O nas
Kontakt

Dyrygent Sir John Eliot Gardiner rzekomo uderzył piosenkarza

Laura Kowalczyk

Dyrygent Sir John Eliot Gardiner rzekomo uderzył piosenkarza

Światowej sławy dyrygent Sir John Eliot Gardiner został oskarżony o policzkowanie i uderzanie pięścią członka swojego chóru po tym, jak nieprawidłowo zeszedł z podium.

80-letni brytyjski dyrygent Sir John Eliot Gardiner rzekomo uderzył Williama Thomasa, 29-letniego basistę, po tym jak opuścił podium na rzekomo nieprawidłową lewą stronę.

Kiedy doszło do zdarzenia, Gardiner dyrygował przedstawieniem „Les Troyens” na Festiwalu Berlioza w La Côte-Saint-André. Źródło poinformowało „The Times”, że nie poczyniono żadnych konkretnych ustaleń dotyczących wejść i wyjść.

Podobno sfrustrowany odejściem Thomasa Gardiner podszedł do niego po zakończeniu pierwszej połowy. Kiedy Thomas i inni członkowie obsady świętowali, Gardiner rzekomo podszedł z kuflem piwa i powiedział: „Mam ochotę rzucić ci to na głowę”.

Według doniesień doszło do „krótkiej bitwy na krzyki”, po czym Gardiner uderzył piosenkarza w twarz.

FRANCOIS GUILLOT/FRANCOIS GUILLOT
Brytyjski dyrygent John Eliot Gardiner prowadzi francuskich uczniów

BBC prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu, ponieważ Gardiner ma wystąpić we wrześniu na BBC Proms w Royal Albert Hall. „Poważnie podchodzimy do zarzutów dotyczących niewłaściwego zachowania i obecnie ustalamy fakty dotyczące tego zdarzenia” – oznajmiło BBC.

Gardiner jest znany ze swojego dramatycznego temperamentu. Przedstawiciele dyrygenta powiedzieli SlippedDisc, że cierpiał z powodu „ekstremalnego upału”, gdy Francja zmaga się z falą upałów. „Podejrzewa także, że niedawna zmiana jego leków mogła sprowokować zachowanie, którego teraz żałuje” – twierdzą przedstawiciele.

JUSTIN TALLIS/AFP lub licencjodawcy
Brytyjski kompozytor Sir John Eliot Gardiner

Po przedstawieniu Gardiner opuścił Francję i udał się do Londynu, aby odwiedzić swojego lekarza. Jego rolę do końca festiwalu Berlioza zastąpi jego asystent Dinis Sousa.

Gardiner to jeden z najbardziej szanowanych żyjących dyrygentów. W 1964 roku założył chór Monteverdi i został wybrany do poprowadzenia pierwszych 20 minut muzyki podczas tegorocznej koronacji króla Karola III. Jednak scena z tego tygodnia bardziej przypomina incydent z ubiegłorocznego geniuszu Smoła gdzie Cate Blanchett zagrała dyktatorskiego dyrygenta postrzępionego na krawędziach.