O nas
Kontakt

Ukraińska szermierz Olga Kharlan zdyskwalifikowana po tym, jak odmówiła podania ręki rywalce

Laura Kowalczyk

Ukraińska szermierz Olga Kharlan zdyskwalifikowana po tym, jak odmówiła podania ręki rywalce

Więcej ukraińskich sportowców może rywalizować z rosyjskimi przeciwnikami w kwalifikacjach olimpijskich po zmianie polityki. Kontrowersyjny mecz szermierczy w czwartek uwydatnił trudności, jakie mogą przynieść.

Rząd Ukrainy zasygnalizował, że nie będzie już zabraniał swoim sportowcom konkurowania z Rosjanami, którzy biorą udział w wydarzeniach sportowych jako „sportowcy neutralni”, co było znaczącym złagodzeniem polityki bojkotu na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.

Kilka godzin po ogłoszeniu nowej polityki ukraińska szermierz Olga Kharlan, czterokrotna olimpijka, wystąpiła do walki z oficjalnie neutralnym rosyjskim przeciwnikiem na mistrzostwach świata w szermierce. Kharlan wygrała, ale później została zdyskwalifikowana po odmowie podania ręki przeciwnikowi.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski z zadowoleniem przyjął złagodzenie bojkotu, ale wskazał na potrzebę „uwrażliwienia” na obawy Ukrainy.

Od kwietnia zgodnie z polityką rządu ukraińscy sportowcy bojkotują wszelkie zawody drużyn narodowych, w których biorą udział sportowcy z Rosji lub Białorusi. Miało to zastosowanie nawet wtedy, gdy Rosjanie i Białorusini byli oficjalnie uznawani za „indywidualnych neutralnych sportowców”, co było preferowanym terminem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Dekret z środy mówi, że ukraińscy sportowcy i drużyny będą zobowiązani do bojkotu tylko wtedy, gdy zawodnicy z Rosji lub Białorusi rywalizują pod swoimi flagami narodowymi lub innymi symbolami lub zasygnalizowali wierność któremukolwiek z tych krajów w inny sposób.

Zmiana polityki może ułatwić Ukraińcom rywalizację na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, ale mecz Kharlana pokazał, jakie wyzwania czekają.

„Ta decyzja umożliwi ukraińskim sportowcom udział w międzynarodowych zawodach i umożliwi im zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024” – powiedział MKOl. „Cieszymy się, że otrzymają taką możliwość, a jednocześnie jesteśmy świadomi o trudnych konfliktach wewnętrznych, jakie mogą mieć w związku z agresją na ich kraj.

„Dlatego zachęcamy międzynarodowe federacje do zajmowania się sytuacjami z udziałem ukraińskich i indywidualnych neutralnych sportowców z niezbędnym stopniem wrażliwości. Nadal jesteśmy w pełni solidarni z ukraińskimi sportowcami i społecznością olimpijską Ukrainy”.

Tibor Illyes/MTI - Fundusz wsparcia usług medialnych i zarządzania aktywami
Rosjanka Anna Smirnova nadal siedzi po walce z Ukrainką Olgą Kharlan w Mediolanie.

Kharlan, który zdobył cztery medale olimpijskie, w tym złoto w 2008 roku, pokonał Annę Smirnową z Rosji 15-7 na mistrzostwach świata – kluczowym wydarzeniu rankingowym dla kwalifikacji olimpijskich – w czwartek w Mediolanie we Włoszech. Jednak Smirnova odmawiał opuszczenia walki przez ponad 50 minut, siedząc na krześle na torze szermierczym w pozornym proteście, ponieważ Kharlan odmówił podania ręki na koniec.

Ukrainiec wycelowała szablę w stronę Smirnowej. Dotykanie ostrzy było używane jako alternatywa dla uścisków dłoni na zawodach szermierczych podczas pandemii koronawirusa.

Kharlan został później wymieniony jako wykluczony z imprezy w drabince turniejowej. Międzynarodowa Federacja Szermiercza nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie powodu. Smirnova nie została przywrócona, a bułgarska szermierz Yoana Ilieva, z którą Kharlan miał się zmierzyć w następnej kolejności, awansowała walkowerem.

Inny Ukrainiec, Igor Reizlin, wycofał się ze swoich zawodów na tych samych mistrzostwach świata, kiedy został wylosowany do rywalizacji z Rosjaninem w turnieju szpady mężczyzn w środę, zanim dekret został opublikowany.

MKOl opowiada się za zezwoleniem Rosjanom i Białorusinom na rywalizację jako „neutralni sportowcy” bez symboli narodowych w kwalifikacjach olimpijskich. Organy zarządzające większością sportów olimpijskich albo już przyjęły politykę MKOl, albo pracują nad planami, aby to zrobić.

MKOl nadal zaleca zakazanie Rosji i Białorusi sportów zespołowych oraz wykluczenie sportowców, którzy są kontraktowani z wojskiem lub siłami bezpieczeństwa.

MKOl, który w zeszłym roku początkowo zalecił organom sportowym wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców ze względów bezpieczeństwa, twierdzi, że nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie dopuszczenia „neutralnych” rosyjskich i białoruskich sportowców na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Ukraina wcześniej zdecydowanie sprzeciwiała się tej polityce, a prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w styczniu, że „każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią” i że Rosja wykorzysta ich obecność do celów propagandowych.

Ukraińskie drużyny szermierki i judo już zbojkotowały wydarzenia, w których uczestniczyli Rosjanie po zeszłorocznej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Dekret rządowy z kwietnia nadał tej polityce stan, ponieważ wspierane przez MKOl wysiłki na rzecz reintegracji rosyjskich i białoruskich sportowców nabrały tempa.

Niektórzy ukraińscy sportowcy publicznie nie zgadzali się z polityką bojkotu, twierdząc, że lepiej jest zapewnić reprezentację Ukrainy, nawet jeśli woleliby, aby Rosjanie nie rywalizowali.

Tenis to jedyny sport, w którym mecze Ukraińców z Rosjanami lub Białorusinami były na porządku dziennym. Turnieje tenisowe mężczyzn i kobiet pozwoliły w zeszłym roku zawodnikom z Rosji i Białorusi na rywalizację bez flag narodowych. Ukraińscy gracze odmawiają podania im ręki, co czasem wywołuje gwizdy tłumu.

Spór między Kharlanem a Smirnovą może odbić się echem wśród decydentów olimpijskich. Szermierka może nie być jednym z najczęściej oglądanych sportów na igrzyskach olimpijskich, ale byli szermierze mają wpływ za kulisami.

Prezydent MKOl Thomas Bach, który zasygnalizował, że jego organizacja będzie monitorować zachowanie Rosjan i Białorusinów, którym przyznano neutralny status, sam jest byłym szermierzem, który zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Wyżsi urzędnicy sportowi w Rosji i na Ukrainie to także byli szermierze, którzy byli kolegami z drużyny na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku.