O nas
Kontakt

Coinbase dołącza do Binance na celowniku SEC w związku z szerszą represją kryptograficzną przez amerykańskie organy regulacyjne

Laura Kowalczyk

Coinbase dołącza do Binance na celowniku SEC w związku z szerszą represją kryptograficzną przez amerykańskie organy regulacyjne

Pozew złożony przez SEC ma miejsce dzień po tym, jak Binance, największa na świecie giełda kryptograficzna, również została dotknięta działaniami prawnymi ze strony amerykańskich organów regulacyjnych.

Coinbase zostało we wtorek zaatakowane przez amerykańskie organy regulacyjne w nowym procesie sądowym, w którym zarzuca się, że platforma kryptowalut działa jako niezarejestrowana platforma papierów wartościowych i usługa maklerska.

Pozew złożony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pojawił się zaledwie dzień po wniesieniu przez nią zarzutów przeciwko Binance, największej na świecie giełdzie kryptograficznej i jej założycielowi Changpeng Zhao za rzekome niewłaściwe wykorzystanie funduszy inwestorów, działanie jako niezarejestrowana giełda i naruszenie wielu amerykańskich prawa papierów wartościowych.

Akcje Coinbase spadły we wtorek o prawie 15 procent.

W swojej skardze SEC stwierdziła, że ​​Coinbase zarobił miliardy, działając jako pośrednik dla kupujących i sprzedających kryptowaluty, ale nie zapewniał inwestorom zgodnej z prawem ochrony, działając jako broker.

„Coinbase od lat przeciwstawia się strukturom regulacyjnym i unika wymogów ujawniania informacji, które Kongres i SEC stworzyły w celu ochrony krajowych rynków papierów wartościowych i inwestorów”, stwierdziła SEC w swojej skardze, która została złożona w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystrykt Nowego Jorku.

Domaga się nakazu sądowego, zwrotu nieuczciwie uzyskanych zysków wraz z odsetkami, karami i innymi godziwymi zadośćuczynieniami.

Coinbase powiedział, że SEC nie była przejrzysta w sposobie, w jaki reguluje kryptowaluty.

„Rozwiązaniem jest ustawodawstwo, które pozwala na uczciwe zasady”

„Poleganie SEC na podejściu polegającym wyłącznie na egzekwowaniu przepisów przy braku jasnych zasad dla branży aktywów cyfrowych szkodzi konkurencyjności gospodarczej Ameryki i firmom takim jak Coinbase, które wykazują zaangażowanie w przestrzeganie przepisów” – powiedział Paul Grewal, dyrektor ds. prawnych i główny radca prawny dla Coinbase, powiedział w pisemnym oświadczeniu.

„Rozwiązaniem jest ustawodawstwo, które pozwala na przejrzyste opracowywanie i stosowanie uczciwych zasad ruchu drogowego, a nie spory sądowe. W międzyczasie będziemy nadal prowadzić naszą działalność jak zwykle”.

SEC ostrzegła Coinbase w marcu, że może spotkać się z opłatami za papiery wartościowe i od dawna sygnalizowała, że ​​Coinbase lekceważy przepisy dotyczące papierów wartościowych, twierdząc, że kryptowaluty nie są papierami wartościowymi i dlatego nie muszą rejestrować się jako broker.

„Po prostu nie możesz ignorować zasad, ponieważ ci się nie podobają lub dlatego, że wolisz inne: konsekwencje dla inwestującego społeczeństwa są zdecydowanie zbyt poważne” – powiedział Gurbir S Grewal, dyrektor Wydziału Egzekwowania SEC, w przygotowanym oświadczeniu.

W grudniu amerykańscy prokuratorzy i SEC oskarżyli założyciela FTX, Sama Bankmana-Frieda, o pranie brudnych pieniędzy, oszustwa i oszustwa związane z papierami wartościowymi.

Jego proces karny prawdopodobnie odbędzie się jesienią.