dni na rezygnację z aplikacji pod groźbą zakazu.

„To niezgodne z konstytucją prawo stanowi zakaz TikTok i zaskarżymy je w sądzie. Wierzymy, że fakty i prawo wyraźnie stoją po naszej stronie i ostatecznie zwyciężymy” – stwierdził TikTok w oświadczeniu na początku tego tygodnia.

W przypadku niepowodzenia skargi prawnej obserwatorzy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby chińskie władze zezwoliły na sprzedaż, co można postrzegać jako poddanie się Waszyngtonowi.

Pekin może nie chcieć, aby działania USA przeciwko popularnej platformie krótkich filmów wideo stworzyły „zły precedens” – powiedział Alex Capri, starszy wykładowca na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze i pracownik naukowy w Fundacji Hinricha.

„Jeśli Pekin skapituluje przed USA, gdzie to się skończy?”

„Nie planujemy sprzedaży TikToka”

W posiadanej przez siebie chińskiej aplikacji informacyjnej ByteDance oświadczyło, że „nie ma żadnych planów sprzedaży TikToka”.

Hu Xijin, były redaktor naczelny chińskiej gazety partyjnej Global Times, a obecnie komentator polityczny, powiedział, że przy 170 milionach amerykańskich użytkowników TikTok powinien „mieć więcej odwagi, by walczyć do samego końca i nie poddawać się”. .

Walka o TikTok zwiększyła napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, przy czym oba kraje obiecały chronić swoje interesy.

Amerykańscy prawodawcy stwierdzili, że własność TikTok przez ByteDance stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ algorytm manipuluje tym, co widzą użytkownicy w USA.

Powiedzieli, że próbują zapobiec „szpiegostwu zagranicznego przeciwnika”.

Ustawa ta była następstwem serii sukcesów Waszyngtonu w ograniczaniu wpływów chińskich firm poprzez zakazy, kontrolę eksportu i przymusowe zbycia udziałów, co wywołało protesty Pekinu, że Stany Zjednoczone są zdecydowane stłumić rozwój Chin za pomocą przymusu gospodarczego.

Stany Zjednoczone zmusiły już wcześniej Pekin Kunlun, chińską firmę produkującą mobilne gry wideo, do sprzedaży aplikacji randkowej dla gejów Grindr po otrzymaniu nakazu federalnego.

Ale TikTok, który został stworzony z myślą o rynku zagranicznym, to sprawa, której Pekin nie chce przegrać.

Interesy finansowe mogą nie zwyciężyć

Stawką jest godność narodowa, która może „przeważyć nad interesami finansowymi inwestorów ByteDance”, w tym inwestorów globalnych, którzy są właścicielami 60 procent firmy, powiedział Gabriel Wildau, dyrektor zarządzający firmy konsultingowo-doradczej Teneo.

Oczekuje się, że wyzwanie prawne ze strony firmy będzie opierać się na obawach związanych z Pierwszą Poprawką i może ciągnąć się latami. Analitycy twierdzą, że Pekin stawia na legalne zwycięstwo.

To, co zrobić, jeśli TikTok nie zwycięży, jest prawdopodobnie nadal przedmiotem debaty z chińskimi przywódcami, powiedział Dominic Chiu, analityk z Eurasia Group.

Prezydent Xi Jinping, który będzie musiał się podpisać, czy zezwolić na sprzedaż, czy też jej zakazać, prawdopodobnie nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, powiedział Chiu.

Na szczęście dla Xi Pekin nie musi podejmować pilnej decyzji, powiedział Sun Yun, dyrektor programu chińskiego w Stimson Center w Waszyngtonie.

„Wiele rzeczy może się zmienić” – stwierdziła.

Jeśli ustawodawcy spełnią ich życzenie i sprzedaż rzeczywiście nastąpi, będzie to prawdopodobnie trudny i chaotyczny proces dla TikTok, który musiałby oddzielić swoją działalność w USA od wszystkiego innego.