O nas
Kontakt

Intensywne walki w Gazie, transakcja dotycząca zakładników „zakończona”, Izrael twierdzi, że Hamas „zamordował” schwytanego żołnierza

Laura Kowalczyk

Intensywne walki w Gazie, transakcja dotycząca zakładników „zakończona”, Izrael twierdzi, że Hamas „zamordował” schwytanego żołnierza

Najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Intensywne walki w północnej Strefie Gazy

W poniedziałek siły izraelskie „rozszerzyły” swoje operacje przeciwko Hamasowi na północy Strefy Gazy.

W niedzielę w centrum Gazy szalały ciężkie walki, a izraelskie czołgi odpowiedziały na ostrzał rakietowy palestyńskich bojowników. Wieczorem nasiliły się również naloty.

Dziennikarz AFP na miejscu doniósł o serii bombardowań z powietrza i słupach dymu unoszących się nad obozem dla uchodźców Jabalia, na północ od miasta Gaza.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy 41 członków tej samej rodziny zginęło w izraelskim ataku na ich dom w Dżabalii.

Palestyńska agencja Wafa również zgłosiła nocny atak na indonezyjski szpital na północ od miasta Gaza, podczas gdy Hamas doniósł o bombardowaniu z izraelskich czołgów.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​w dalszym ciągu „rozszerza swoje działania na nowych obszarach Strefy Gazy”, szczególnie w sektorze Dżabalia.

W niedzielę zginęło pięciu żołnierzy, co oznacza, że ​​łączna liczba poległych w wojnie Izraela od wybuchu walk 7 października wynosi 64 żołnierzy – podała armia.

Izrael utrzymuje, że do szpitala w Gazie zabrano zakładników

Napięcia w ostatnich dniach skupiły się wokół szpitala al-Shifa, największego w Strefie Gazy.

Siły izraelskie przejęły kontrolę nad placówką medyczną po wielodniowym oblężeniu, które wywołało międzynarodowe potępienie i zaniepokojenie.

Pod presją przedstawienia dowodów uzasadniających atak twierdzą, że odkryli 55-metrowy tunel, wykopany 10 metrów pod al-Shifa, w którym znajdują się „granatniki, materiały wybuchowe i kałasznikowy”.

Armia izraelska opublikowała w niedzielę wieczorem zdjęcia rzekomo z kamer CCTV znajdujących się w szpitalu, które pokazują, jak twierdzi, zakładników porwanych z izraelskiej ziemi 7 października przez Hamas.

Pielęgniarka opiekuje się wcześniakami palestyńskimi, które zostały przywiezione ze szpitala Shifa w mieście Gaza do szpitala w Rafah w Strefie Gazy, niedziela, 19 listopada 2023 r.
Pielęgniarka opiekuje się wcześniakami palestyńskimi, które zostały przywiezione ze szpitala Shifa w mieście Gaza do szpitala w Rafah w Strefie Gazy, niedziela, 19 listopada 2023 r.

Izrael twierdzi, że materiał filmowy ujawnia, co stało się z 19-letnią kapral Noą Marciano, której szczątki znaleziono w zeszłym tygodniu w al-Shifa.

Według armii Marciano został „żywy przetransportowany” do Gazy i przetrzymywany w pobliżu placówki medycznej. Jednak w czasie walk porywacz „zginął, a Noa została ranna” – powiedział w niedzielny wieczór rzecznik armii Daniel Hagari.

„Według niezależnego protokołu sekcji zwłok obrażenia Noi nie zagrażały życiu… ale według posiadanych przez nas informacji są to konkretne informacje: terroryści Hamasu przewieźli ją do szpitala al-Shifa i szybko ją zamordowali” – dodał. .

W odpowiedzi na wideo opublikowane przez Izrael kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia w Gazie oświadczyło, że nie jest w stanie potwierdzić autentyczności nagrania.

Ministerstwo stwierdziło również, że Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za pogorszenie i upadek usług zdrowotnych w Gazie.

Transakcja z zakładnikami jest o krok bliżej, twierdzą zaangażowane strony

Kilka grup oświadczyło, że zbliża się do porozumienia w sprawie uwolnienia części zakładników Hamasu.

Katar, który prowadzi mediację, stwierdził, że wysiłki mające na celu sprowadzenie zakładników są już w zasięgu ręki.

„Jestem teraz bardziej pewien, że jesteśmy wystarczająco blisko osiągnięcia porozumienia” – powiedział premier Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, dodając, że jedynie „drobne” praktyczne szczegóły pozostały nierozwiązane.

Tymczasem urzędnik ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jon Finer powiedział, że porozumienie jest „bliższe niż kiedykolwiek”.

Na izraelski rząd rośnie presja, aby dopilnował uwolnienia zakładników. Jak dotąd odmawia zawieszenia broni bez uwolnienia zakładników. Ich krewni spotkają się w poniedziałkowy wieczór z „całym izraelskim gabinetem wojennym”.

Jednak wczoraj wieczorem premier Izraela zlekceważył doniesienia o rychłym porozumieniu. „Na razie nie ma porozumienia” – powiedział.

7 października w południowym Izraelu porwano około 240 osób i przewieziono z powrotem do Gazy.

Hamas twierdzi, że w izraelskich nalotach zginęło kilku zakładników, a palestyńska grupa bojowników uwolniła kilku zakładników.