O nas
Kontakt

Czy Twoja oliwa z oliwek jest legalna? Kradzieże i oszustwa szerzą się w całym regionie Morza Śródziemnego

Laura Kowalczyk

Czy Twoja oliwa z oliwek jest legalna?  Kradzieże i oszustwa szerzą się w całym regionie Morza Śródziemnego

Ponieważ popyt na oliwę z oliwek przewyższa podaż, wysokie ceny spowodowały gwałtowny wzrost nielegalnej działalności w regionach uprawy oliwek.

Władze greckie zatrzymały niedawno duet ojca i syna w pobliżu Salonik na północy kraju pod zarzutem handlu podrobionym olejem słonecznikowym oznaczonym jako oliwa z oliwek.

Policja odkryła około 13 ton podrobionego oleju, który kupowano w pobliskiej Bułgarii. Obaj mężczyźni rzekomo dodali barwniki do oleju słonecznikowego, próbując zamiast tego przedstawić go jako oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia najwyższej jakości, co jest powszechną taktyką oszustwa w branży.

Według policji część podrobionych produktów została sprzedana w Bułgarii, a reszta została rozprowadzona na terenie Grecji.

Ojciec i syn zostali tymczasowo zwolnieni do czasu dalszego dochodzenia, ponieważ próbki oleju zostały wysłane do laboratorium w celu analizy w celu sprawdzenia potencjalnej szkody wyrządzanej przez dodane barwniki.

Tego typu oszustwa związane z oliwą z oliwek stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ ceny prawdziwej transakcji potroiły się od 2019 r., tworząc dochodową praktykę kradzieży i oszustw.

Pracownik rozładowuje oliwki do skrzyni załadunkowej, podczas gdy inni patrzą na tłocznię oliwy z oliwek na przedmieściach Spata, na wschód od Aten, Grecja, wtorek, 31 października 2023 r.
Pracownik rozładowuje oliwki do skrzyni załadunkowej, podczas gdy inni patrzą na tłocznię oliwy z oliwek na przedmieściach Spata, na wschód od Aten, Grecja, wtorek, 31 października 2023 r.

Aresztowania za nielegalny handel oliwą z oliwek w regionie Morza Śródziemnego

Grecja nie jest jedynym miejscem, w którym ostatnio doszło do ataków – organy ścigania w Hiszpanii i Włoszech zatrzymały 11 osób i skonfiskowały ponad 5000 litrów fałszywej oliwy z oliwek, rozbijając tym samym międzynarodowy gang oskarżony o czerpanie korzyści ze sprzedaży gorszej oliwy jako odmian premium.

Wspólna operacja przeprowadzona przez Guardia Civil, włoskich karabinierów i Europol obejmowała naloty w obu krajach oraz inspekcje spółdzielni zajmujących się przetwórstwem oliwek w hiszpańskich prowincjach Ciudad Real, Jaén i Kordoba.

W Hiszpanii gang zatrudnił firmę powiązaną z pozyskiwaniem olejów niższej jakości. Zmieniali oleje niskiej jakości, aby naśladować odmiany dziewicze i ekstra dziewicze, sprzedając je ze sfałszowaną dokumentacją.

Proces polegał na mieszaniu mętnych olejów, produktu ubocznego produkcji oliwy z oliwek, z oliwą wyższej jakości w celu uzyskania wymaganego poziomu tłuszczów i innych składników. Gang uniknął także identyfikowalności, nie rejestrując olejów swoich firm.

We Włoszech karabinierzy odkryli podobną operację fałszerstwa, w którą zaangażowały się dwa znaczące przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem ropy. Jednoczesne przeszukanie w obu krajach przyniosło ponad 5200 litrów oliwy z oliwek, 91 000 euro w gotówce i cztery wysokiej klasy pojazdy.

Według raportu Komisji Europejskiej na temat bezpieczeństwa żywności z 2022 r. używanie tańszego i gorszego produktu i udawanie go jako produktu wyższej jakości poprzez błędne etykietowanie to jedna z najczęstszych metod stosowanych w przypadku oszustw i oliwy z oliwek.

Wysoki popyt, niska podaż

W UE średnia cena oliwy z oliwek wzrosła o 75% od stycznia 2021 r., a w Hiszpanii, największym producencie oliwy z oliwek, cena wzrosła o 150% w ciągu ostatnich dwóch lat, co zmusiło niektóre supermarkety do umieszczenia przywieszek zabezpieczających lub kłódek i łańcuchy zabezpieczające przed kradzieżą.

Najlepsza hiszpańska organizacja biznesowa, CEOE, podała, że ​​w 2022 r. liczba powtarzających się kradzieży, których celem byli sprzedawcy detaliczni, wzrosła o 30%, a w 2023 r. – jak dotąd o kolejne 12%.

Z danych zarejestrowanych przez hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa wynika, że ​​hiszpański eksport spada, zauważalnie od grudnia 2022 r., kiedy jego wolumen spadł aż o 30%.

Chociaż ceny również wzrosły w sąsiedniej Portugalii, pozostają one niższe niż w Hiszpanii i z tego powodu wielu Hiszpanów zaczęło przekraczać granicę, aby kupić oliwę z oliwek po niższej cenie, przy czym litr oliwy z oliwek kosztuje w Hiszpanii o 27% więcej w porównaniu z Portugalią .

Pracownik zbiera oliwki w okresie żniw na przedmieściach Spata, na wschód od Aten, Grecja, poniedziałek, 30 października 2023 r.
Pracownik zbiera oliwki w okresie żniw na przedmieściach Spata, na wschód od Aten, Grecja, poniedziałek, 30 października 2023 r.

Według greckiego urzędu statystycznego (ELSTAT) cena oliwy z oliwek wzrosła w Grecji o prawie 70% między styczniem 2021 r. a wrześniem 2023 r.

„Myślę, że ceny będą nadal rosły” – powiedziała TylkoGliwice Judy Ridgway, ekspertka ds. oliwy z oliwek. „Nowe zbiory na rok 2023/24 będą bardzo wyczerpane, nie jesteśmy jeszcze pewni o ile, ale oczywiście niedobór spowoduje wzrost cen.

Już drugi rok susze spowodowały spadek światowej produkcji oliwy z oliwek, powodując wysoki popyt na ten towar.

Według Międzynarodowej Rady ds. Oliwek oczekuje się, że światowa produkcja oliwy z oliwek spadnie do 2,4 mln ton, co oznacza spadek w porównaniu z zeszłorocznymi zbiorami i znacznie poniżej światowego popytu wynoszącego około 3 mln ton.

„Skład różnych czynników, takich jak ogólna inflacja cen, ograniczona produkcja oliwy z oliwek i rosnący popyt, stworzył idealną pożywkę dla nieuczciwych producentów” – stwierdziła w oświadczeniu Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (EUROPOL).

PLIK – Zbiornik napełniony oliwą z oliwek przy ul "La Betica Aceitera" olejarnia w południowym mieście Quesada, wiejskiej społeczności w sercu hiszpańskiego kraju oliwnego
PLIK – Zbiornik napełniony oliwą z oliwek w olejarni „La Betica Aceitera” w południowym mieście Quesada, wiejskiej społeczności w sercu hiszpańskiego kraju oliwnego

Kradzież „w środku nocy”

Oszuści w całej Europie wykorzystują nie tylko oszustwa i rozcieńczanie oliwy, ale także kradzież drzew oliwnych z plantacji.

„We Włoszech spotkałem się z przypadkami kradzieży. Dosłownie przyjeżdżają z cysterną i rurą i ją wysysają” – Ridgway powiedział TylkoGliwice.

Szacuje się, że w północno-greckim regionie Chalkidiki z tłoczni oliwek zniknęło 37 ton oliwy, a ponad 100 kg oliwy z oliwek zostało pozyskanych z gajów w Mesenii, na południowym krańcu Peloponezu.

„Wśród naszych producentów zaobserwowaliśmy wzrost nielegalnej kradzieży oliwek z ludzkich gospodarstw” – wyjaśnił TylkoGliwice rzecznik greckiego producenta oliwy z oliwek Kadmus. „Większość działań ma miejsce w środku nocy, kiedy zespół nielegalnie zbiera drzewa właściciela, a następnie samodzielnie tłoczy olej”.

Doniesienia o wycinaniu gałęzi drzew oliwnych i całych drzew w celu kradzieży oliwek stały się niezwykle cennym towarem.

Ponieważ pogarszające się warunki klimatyczne w Grecji i innych regionach uprawy oliwek w dalszym ciągu stanowią plagę dla przemysłu oliwnego, nielegalna działalność prawdopodobnie będzie kontynuowana w miarę wzrostu popytu na to „płynne złoto”.