O nas
Kontakt

Potwór z Loch Ness: Łowcy przybywają do Szkocji na największe poszukiwania Nessie od pół wieku

Laura Kowalczyk

Potwór z Loch Ness: Łowcy przybywają do Szkocji na największe poszukiwania Nessie od pół wieku

Stara opowieść spotyka się ze współczesnymi osiągnięciami, gdy w poszukiwaniu nieuchwytnego stworzenia wykorzystuje się nową technologię podwodnych dronów.

Łowcy potworów gromadzą się w Szkocji w związku z rozpoczęciem największych od dziesięcioleci poszukiwań nieuchwytnego potwora z Loch Ness.

W najbliższy weekend Centrum Loch Ness i ochotniczy zespół badawczy Loch Ness Exploration mają nadzieję, że w polowanie na Nessie zaangażuje się nowe pokolenie.

Oczekuje się, że będą to największe poszukiwania od czasu, gdy Biuro Śledcze Loch Ness badało jezioro w 1972 roku.

Na pierwszym planie poszukiwań będą nowe technologie. Drony termowizyjne będą wytwarzać obrazy wody z powietrza za pomocą kamer na podczerwień, a hydrofon będzie wykrywał wszelkie „wezwania przypominające Nessie”.

Wolontariusze wezmą udział w obserwacji jeziora, wypatrując przerw w wodzie i nieoczekiwanych ruchów.

„Jesteśmy strażnikami tej wyjątkowej historii i nie tylko inwestujemy w tworzenie niezapomnianych wrażeń dla zwiedzających, ale także angażujemy się w pomoc w kontynuowaniu poszukiwań i odkrywaniu tajemnic kryjących się pod wodami słynnego jeziora Loch” – Paul Nixon, dyrektor generalny z Centrum Loch Ness – powiedział.

Weekend daje możliwość przeszukania wód w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie robiono, i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co znajdziemy”.

Andy'ego Buchanana /AFP
Lekkie chmury pokrywają niebo nad Loch Ness.

Historia

Pierwsza wzmianka o dziwnym potworze wodnym z Loch Ness pojawia się w starożytnym tekście z VI wieku naszej ery.

Opisuje spotkanie irlandzkiego mnicha św. Kolumby, który przebywał w pobliżu ujścia rzeki Ness.

Wysłano towarzysza, aby zbadał wody, a gdy zobaczył potwora, jak głosi historia, Columba uczynił znak krzyża i wygnał go do Loch Ness.

Przyciągnęło to więcej uwagi lokalnej społeczności w 1933 r., kiedy „Inverness Courier” doniósł o obserwacji potwora.

W 1934 roku pojawiła się fotografia, o której większość ludzi myśli, jeśli chodzi o Nessie, która rzekomo przedstawiała głowę i szyję potwora. Kilkadziesiąt lat później uznano to za mistyfikację.

Jednak legenda o Nessie przetrwała. Podczas gdy polowania trwają, Nessie stała się dobrodziejstwem gospodarczym dla pobliskich miast otaczających jezioro.

W 2012 roku BBC podało, że Nessie jest warta dla lokalnej gospodarki około 29 milionów euro.