O nas
Kontakt

Europa zmierza w kierunku kolejnej fali upałów: oto 13 niezwykłych sposobów na zachowanie chłodu

Laura Kowalczyk

Europa zmierza w kierunku kolejnej fali upałów: oto 13 niezwykłych sposobów na zachowanie chłodu

Istnieją dziesiątki sposobów radzenia sobie z coraz częstszymi falami upałów w Europie bez włączania klimatyzacji.

Europa zmierza w tym tygodniu do kolejnej fali upałów, a południowa Francja, Szwajcaria, południowe Niemcy i północne Włochy przygotowują się na upalne temperatury.

Gdybyśmy mieli jakiekolwiek wątpliwości, czy te gwałtowne temperatury są wynikiem globalnego ocieplenia, Ziemia odnotowała najgorętszy lipiec w historii tego roku – i oczekuje się, że będzie jeszcze goręcej.

Jako najszybciej ocieplający się kontynent na świecie, według raportu WMO i Copernicus, Europa jest daleka od ochrony przed pogarszającymi się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Jeśli mamy jakąkolwiek nadzieję na zatrzymanie karzącego wzrostu stopni na całym świecie, potrzebne są natychmiastowe działania na rzecz klimatu.

Jest tak wiele sposobów radzenia sobie z kryzysem klimatycznym, z których wszystkie są najlepsze. Ale w bardzo krótkim okresie „pokonywanie upałów” wygląda bardzo podobnie do utrzymywania spokoju i opanowania – za pomocą środków, które nie zwiększają naszego zużycia paliw kopalnych.

Utrzymywanie nawodnienia ma kluczowe znaczenie – na wypadek, gdyby nikt Ci o tym nie powiedział w ciągu ostatniej godziny. Oto kilka tanich wskazówek od zespołu TylkoGliwice Green, jak zachować spokój w domu.

13. Wentylatory nad klimatyzacją

Po pierwsze, zwróćmy się do słonia w pokoju: klimatyzacja. To obraz, który naprawdę szkodzi słoniom, ponieważ te nudne bryły z plastiku i metalu są poważnym drenażem energii – zużywają więcej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne urządzenie głównego nurtu w naszych domach.

Z samodzielnych klimatyzatorów wyciekają również czynniki chłodnicze wodorofluorowęglowodorowe (HFC): toksyczne gazy, które dodatkowo przyczyniają się do pętli zmian klimatu.

Wentylatory są znacznie lepszą opcją i mogą znacznie pomóc w ochronie przed nieznośnymi temperaturami we wnętrzu, gdy są ustawione we właściwym miejscu.

Ustawienie wentylatora po drugiej stronie pokoju z otwartego okna to jeden ze sposobów na stworzenie chłodzącego przepływu powietrza. Alternatywnie, skieruj go na otwarte okno po północnej stronie domu, aby stworzyć „efekt komina”, który będzie przyciągał powietrze z tego zacienionego kierunku.

Płótno
Skierowanie wentylatora na zewnątrz byłoby lepsze, ponieważ łopatki również wysyłają trochę ciepła.

12. Przejmij kontrolę nad przepływami powietrza

Istnieją jednak jeszcze prostsze sposoby na uzyskanie przewagi w warunkach fali upałów. Bądź na bieżąco ze sposobem, w jaki temperatury wewnątrz porównują się z temperaturami na zewnątrz; gdy na zewnątrz zrobi się cieplej, zamknij okna i drzwi, aby nie dopuścić do środka cieplejszego powietrza. Najlepiej też zamknąć drzwi wewnętrzne, aby powietrze w domu nie zamieniło się w jedną gęstą mieszankę.

Odwróć tę radę, gdy względne temperatury zmieniają się rano i wieczorem, tak aby napływało chłodniejsze powietrze.

11. Zasłoń zasłony i żaluzje

W związku z tym zamknij zasłony i żaluzje w nasłonecznionych oknach, aby słońce nie wpadało zbyt mocno. Kraje Europy Południowej są zazwyczaj lepiej wyposażone w rolety, ale istnieją szybkie rozwiązania, jeśli nagle okaże się, że niektóre pokoje są zbyt gorące.

W pomocny wątek na TwitterzeCEO Energy UK Emma Pinchbeck sugeruje, że umieszczenie gazety lub tektury w oknach może przynieść pożądany efekt.

Płótno
Wiedza o tym, kiedy założyć zasłony, żaluzje i okiennice, jest kluczem do przetrwania fali upałów.

10. Przygotuj posiłek wcześniej w ciągu dnia

Zdrowy rozsądek mówi, że wszystko, co generuje ciepło, zwiększy ogólne ciepło twojego domu. Intuicyjnie, suszarka do włosów będzie mniej pożądana (m.in. dlatego, że mokre włosy to balsam w takie dni jak dzisiaj).

Ale jednym miejscem, w którym pomaga przemyśleć swoje codzienne czynności, jest kuchnia. Pożywna sałatka z większym prawdopodobieństwem będzie strzałem w dziesiątkę w upalny dzień, ale jeśli nadal musisz korzystać z piekarnika, co powiesz na przygotowanie jedzenia wcześniej w ciągu dnia?

9. Zachowaj spokój jak ogórek (napój)

Picie wystarczającej ilości wody naprawdę wymaga powtarzania – zwłaszcza, że ​​częstotliwość nad objętością jest kluczowym przesłaniem od organów zdrowia. Ale istnieje cała gama innych orzeźwiających napojów, które ugaszą pragnienie.

Zimny ​​lub gorący napar z mięty świetnie się ochłodzi, ponieważ naturalny mentol stymuluje receptory chłodu w organizmie. Jest to również zioło o bardzo niskich wymaganiach konserwacyjnych, które można uprawiać na parapecie lub skrawku ogrodu.

Producentka wideo TylkoGliwice Green, Hannah, przysięga na plasterek ogórka w wodzie, dzięki czemu napój smakuje orzeźwiająco nawet po podgrzaniu.

Płótno
Uzupełnij swoją wodę plasterkiem ogórka, aby uzyskać bardziej orzeźwiający smak.

8. Zachowaj spokój w nocy

Chociaż jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby regulować temperaturę w ciągu dnia, niespokojne noce są często najgorszą częścią fali upałów.

Jeśli już zrezygnowałeś z kołdry, kolejną kojącą wskazówką jest owinięcie wokół szyi zimnej, mokrej flaneli na noc.

7. Wilgotne prześcieradła w środku

W rzeczywistości zawilgocenie nie musi być tylko kurortem nocnym. Wilgotna bawełniana koszulka może przynieść ulgę w ciągu dnia, a pozostawienie mokrej pościeli i ubrań do wyschnięcia w środku pomoże obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

6. Noś luźne ubrania

Mówiąc o ubraniach, bardzo zalecane są luźne ubrania. Włókna naturalne, takie jak bawełna i len, sprawiają, że tkanina jest wyjątkowo przewiewna (a także mniej szkodliwa dla organizmów morskich niż syntetyki, które podczas prania uwalniają mikrodrobiny plastiku).

Splot biodegradowalnych włókien lepiej wchłania pot i wspomaga cyrkulację powietrza wokół ciała.

Euronews Zielony
Bakłażanowa czapka lodowa Maeve jest szczególnie przydatna podczas fal upałów.

5. Noś kapelusz z bakłażanem

Będzie wiele firm sprzedających produkty, które pomogą pokonać upał, niektóre bardziej skuteczne, tanie i zrównoważone niż inne.

Ale szybkie rozejrzenie się po twoich rzeczach może ujawnić niektóre przedmioty gotowe do ponownego wykorzystania, od butelek z gorącą wodą po termosy, które podwajają się jako pojemniki na zimne napoje.

Zeszłego lata była zastępca redaktora naczelnego TylkoGliwice Green, Maeve, kupiła „kapelusz z bakłażana” – zawijany projekt z okładami z lodu – aby złagodzić jej bóle głowy. Jest teraz przechowywany w zamrażarce i budzi zazdrość wszystkich jej współlokatorów.

4. Zacznij dzień wcześniej

Jedną z trudności związanych z falą upałów jest to, że przy jeszcze większej liczbie osób pracujących zdalnie niż przed pandemią trudno jest utrzymać wysoki poziom energii i motywacji w domu.

Sposobem na złagodzenie tego jest rozpoczęcie dnia wcześniej, dzięki czemu maksymalnie wykorzystasz chłodne godziny i wcześniejszy sen. Ponieważ ćwiczenia są kluczem do walki z uczuciem ospałości, poświęcenie trochę aktywnego czasu między 7 a 9 rano to świetny sposób, aby wstać i zabłysnąć.

3. Weź oddech lwa

Ćwiczenia nie tylko zwiększają nasz poziom energii, ale istnieje wiele wskazówek, które możemy wykorzystać w różnych sportach i praktykach, aby zachować spokój.

Redaktor i jogin Ruth sugeruje, aby wziąć „oddech lwa” w przytłaczających porach dnia. Służy to do ochłodzenia i uspokojenia: po prostu otwórz szeroko usta i wysuń język, weź głęboki wdech przez nos, a następnie duży wydech ustami, wydając dźwięk westchnienia.

2. Zdrzemnij się

Mieszkańcy Europy Północnej, patrząc na nadchodzące upały, mogą chcieć pójść w ślady Europejczyków z południa i uciąć sobie drzemkę w najgorętszej części dnia.

To prawda, że ​​nie pasuje to do harmonogramów wszystkich, ale i tak najlepiej jest zapisywać zadania, które wymagają największej koncentracji, w chłodniejszych porach dnia.

Euronews Zielony
Lidos może być idealnym miejscem do ochłody.

1. Ciesz się chłodnym prysznicem

Jeśli sjesta nie wchodzi w grę, szybki skok pod prysznic może być zmianą otoczenia, której potrzebujesz w środku popołudnia. Nawet włożenie stóp do miski z lodowatą wodą może załatwić sprawę.

Przyjdź w weekend, ludzie będą szukać większych zbiorników wody chłodzącej. Chociaż ograniczenie czasu przebywania na bezpośrednim słońcu jest oczywiście wskazane, trudno wyobrazić sobie bardziej orzeźwiający sposób na przetrwanie dnia.