O nas
Kontakt

Dlaczego menadżerom rosyjskiego browaru Carlsberg grozi 10 lat więzienia

Laura Kowalczyk

Dlaczego menadżerom rosyjskiego browaru Carlsberg grozi 10 lat więzienia

To rzekome oszustwo uwydatnia trudności, jakie zachodnie firmy i ich kadra kierownicza napotykają, próbując opuścić Rosję.

Według Sądu Rejonowego w Wyborgu w Sankt Petersburgu dwóch starszych pracowników przejętego rosyjskiego oddziału Carlsberga, Browarów Baltika, zostało aresztowanych w zeszłym tygodniu i pozostanie w areszcie do 30 grudnia pod zarzutem oszustwa.

Ta wiadomość uwydatnia trudności, z jakimi borykają się zachodnie firmy próbujące opuścić Rosję.

Oszustwa na dużą skalę w kraju mogą skutkować karą do 10 lat więzienia.

Prokuratorzy twierdzą, że Denis Sherstennikov i Anton Rogachevsky – opisani na swoich profilach na LinkedIn jako dyrektor generalny Baltiki i wiceprezes ds. prawnych – nielegalnie przenieśli pewne prawa własności intelektualnej na firmę Carlsberg po przejęciu kontroli przez Rosję.

Po aresztowaniu dwóch pracowników sąd przychylił się do wniosku Bałtyki o wszczęcie zamkniętego postępowania w celu ochrony tajemnicy handlowej – podały rosyjskie agencje informacyjne.

W lipcu Moskwa przejęła kontrolę nad udziałami duńskiego browaru w Bałtyce, oddając spółkę pod „tymczasowy zarząd”.

Carlsberg powiedział, że Rosja próbuje teraz usprawiedliwić swoje przejęcie „celując w niewinnych pracowników” i dodał: „Zarzuty zgłaszane w rosyjskich mediach są fałszywe”.

Carlsberg usunął licencje umożliwiające firmie Baltika produkcję, wprowadzanie na rynek i sprzedaż wszystkich produktów Grupy Carlsberg, w tym marek międzynarodowych i regionalnych; Aarup-Andersen oświadczyła, że ​​nie zawrze porozumienia, które sprawiłoby, że zdobycie Moskwy będzie wyglądało na uzasadnione.

Ale Baltika pozywa Carlsberga w Rosji o prawo do dalszego używania znaków towarowych.

Dlaczego zachodnim firmom tak trudno jest opuścić Rosję?

Dyrektorzy innych firm próbujących opuścić Rosję powiedzieli Reutersowi, że ich głównym zmartwieniem był wpływ na lokalny personel.

Ian Massey, szef wywiadu korporacyjnego na region EMEA w globalnej firmie konsultingowej ds. ryzyka S-RM, powiedział, że aresztowania pokazały, że międzynarodowe koncerny miały niewiele możliwości wyjścia z rynku.

„Zdecyduj się, akceptując wysoce nieprzejrzyste procesy i głęboko zdyskontowane wyceny jako cenę, lub wejdź w coraz trudniejszą, trwającą relację i zmierz się z groźbą przejęcia, ogromnymi całkowitymi odpisami i niemożnością „zapewnienia pracownikom obowiązku staranności, ” powiedział. powiedział.