O nas
Kontakt

Nile Rodgers walczy z rzekomym wykorzystaniem jego piosenki przez prawicową partię szwajcarską

Laura Kowalczyk

Nile Rodgers walczy z rzekomym wykorzystaniem jego piosenki przez prawicową partię szwajcarską

Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) wydała piosenkę, która ma niezwykłe podobieństwa do utworu Sister Sledge „We Are Family”.

Nile Rodgers, autor tekstów zespołu Chic, wystąpił z prawnymi żądaniami przeciwko prawicowej partii populistycznej w Szwajcarii za wykorzystanie piosenki, która jest zaskakująco podobna do utworu „We Are Family” Sister Sledge.

Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) wydała w poniedziałek „Das Isch d’SVP” („To jest SVP”) jako narzędzie promocyjne przed październikowymi wyborami federalnymi. Refren piosenki jest niesamowicie podobny do piosenki Sister Sledge z 1979 roku, którą Rodgers napisał wraz z Bernardem Edwardsem.

SVP są największą pojedynczą partią w Radzie Narodowej Szwajcarii i dążą do jeszcze większego udziału głosów w tym roku. Ze swoim eurosceptycznym i antyimigracyjnym programem Rodgers zrobił jeszcze większy wyjątek od wykorzystania swojej piosenki.

„Napisałem „We Are Family”, aby być najlepszą piosenką o integracji i różnorodności na wszystkich poziomach, bez względu na rasę, pochodzenie etniczne, wiek, płeć, religię czy orientację seksualną” – napisał Rodgers na Twitterze. „Potępiam jego użycie przez SVP (Szwajcarską Partię Ludową) lub kogokolwiek innego, kto nie przestrzega wartości piosenki i wszystkich przyzwoitych ludzi. Celem tej piosenki jest niesienie radości wszystkim bez wyjątków!”

Rodgers wystosował list o zaprzestaniu działalności przeciwko SVP za używanie utworu. Od tego czasu piosenka została usunięta ze strony YouTube imprezy.

Thomas Matter, polityk SVP i autor tekstów odpowiedzialny za „Das Isch d’SVP” zaprzeczył, jakoby skopiował melodię Sister Sledge. Napisany pod pseudonimem DJ Tommy, powiedział szwajcarskiej gazecie Blick, że zna tę piosenkę, ale „Das Isch d’SVP” został napisany specjalnie dla tego projektu i nie ma nic wspólnego z We Are Family.

„Oczywiście w muzyce pop jest milion piosenek, które brzmią podobnie, nie ma w tym nic zaskakującego ani nowego”, kontynuował Matter.

Polityk i były biznesmen powiedział jednak magazynowi Republik, że jego dzwonkiem na telefon był „We Are Family” na początku tego roku.