O nas
Kontakt

Niemcy i Hiszpania odnotowują wzrost sektora usług pomimo wyzwań związanych z płacami

Laura Kowalczyk

Niemcy i Hiszpania odnotowują wzrost sektora usług pomimo wyzwań związanych z płacami

TylkoGliwice Business bada, dlaczego niemiecki sektor usług osiągnął w listopadzie lepsze wyniki niż oczekiwano i co powstrzymuje sektor hiszpański.

Niemiecki sektor usług skurczył się w listopadzie w wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu, ożywiając nadzieje inwestorów, że największa gospodarka Europy stanie na nogi. Jednak w zeszłym miesiącu hiszpański sektor usług był bardziej nudny, a wysoka inflacja nadal wywierała na niego wpływ.

Ostateczne szacunki listopadowego niemieckiego indeksu menedżerów zakupów usług HCOB (PMI), ankiety mierzącej wyniki firm i aktywność w sektorze usług, wyniosły 49,2. Liczba ta jest wyższa od szacunków rynkowych na poziomie 48,7 i październikowych 48,2. Mimo poprawy, wskaźnik PMI dla usług również spadł w tym miesiącu poniżej 50, co sugeruje ogólne skurczenie się sektora.

Było to spowodowane głównie rosnącymi cenami środków produkcji, przy czym w większości przedsiębiorstw główną przyczyną wzrostu kosztów były szybko rosnące płace. Zatrudnienie pozostało mniej więcej na niezmienionym poziomie. Sektor stanął także w obliczu zwiększonej konkurencji w zakresie nowych miejsc pracy, co ograniczyło zdolność dostawców do przenoszenia kosztów na konsumentów.

Prognozy dla niemieckiego sektora usług na najbliższe 12 miesięcy również pozostają ponure, a większość dostawców spodziewa się raczej słabego wzrostu. Wahania konsumentów nadal są postrzegane jako jedna z głównych przyczyn spadku popytu, obok niższych możliwości inwestycyjnych ze względu na rosnące stopy procentowe.

W niemieckim raporcie usługowym HCOB czytamy: „Patrząc w przyszłość, usługodawcy byli jedynie ostrożnymi optymistami, jeśli chodzi o perspektywy biznesowe na nadchodzący rok. Oczekiwania nawet nieznacznie spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca, plasując się nadal poniżej średniej historycznej. Wysokie koszty energii, niepewność na rynku i słabość całej gospodarki, w tym sektora budowlanego, postrzegane są jako potencjalne przeszkody dla wzrostu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dla porównania, hiszpański indeks menedżerów ds. zakupów usług HCOB (PMI) za listopad wyniósł 51. Jest to nieco poniżej najwyższego od trzech miesięcy poziomu 51,1 w październiku, ale mniej od szacunków branżowych analityków wynoszących 51,5.

Dzieje się tak głównie z powodu braku nowych zamówień, a zaległości również zaczynają się nadrabiać. Liczba nowych zamówień eksportowych również nadal spada czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ najwięksi konsumenci eksportowi w Hiszpanii odnotowali spadek popytu. Chociaż koszty środków produkcji rosły najwolniej od trzech miesięcy, pozostają niestety wysokie, zwłaszcza że płace również znacząco wzrosły.

Inwestorzy nadal jednak mają nadzieję na poprawę sytuacji w Hiszpanii, a raport Spanish Services HCOB wskazuje, że paneliści nadal ufali perspektywom, a pozytywne nastroje osiągnęły najwyższy poziom od trzech miesięcy.

„Panel spodziewa się poprawy otoczenia gospodarczego, co powinno wspierać wzrost aktywności rynkowej i popytu. Pomimo utworzenia nowego rządu w listopadzie, wewnętrzna niepewność polityczna pozostaje wyraźna i oznacza, że ​​w listopadzie zaufanie do przyszłości pozostało jednak poniżej trendu .