O nas
Kontakt

Czy widziałeś „Zepotha” – (fałszywy) hit lata?

Laura Kowalczyk

Czy widziałeś „Zepotha” – (fałszywy) hit lata?

Jeśli wygooglowałeś „Co to jest Zepotha?” w tym tygodniu nie jesteś sam. TylkoGliwice Culture zagłębia się w dziwaczny mit TikToka.

Horror Zepota przez długi czas był ignorowany na rzecz innych filmów z tego gatunku z lat 80. i wreszcie zyskuje uznanie, na jakie zasługuje.

W każdym razie TikTok każe ci w to wierzyć.

Jeśli w ciągu ostatnich kilku dni logowałeś się do wybranej aplikacji społecznościowej Gen Z, nie mogłeś przegapić niezliczonych filmów poświęconych upiornemu, najwyraźniej przełomowemu filmowi.

Użytkownicy TikTok publikują makijaże inspirowane filmem, podczas gdy inni dzielą się grafiką inspirowaną filmem i przebierają się za postacie z filmu. Zepota.

Jest tylko jeden problem…

To nie jest prawdziwe.

Pokolenie Z uwielbia podążać za trendami z pozoru bez powodu Zepota jest po prostu najnowszą obsesją.

Całkowicie sfałszowany film i cała otaczająca go fascynacja zaczęła się od żartu.

@emilyjeffri stawia tę piosenkę jako główny temat filmu, myślę, że ma klimat zepotha tbh #80s#nostalgia#horror#horrormovie#80shorror#bit#trickster#moohaha#newmusic#queerartist#spooky#zepotha♬ CZY PAMIĘTASZ MNIE – jeffri

Użytkownik TikTok, Emily Jeffri, rozpoczął szaleństwo w weekend, kiedy opublikowała wideo sugerujące „nowy pomysł”.

„Co by było, gdybyśmy stworzyli fałszywy horror z lat 80. zatytułowany„ Zepotha ”i zaczęli komentować:„ o Boże, wyglądasz DOKŁADNIE jak ta dziewczyna z Zepotha ”lub„ czekaj, wyglądasz dokładnie jak _____ z Zepotha ”na każdej pułapce pragnienia, którą widzimy” Jeffri napisała o sobie w filmie.

„Razem będziemy świadkami rozwoju nowej historii, pojawienia się głównych bohaterów itp. I możemy przekonać tysiące ludzi, że ten dziwnie zatytułowany horror z lat 80. naprawdę istnieje” – dodała.

@zep0tha zaczerpnął pomysł od @☆antonia☆ PROSZĘ OBEJRZYJ ICH WIDEO TO TAKIE ŚMIESZNE 😭😭#zepotha#80s#horror#ZEPOTHA#maxandlyd#fyp♬ oryginalny dźwięk – ZEPOTHA

W momencie oddania do druku wideo uzyskało ponad 6,2 miliona wyświetleń i 1,1 miliona polubień, a #Zepotha też się pojawia.

W ciągu zaledwie trzech dni film zaczął żyć własnym życiem poza TikTokiem.

Na Reddicie dyskutowało o tym tysiące „fanów”, a jeden użytkownik twierdził, że stworzył „kanoniczny” film dokumentalny o fikcyjnym filmie, nazywając fanów „prawdziwymi Zepothianami”.

@woahhcaroline Byłem częścią oryginalnej obsady Zepotha. #zepotha#zepotha2#80smovies#80shorror#zepothamovie#zepothaedits#horror#movietok♬ CZY PAMIĘTASZ MNIE – jeffri

Pomimo całego zamieszania wokół filmu, niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych przypuszczają, że ten trend to nic innego jak chwyt marketingowy dla nadchodzącego albumu Jeffri „SOUNDTRACK FOR AN 80’S (sic) HORROR MOVIE”, który promuje na TikToku.

Wiele z Zepota filmy zamieszczone przez Jeffri i wielbicieli przedstawiają jej utwór „pamiętasz mnie” odtwarzany w tle.

Twitter został podpalony dyskusją na temat trendu, a jeden z użytkowników napisał: „Zepotha” to najmądrzejsza sztuczka marketingowa, jaką widziałem od jakiegoś czasu. Prawie 7000 filmów dziennie to szaleństwo”.

Jakakolwiek jest prawda Zepota, nie jest to pierwszy fałszywy film, który stał się wirusowy dzięki społecznościom internetowym.

Tumblr
Ale to wygląda tak realistycznie: plakat filmowy do filmu fabularnego Scorcese

W zeszłym roku użytkownicy Tumblra mieli obsesję na punkcie filmu mafijnego z 1973 roku, wyreżyserowanego przez samego Martina Scorsese.

Jedynym problemem było to Gonczarow po prostu nie był prawdziwy. Niezależnie od tego popularność filmu fabularnego rozprzestrzeniła się daleko, a fani tworzyli dzieła sztuki, postacie – grane przez Ala Pacino i Roberta De Niro – a nawet ścieżkę dźwiękową dodaną do Spotify.

Sam Scorsese zdawał się doceniać zapał towarzyszący filmowi, którego nigdy nie nakręcił. Jego córka Francesca, która jest aktywną TikTokerką i aktorką, podzieliła się wiadomością z legendarnym reżyserem.

Pytając go, czy widział entuzjazm wokół Gonczarow, Scorcese odpowiedział: „Tak. Zrobiłem ten film lata temu”.