O nas
Kontakt

Daniel Radcliffe wypowiada się na temat rozłamu JK Rowling w sprawie praw osób transpłciowych

Laura Kowalczyk

Daniel Radcliffe speaks out on J.K. Rowling rift over trans rights

Gwiazda Harry'ego Pottera, Daniel Radcliffe, który występuje w broadwayowskiej produkcji „Merrily We Roll Along”, wypowiedział się przeciwko negatywnym komentarzom JK Rowling, które zamieszczała w Internecie.

Daniel Radcliffe opowiedział otwarcie o komentarzach JK Rowling na temat społeczności trans.

Jej główna gwiazda, która w serialu wcieliła się w słynnego czarodzieja, skomentowała to w nowym wywiadzie.

W rozmowie z The Atlantic na temat swojej obecnej roli w broadwayowskiej produkcji „Merrily We Roll Along” Radcliffe powiedział: „Ostatecznie bardzo mnie to smuci. Ponieważ naprawdę patrzę na osobę, którą poznałam, czas, kiedy się spotkaliśmy, książki, które napisała i świat, który stworzyła, i to wszystko budzi we mnie ogromną empatię.

Potwierdził, że nie miał żadnego kontaktu z Rowling, odkąd zaczęła komentować, i dodał, że „nadal będzie wspierał prawa wszystkich osób LGBTQ”.

Radcliffe odpowiedział także na zarzuty, że jest niewdzięczny wobec Rowling, sprzeciwiając się jej poglądom.

„Jo, oczywiście bez niej nie byłoby Harry'ego Pottera, więc nic w moim życiu prawdopodobnie nie wydarzyłoby się tak, jak bez tej osoby. Ale to nie znaczy, że to, w co naprawdę wierzysz, zawdzięczasz komuś innemu przez całe życie.

To nie pierwszy raz, kiedy Radcliffe odniósł się do komentarzy Rowling.

W 2020 roku wyraził swój brak związku z jej poglądami i bronił społeczności trans w eseju, który napisał dla Trevor Project, organizacji zajmującej się zapobieganiem samobójstwom wśród społeczności LGBTQ+.

W eseju Radcliffe nawiązał do Rowling, pisząc: „Kobiety transpłciowe to kobiety. Wszelkie oświadczenia stanowiące inaczej wymazują tożsamość i godność osób transpłciowych i są sprzeczne ze wszystkimi radami udzielanymi przez stowarzyszenia zawodowe zajmujące się opieką zdrowotną, które mają znacznie większą wiedzę w tej kwestii niż Jo czy ja”.

Jeśli chodzi o Rowling, autorka bestsellerowej serii o Harrym Potterze w dalszym ciągu wzmacnia swoje nastroje przeciwko osobom trans i nadal spotyka się ze znaczną reakcją na komentarze, które wielu uważa za antytrans.

Na początku tego miesiąca Rowling odpowiedziała na komentarze Radcliffe’a i jego partnerki z Harry’ego Pottera, Emmy Watson, w obronie społeczności trans. Autorka napisała na portalu X: „Gwiazdy, które przyłączyły się do ruchu mającego na celu podważenie ciężko wywalczonych praw kobiet i które wykorzystały swoje platformy do kibicowania zmianie płci nieletnich, mogą oszczędzić przeprosin dla osób, które przeszły traumę i bezbronnych kobiet zależnych od przestrzeni osób tej samej płci. ”

Również w tym roku transpłciowa dziennikarka i gwiazda reality show India Willoughby zgłosiła Rowling policji za błędne przedstawienie jej płci.

Rowling odpowiedziała w serii postów w mediach społecznościowych, pisząc: „Moim zdaniem Indie to klasyczny przykład męskiego narcyza, który żyje w stanie ciągłej wściekłości, że nie może zmusić kobiet, aby traktowały go według własnej oceny. ”